The Den

Pojemność19 369
400 (32 loże) (Miejsca dla VIP-ów)
4000 (Sektor gości)
Kraj Anglia
MiastoLondyn
KlubyMillwall FC
Inauguracja 04.08.1993 (Millwall - Sporting Lizbona)
Koszt 16 mln £
Adres Zampa Road, London SE16 3LN

Reklama

The Den – opis stadionu

Trudno znaleźć drugi klub w Anglii, którego kibice byliby okryci tak złą sławą. Nowy stadion budowany na początku lat 90. miał być dowodem, że klub zmierza w kierunku bezpieczeństwa na meczach. The Den był pierwszym obiektem w Wielkiej Brytanii stworzonym na podstawie zaleceń lorda Taylora, zawartych w raporcie po katastrofie na Hillsborough. I choć opinia o Millwall wciąż kładzie się cieniem na wizerunku klubu, poziom bezpieczeństwa na stadionie wzrósł znacząco. Głównie dzięki prostym i dobrze zaplanowanym drogom ewakuacyjnym.

Przed 1993 rokiem klub rezydował ok. 500 metrów dalej, przy Cold Blow Lane. Poprzedni obiekt też nazywał się The Den, dlatego w pierwszych latach istnienia obecnego, kibice dodawali „new” przed nazwę nowego, by odróżnić je od siebie. Poprzednik mógł pomieścić ok. 50 tys. widzów, ale tylko co dziesiąty widz miał miejsce siedzące. Dlatego w chwili zmiany przepisów zdecydowano, że budowa od podstaw będzie tańsza niż dostosowanie starego obiektu do wymogów.

Dziś The Den mieści nieco poniżej 20 tys. widzów, choć klub liczył przed rozpoczęciem inwestycji, że uda się postawić obiekt większy nawet o połowę. Niestety, pieniędzy wystarczyło tylko na obecne trybuny – bez narożników, za to zadaszone do ostatniego miejsca. Obiekt jest dobrze skomunikowany kolejowo, ale kibice udający się na mecze autami mają problem – wokół obiektu nie ma otwartych parkingów.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2020

2018

2017

2014

2012