Stadion przy Asnyka

Pojemność560
Kraj Polska
MiastoKatowice
KlubyKS Rozwój Katowice
Adres ul. Adama Asnyka 27, 40-696 Katowice

Reklama

Stadion przy Asnyka – opis stadionu

Jaka jest historia stadionu w Katowicach-Piotrowicach?

Stadion przy ul. Asnyka w Katowicach-Piotrowicach dawniej służył Kolejarzowi Katowice. Obok stadionu znajdowało się boisko treningowe, sala sportowa, korty tenisowe, czy lodowisko. Obiekt nosił imię 60-lecia Okręgu Kolei, a trenowali na nim m.in. olimpijczycy Jerzy Chromik, Wanda Kaczmarczyk i Henryk Nielaba.

Z czasem stadion popadł jednak w ruinę. Kolejarz przeniósł się na boisko przy ul. Alfreda, w zupełnie innej części miasta. Ostatnie aktywności na dawnym obiekcie Kolejarza miały miejsce na przełomie wieków, kiedy organizowano na nim festyny i grała drużyna piłkarska Silesia 2000.

Jak doszło do modernizacji dawnego stadionu Kolejarza Katowice?

W 2012 PKP przeznaczyło obiekt na sprzedaż. Istniało prawdopodobieństwo, że teren zostanie przeznaczony pod inwestycje deweloperskie. Zainteresowanie stadionem wykazało jednak miasto, dostrzegając braki w infrastrukturze sportowej południowych Katowic. Ostatecznie władze miasta wykupiły obiekt za kwotę ponad 2 mln zł. Dawny obiekt Kolejarza miał zostać zrewitalizowany i przeznaczony do uprawiania sportu zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i amatorskim.

W 2014 ruszyły pierwsze konsultacje społeczne, jednak do rozpoczęcia prac budowlanych trzeba było zaczekać do 2020. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty miało miejsce 21 września 2020. Projekt nowego obiektu wykonała pracownia Amaya Architekci, a głównym wykonawcą zostało przedsiębiorstwo Greta Sport. Koszt budowy wyniósł blisko 41 mln zł.

Kiedy otwarto przebudowany kompleks sportowy przy ul. Asnyka?

Uroczyste otwarcie praktycznie nowego kompleksu sportowego miało miejsce 28 października 2022. W inauguracji udział wzięli prezydent Katowic, Marcin Krupa oraz gwiazdy i osobistości sportowe, m.in. lekkoatleci Piotr Lisek i Magdalena Stefanowicz.

Czym charakteryzuje się kompleks sportowy przy ul. Asnyka?

Głównym obiektem zrewitalizowanego kompleksu jest stadion piłkarsko-lekkoatletyczny. Obiekt posiada poliuretanową, 400-metrową bieżnię z pięcioma torami na całym obwodzie i sześcioma na głównej prostej, skocznie i rzutnie do konkurencji technicznych oraz podgrzewaną płytę boiska ze sztuczną nawierzchnią, o wymiarach 64 × 105 m.

Po stronie zachodniej znajduje się budynek zaplecza szatniowo-sanitarnego wraz z częścią biurową i trybunami na 228 widzów. Po drugiej stronie umieszczono dwie mniejsze trybuny, mogące pomieścić po 166 osób każda (łączna pojemność stadionu to 560 widzów). Przy stadionie stanęły także cztery duże maszty oświetleniowe.

Obok stadionu powstało profesjonalne boisko do baseballa, a także mniejsze obiekty – dwa boiska do siatkówki plażowej oraz boisko wielofunkcyjne, np. do gry w koszykówkę czy piłkę ręczną. Na terenie kompleksu znalazł się również plac treningowy do street workoutu i parking dla 100 pojazdów.

Obiekt położony jest w południowej części Katowic, w dzielnicy Piotrowice. W niedużej odległości znajduje się m.in. park Zadole i przystanek kolejowy Katowice Piotrowice. Ciekawostką jest, że na terenie kompleksu można zobaczyć schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej.

Komu służy ośrodek sportowy przy ul. Asnyka?

Obiekt przy ul. Asnyka jest nowym domem dla piłkarzy Rozwoju Katowice. Stadion przystosowany jest do organizacji meczów piłkarskich na szczeblu III ligi. Boisko do baseballa użytkuje klub Rawa Katowice. Ze stadionu korzystają także lekkoatleci oraz młodzież szkolna, a cały kompleks udostępniony jest zwykłym mieszkańcom do rekreacyjnego uprawiania sportu. Obiektem zarządza MOSiR.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022