Selhurst Park

Pojemność25 486
Kraj Anglia
MiastoLondyn
KlubyCrystal Palace FC
Inauguracja 30.08.1924
Czas budowy 1922-1923
Renowacje 1969, 1983, 1994, 1995, 2013, 2014
Rekord frekwencji 51 801 (Crystal Palace 2-0 Burnley FC, 1979)
Projekt Archibald Leitch (1923)
Konstruktor Humphreys of Kensington (1923)
Adres Selhurst Park, South Norwood, London, SE25 6PU

Reklama

Selhurst Park – opis stadionu

Selhurst Park to punkt obowiązkowy na stadionowej liście angielskich kibiców. Unikalny angielski styl obiektu jest przez wielu zachwalany, a pierwsze wejście na trybuny zawsze powoduje zachwyt i wspomnienia dawnych czasów u wielu z nich. Z roku na rok stadion jest coraz bardziej doceniany za niebywałą atmosferę na trybunach i zawsze miłe przyjęcie przez gospodarzy. Jednak dla wielu komentatorów jest za mały i zbyt archaiczny jak na dom zespołu aspirującego do gry w Premier League.

Podziwiając stadion Crystal Palace F.C. z lotu ptaka zauważamy klasyczny podział na 4 niezależne trybuny, tworzące niesymetryczny obiekt. Jak na wyspiarski stadion przystało, w swojej bogatej historii przechodził on wiele renowacji oraz zmian. Na potrzeby lokalnego klubu powstał w roku 1924, kiedy to wybudowano pierwszą główną trybunę na terenach zakupionych od lokalnego oddziału kolei.

Niedługo potem postanowiono zwiększyć pojemność tworząc wokół boiska ziemne otwarte tarasy dla widzów. W roku 1969 włodarze, chcąc powiększyć obiekt, wybudowali drugą, jednopoziomową, zadaszoną trybunę wzdłuż boiska – Arthur Wait Stand. Doprowadziło to do pobicia rekordu frekwencji – 11 maja 1979 roku zagościło wówczas na stadionie 51 482 osoby.

Pozostałe dwie trybuny w swoim obecnym kształcie powstały w roku 1995. Wybudowano wtedy dwupoziomową, nowoczesną Holmesdale Stand, która stała się domem dla lokalnych ultrasów. Klub zainstalował tam chroniące od wiatru przysłony po obu jej stronach oraz charakterystyczny, zaokrąglony dach. Tarasy po drugiej stronie boiska podzielono na dwie działki – jedną sprzedano pod supermarket by spłacić klubowe długi, a na drugiej wybudowano Whitehorse Lane Stand. Ze względu na dostępne miejsce, zainstalowano tam tylko ponad 2 tys. krzesełek, a nad nimi ulokowano dwa rzędy lóż biznesowych.

Ciekawostką jest fakt, iż od roku 1953 stadion posiadał oświetlenie. Zabytkowe konstrukcje na reflektory wystają z dachu Main Stand i służą do dzisiaj, wspierając nowoczesne oświetlenie z masztów. Niestety, upływający czas zdaje się dawać o sobie znak. Zabytkowe trybuny zaczynają powoli się rozpadać, a wśród kibiców gości krążyły plotki o zamknięciu tych trybun ze względów bezpieczeństwa. Niestety, na ich niefart, wystarczyły tylko doraźne środki w postaci wspierających dachy filarów ustawionych pośrodku sektorów, co ograniczyło znowu widoczność boiska.

W roku 2013, gdy zalaniu uległy piwnice Holmesdale Stand, a zespół awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii, klub postanowił zainwestować w poprawę kondycji technicznej swojego obiektu. Zainstalowano wówczas nowe plastikowe siedziska na trybunie głównej oraz zupełnie odnowiono centrum prasowe oraz loże biznesowe. Rok później odremontowano zewnętrzną blaszaną fasadę Main Stand, nowe krzesełka pojawiły się też na Arthur Wait Stand oraz Whitehorse Lane Stand. W miejsce starego telebimu podwieszono nowy, oparty na technologii LED, zmieniając jednocześnie nazwę trybuny na Croydon Advertiser Family Stand i wprowadzając politykę prorodzinną na meczach. W jednym z narożników stadionu utworzono nowoczesne centrum medialne i klub nocny.

Siła rozpędu zmian technicznych wygenerowała ogromne koszty dla zarządcy. Postanowiono sprzedać nazwę stadionu – po pierwszych rozmowach wszystko wskazywało na to, że obiekt zmieni nazwę na „The 12bet Stadium”. Jednak po protestach kibiców o uszanowanie tradycji klubu, zdecydowano się na pozyskanie sponsora stadionu, jednak bez zmiany nazwy. Została nim firma Neteller, później stanowisko to przejął JD Sports.

Trwają dyskusje na temat przyszłości Selhurst Park. Według aktualnego planu stadion ma otrzymać w pierwszej kolejności nową trybunę główną, której koncepcję klub pokazał w 2017 roku. Po jej budowie pojemność powinna podnieść się do ok. 34 tys. widzów. Jeśli kondycja klubu na to pozwoli, docelowo wymieniane miałyby być też pozostałe trybuny.

Jak Selhurst Park prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021

2020

2018

2017

2016