Euro 2025: Polska gospodarzem turnieju kobiet?

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura

Euro 2025: Polska gospodarzem turnieju kobiet? Mija właśnie 10 lat od organizacji Euro 2012 przez Polskę i Ukrainę, a już za trzy lata, nad Wisłą mogą zagościć piłkarki rywalizujące w kobiecym Euro 2025. Polska jest jednym z faworytów wśród krajów ubiegających się o organizację tej imprezy. Gospodarz zostanie ogłoszony przez UEFA 7 grudnia.

Reklama

Kobiece Euro w 2025 roku po raz czternasty

Pod koniec maja prezes PZPN, Cezary Kulesza ogłosił, że UEFA zaakceptowała polską kandydaturę do organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet, które odbędą się w 2025 roku. O miano gospodarza tego turnieju ubiegają się jeszcze wspólnie Dania (która wcześniej zrezygnowała z samodzielnych starań o turniej), Szwecja, Finlandia i Norwegia. 

Ta kandydatura jest uważana za najmocniejszą, oprócz Polski. Ponadto, o organizację Euro 2025 starają się Francja, Szwajcaria razem z Liechtensteinem oraz Ukraina. Ta ostatnia opcja jest jednak niepewna z powodu agresji Rosji na ten kraj.

Stadion Miejski w Białymstoku© DK Video

Euro 2025 będzie już czternastą edycją mistrzostw Europy w  żeńskiej piłce nożnej. Najczęściej jej organizatorami (samodzielnie lub wspólnie) były kraje skandynawskie, które gościły najlepsze piłkarki kontynentu w sumie 5 razy: Norwegia i Szwecja (po jednym razie w pojedynkę i raz wspólnie) oraz Dania i Finlandia (po 1 razie).

Tegoroczny turniej, na którym tytułu będą bronić Holenderki, rozpocznie się 6 lipca w Anglii, będącej gospodarzem tej imprezy po raz drugi. Weźmie w nim udział 16 drużyn, które rozegrają w sumie 31 spotkań na 10 stadionach w 8 miastach. 

Dziesięcioro chętnych w Polsce

O miano miast-gospodarzy ubiega się w Polsce w sumie 10 miast:  Białystok ze Stadionem Jagiellonii, Bielsko-Biała ze Stadionem Miejskim, Gdańsk z Polsat Plus Areną, Gdynia ze Stadionem GOSiR, Kraków ze Stadionem Wisły, Lublin z Lublin Areną, Łódź ze Stadionem ŁKS, Tychy ze Stadionem Miejskim, Warszawa ze Stadionem Legii oraz Wrocław z Tarczyński Areną. Największym ośrodkiem kobiecego futbolu w Polsce wydaje się być Łódź, skąd pochodzą mistrzynie Polski: TME SMS Łódź, a także mistrzowskie drużyny w kategoriach młodzieżowych.  

Arena Lublin© Bartosz Makowski / Estudio Lamela

Za starania o organizację Euro 2025 w Polsce odpowiada specjalna grupa projektowa działająca w ramach Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN.  Do jej zadań należy organizacja współpracy z władzami miast, operatorami stadionów, właścicielami boisk treningowych i hoteli oraz zarządcami lotnisk.

Grupa odpowiada także za przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Wsparcie przy działaniach zmierzających do organizacji przez Polskę mistrzostw Europy kobiet zadeklarował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. 

Euro 2025 w Polsce


Reklama