St James Park, Exeter

Pojemność8 541
3517 (Miejsca siedzące)
3971 (Big Bank Stand)
2116 (Cowshed Stand)
1401 (Grandstand)
1053 (Sektor gości)
Kraj Anglia
MiastoExeter
KlubyExeter City FC
Inauguracja 10.09.1904
Renowacje 1926, 2000-2001
Rekord frekwencji 20 984 (Exeter City - Sunderland, 1931)
Adres Stadium Way, Exeter, EX4 6PX, Wielka Brytania

Reklama

St James Park – opis stadionu

Stadion na północ od centrum Exeteru stanął w miejscu o nienajlepszej reputacji, służąc przez stulecia głównie do wypasu świń. Wreszcie, na przełomie XIX i XX wieku zadomowił się tu futbol, pierwotnie w wykonaniu Exter United. Zespół City powstał w 1904 i zaczął grę na stadionie, wtedy wyposażonym w jedną trybunę po zachodniej stronie oraz wały z pozostałych stron.

W 1921 roku City mieli już na tyle duże środki, by kupić stadion. Niestety, po zaledwie 5 latach pod ich zarządem doszło do pożaru, który strawił znaczną część głównej trybuny i zmusił piłkarzy do przebierania się w pobliskim pubie. Dużym wysiłkiem udało się odbudować trybunę (stoi do dziś), a na stadion znów zaczęły przychodzić tysiące ludzi. I to niemałe tysiące, rekordowy mecz z Sunderlandem z 1931 roku oglądało tu prawie 21 tysięcy osób.

Jak wiele aren piłkarskich w Wielkiej Brytanii, największą dotąd przebudowę przeszedł w dobie raportu Taylora, czyli w latach 90. XX wieku. W tym przypadku transformacja była wyjątkowo bolesna, ponieważ zbiegła się w czasie z upadłością klubu. Stadion został sprzedany deweloperowi, a od niego z kolei przejął go samorząd, by zapewnić miejsce rozgrywania meczów.

Dopiero wtedy ruszyły prace, dzięki którym powstała nowa północna trybuna stojąca (o tradycyjnej nazwie Big Bank, czyli duże zbocze – od nachylenia terenu), a także wschodnia Cowshed Stand. W najgorszym stanie pozostaje sektor gości na południu, jednak są zapowiedzi jego przebudowy.

 

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017