St James Park, Exeter

Pojemność8 219
Kraj Anglia
MiastoExeter
KlubyExeter City FC
Inauguracja 10.09.1904
Renowacje 1926, 2000-2001
Rekord frekwencji 20 984 (Exeter City - Sunderland, 1931)
Adres Stadium Way, Exeter, EX4 6PX, Wielka Brytania

Reklama

St James Park – opis stadionu

Stadion na północ od centrum Exeteru stanął w miejscu o nienajlepszej reputacji, służąc przez stulecia głównie do wypasu świń. Wreszcie, na przełomie XIX i XX wieku zadomowił się tu futbol, pierwotnie w wykonaniu Exter United. Zespół City powstał w 1904 i zaczął grę na stadionie, wtedy wyposażonym w jedną trybunę po zachodniej stronie oraz wały z pozostałych stron.

W 1921 roku City mieli już na tyle duże środki, by kupić stadion. Niestety, po zaledwie 5 latach pod ich zarządem doszło do pożaru, który strawił znaczną część głównej trybuny i zmusił piłkarzy do przebierania się w pobliskim pubie. Dużym wysiłkiem udało się odbudować trybunę (stoi do dziś), a na stadion znów zaczęły przychodzić tysiące ludzi. I to niemałe tysiące, rekordowy mecz z Sunderlandem z 1931 roku oglądało tu prawie 21 tysięcy osób.

Jak wiele aren piłkarskich w Wielkiej Brytanii, największą dotąd przebudowę przeszedł w dobie raportu Taylora, czyli w latach 90. XX wieku. W tym przypadku transformacja była wyjątkowo bolesna, ponieważ zbiegła się w czasie z upadłością klubu. Stadion został sprzedany deweloperowi, a od niego z kolei przejął go samorząd, by zapewnić miejsce rozgrywania meczów.

Dopiero wtedy ruszyły prace, dzięki którym powstała nowa północna trybuna stojąca (o tradycyjnej nazwie Big Bank, czyli duże zbocze – od nachylenia terenu), a także wschodnia Cowshed Stand. W najgorszym stanie pozostaje sektor gości na południu, jednak są zapowiedzi jego przebudowy.

 

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2017