Estadi Municipal de Montilivi

Pojemność13 400
Kraj Hiszpania
MiastoGirona
KlubyGirona FC
Inauguracja 14.08.1970
Koszt 6,5 mln Pts
Adres Avinguda de Montilivi, 141, 17003 Girona

Reklama

Estadi Municipal de Montilivi – opis stadionu

Jak doszło do powstania Estadi Montilivi?

W 1920 powstał klub piłkarski UD Girona. Klub ten wybudował swój własny obiekt piłkarski, Camp de Vista Alegre, otwarty 29 lipca 1922. W 1930 powstał nowy klub, Girona FC, który był odtąd gospodarzem tego obiektu. Pod koniec lat 60. XX wieku działacze Girona FC zaczęli planować budowę nowego stadionu. Architektem nowej areny był Josep Ros, a głównym wykonawcą przedsiębiorstwo Fomento de Obras y Construcciones. Koszt budowy wyniósł niecałe 6,5 mln pesetas.

Kiedy otwarto Estadi Montilivi?

Nowy obiekt oddano do użytku 14 sierpnia 1970, a na otwarcie gospodarze przegrali w meczu towarzyskim z FC Barceloną 1:3. W kolejnych dwóch dniach na stadionie rozegrano pierwszą edycję turnieju towarzyskiego Trofeo Costa Brava z udziałem Valencii CF, Espanyolu Barcelona, a także  Borussii Neunkirchen z Niemiec i San Lorenzo de Almagro z Argentyny. Turniej ten, z przerwami, rozgrywany jest corocznie, po dziś dzień.

Jaki wygląd otrzymał nowy stadion Girona FC?

Nowy obiekt otrzymał łagodnie wyprofilowane, jednopoziomowe trybuny, otaczające boisko ze wszystkich stron. Zadaszona trybuna główna, nieznacznie wyższa od pozostałych, zlokalizowana jest po zachodniej stronie. Oparta na żelbetowej konstrukcji, długa na ok. 60 m, została częściowo odseparowana od pozostałych, wybudowanych na wałach ziemnych. Pojemność obiektu początkowo szacowano na 17 000 widzów, choć mecz otwarcia oglądało z trybun blisko 25 000 osób. Stadion otrzymał niemal identyczny wygląd, co otwarty trzy lata wcześniej Estadi de la Nova Creu Alta w Sabadell koło Barcelony.

Jak Estadi Montilivi prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?

Jakie były losy Estadi Montilivi po otwarciu?

W 1984, w związku z zadłużeniem, klub odsprzedał stadion miastu, pozostając jednak jego głównym użytkownikiem. W latach 90. trybuna po stronie wschodniej zaczęła się zapadać, w związku z czym została zamknięta, a betonowe stopnie niemal na całej długości rozebrano, pozostawiając pokryty trawą wał ziemny.

W 2008 Girona FC, po niemal 50 latach, powróciła na drugi szczebel ligowy. Jeszcze w tym samym roku stadion przeszedł modernizację, a na trybunach zamontowano plastikowe krzesełka. W latach 2009–2010 odbudowana została trybuna wschodnia.

W 2017 klub po raz pierwszy w historii awansował do LaLiga. Latem tego roku po stronie północnej i wschodniej dobudowano dodatkowe, tymczasowe rzędy trybun, zwiększając pojemność z 9282 do 13 500 widzów. Dodatkowe trybuny po stronie wschodniej częściowo wyposażono w zadaszenie. Rok później tymczasowe trybuny (dodatkowe 1000 miejsc) dostawiono również po stronie południowej.

Po spadku z LaLiga w 2019, rozebrano tymczasowe trybuny za obiema bramkami, redukując pojemność do 11 200 widzów. Po ponownym awansie do LaLiga w 2022 na trybunie północnej znów pojawiły się dodatkowe rzędy, zwiększając pojemność stadionu do 13 400 widzów.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2022