The Big Help Stadium (Haig Avenue)

Pojemność6 008
1660 (Miejsca siedzące)
Kraj Anglia
MiastoSouthport
KlubySouthport FC
Inne nazwy Ash Lane (1905–1921), Merseyrail Community Stadium, The Pure Stadium
Inauguracja 1905
Renowacje 1968
Rekord frekwencji 20 010 (Southport FC – Newcastle United, 1932)
Adres Blowick, Southport, Merseyside, PR8 6JZ, Wielka Brytania

Reklama

The Big Help Stadium – opis stadionu

Od pierwszego dnia w 1905 roku był domem Southport FC i pozostaje nim do dziś. Zupełnie różnił się jednak od dzisiejszej formy w swych pierwszych latach. Nic zresztą dziwnego, ponieważ wówczas dopuszczalne były trybuny z drewna i zwykłe nasypy. W dawnej konfiguracji mogło się tu wcisnąć ponad 20 tys. widzów, choć tylko podczas największych meczów.

Nowy układ to efekt kilku istotnych wydarzeń. Po pierwsze, w 1966 roku spłonęła stara trybuna główna, ostał się tylko sejf z pieniędzmi z utargu meczowego. Po funkcjonowaniu z tymczasową konstrukcją następczynię udało się otworzyć w 1968 i jest to widoczna dziś trybuna kryta.

Po drugie, wysoki nasyp wzdłuż południowej linii boiska, mieszczący nawet 10 tys. widzów, został zburzony ze względów bezpieczeństwa, a w jego miejscu powstała tylko niewielka odkryta trybuna stojąca. Ponieważ zapotrzebowanie jest bardzo ograniczone, dziś poza północną główną żadna z trybun nie imponuje rozmiarem, a tylko zachodnia ma dodatkowo dach.

Pomimo tego obiekt ma swoje znaczenie, choćby jako dom rezerw Liverpoolu i Evertonu przez wiele lat. W 2012 udało się nawet pozyskać sponsora, który następnie przedłużył umowę.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017