Stadionul Ghencea – do 2018
Pojemność | 28 365 |
---|---|
Kraj | Rumunia |
Miasto | Bukareszt |
Kluby | CSA Steaua București, SC Fotbal Club FCSB |
Rok budowy | 1974 |
Rok ostatniej renowacji | 2006 |
Rok zamknięcia | 2018 |
Oświetlenie | 1400 lux |
Inauguracja | 09.04.1974 (FC Steaua - OFK Belgrad 2-2) |
Renowacje | 1991, 1996, 2006 |
Rekord frekwencji | 35 000 (23.05.1982, Rapid - Petrolul, 5-1) |
Adres | Bulevardul Ghencea 35, Sectorul 6, Bucureşti, Rumunia |
Reklama
Stadionul Ghencea – opis stadionu historycznego
Obiekt znajdował się w południowo-zachodniej części stolicy, w Complexul Sportiv Steaua, który był własnością rumuńskiej armii. To właśnie na zlecenie MON doszło do budowy na terenach dawnej bazy wojskowej. Roboty rozpoczęły się w sierpniu 1973 roku, a zakończyły w marcu 1974. Początkowo pojemność wynosiła 32 000 miejsc. Była to wartość szacunkowa, gdyż widownia była wyposażona jedynie w ławki.
Największy klub kraju oficjalnie przeniósł się na Stadionul Ghencea 9 kwietnia 1974 roku, kiedy to rozegrano pierwszy mecz. Było to spotkanie towarzyskie z OFK Belgrad. Władzom zależało na tym, aby otwarcie uświetniła drużyna z zaprzyjaźnionego kraju socjalistycznego. Wybór padł na klub z Belgradu, który akurat był wtedy dostępny. Steaua wcześniej tułała się po innych obiektach w Bukareszcie. Swoje mecze rozgrywała w trzech stołecznych lokalizacjach.
Widownię tworzył zamknięty pierścień jednopoziomowych trybun, usadowionych na wale ziemnym. Jedynie trybuna główna była zadaszona. W odróżnieniu od większości stadionów usypywanych w krajach socjalistycznych, ten miał zwartą widownię, bez bieżni.
W roku 1991 roku przeprowadzono generalny remont, który zaowocował instalacją oświetlenia o natężeniu 1400 luksów i plastikowych krzesełek. Spowodowało to zmniejszenie pojemności areny do 28 000 miejsc. Kolejne remonty miały miejsce w 1996 i 2006 (instalacja podgrzewanej murawy), które były spowodowane koniecznością dostosowania stadionu do rozgrywek europejskich pucharów.
W latach 1977-2008 roku mecze na Ghencei rozgrywała reprezentacja Rumunii. Pierwszy pojedynek drużyny narodowej odbył się 23 marca 1977 roku (Rumunia – Turcja). Wkrótce potem obiekt zyskał przydomek „świątynia rumuńskiego futbolu”.
W sezonie 2009/10 na arenie grała swoje domowe mecze w europejskich pucharach FC Unirea Urziceni. Co ciekawe, rekord frekwencji ustanowił Rapid w 1982 roku, kiedy rozegrał mecz na szczycie drugiej ligi, gdy jego obiekt był remontowany. Z resztą drużyna ta występowała na Ghencei dość regularnie w latach 1981-1983.
Stary stadion Steauy, zanim został zburzony, był domem największego rumuńskiego klubu przez ponad 40 lat. Ostatnie lata istnienia obiektu w jego dawnym kształcie naznaczone były konfliktem między armią a właścicielem FCSB, który dotyczył praw do nazwy klubu, jego herbu i historii. Jak się okazało, Gigi Becalli nie miał praw do posługiwania się wizerunkiem Steauy.
Całe zamieszanie doprowadziło do powstania nowego prywatnego podmiotu, FCSB, który początkowo rozgrywał mecze na Stadionul Ghencea. Później jednak, w roku 2015 FCSB na stałe przeniósł się na Arena Națională. „Stara” Steaua reaktywowała się w 2017 roku i zaczęła rozgrywać mecze na boisku nr 5, które było częścią dawnego kompleksu stadionowego klubu.
Ostatnim oficjalnym meczem na obiekcie przed jego wyburzeniem było spotkanie FCSB - FC Viitorul, które odbyło się 22 marca 2015 roku. Później stan techniczny areny pogarszał się z roku na roku, aby ostatecznie popaść w ruinę. Uroczystość pożegnalna stadionu odbyła się 28 sierpnia 2018 roku, a rozbiórka trybun kilka dni później.
Reklama
Zdjęcia
2016
2010
2009
2008
Powiązane aktualności
2021
-
Bukareszt: Gwiazda już w należnym jej miejscu
Tego święta nie mogła im zepsuć nawet krótka ulewa. Nowy stadion Steauy Bukareszt otwarto z hukiem i blaskiem pirotechniki, a biletów nie starczyło pomimo pandemii, pory meczu i statusu rozgrywek.
-
Bukareszt: Ostatnie dni bezdomności Steauy
Budowa tego stadionu zbiegła się z wojną tożsamościową między „dwiema Steauami” i do dziś oba kluby są przeświadczone, że będą grać na nowej arenie. Ale czy tak faktycznie będzie?
-
Bukareszt: Stadionul Steaua pięknieje, ale fani muszą czekać
Zdjęcia iluminacji zachwyciły rumuńskie media, a wirtualny obchód po zapleczu stadionu pokazuje, że jest już gotowy. Jednak wszyscy czekają na ten najważniejszy moment: otwarcie dla publiczności.
2020
-
Bukareszt: Stadionul Steaua formalnie ukończony
Pod koniec listopada premier Rumunii Ludovic Orban uroczyście dokonał odbioru nowowybudowanego Steaua Stadionul. Nie było to formalne otwarcie stadionu, gdyż jest ono zaplanowane na 9 kwietnia 2021 roku. Obiekt ma służyć występującym w III lidze piłkarzom Steauy Bukareszt.
-
Bukareszt: Otwarcie stadionu Steauy w kwietniu?
Tempo budowy jest naprawdę imponujące i w ciągu dwóch miesięcy można będzie prowadzić odbiory. Jednak źródła w ministerstwie spraw wewnętrznych zapowiadają inaugurację dopiero na kwiecień.
2019
-
Nowy projekt: Cięcia na stadionie Steauy
Usunęli fasady, uprościli prawie wszystko, a cena nie poszła w dół ani trochę. Co gorsza, stadion Steauy Bukareszt nie powstanie na czas. Przed Euro 2020 będzie można tylko trenować na boisku, a nie zorganizować mecz.
-
Bukareszt: Żegnaj, Giulești
Runęła legendarna druga trybuna, symboliczna wieża, a na rozbiórkę czeka główna trybuna na zachodzie. Czeka również następca – nowy stadion wciąż nie ma pozwolenia na budowę, choć ma być otwarty za 14 miesięcy.
2018
-
Bukareszt: Kibice na ruinie, czyli pożegnanie Ghencei
To był piękny, choć smutny moment dla rumuńskiej piłki. Gdy ciężka maszyneria zrównywała stadion z ziemią, kibice po raz ostatni tłumnie wdarli się na stadion i śpiewali pieśni ku chwale Steauy Bukareszt.
-
Bukareszt: Symboliczny początek rozbiórki Ghencei
Historyczny stadion Steauy Bukareszt przestaje istnieć. W sobotę kibice rumuńskiej „Gwiazdy” otrzymają ostatnią szansę na zabranie z obiektu pamiątek. Później zacznie się wyburzanie pod następcę.
-
Rumunia: Czas pożegnać się ze stadionem Steauy
To jedna z legend rumuńskiej piłki, ale za trzy miesiące zostanie już tylko na kartach historii. Przetarg na rozbiórkę rozstrzygnięty, teraz czas na projekt i budowę następcy.
-
Nowy projekt: Gwiaździsty stadion Steauy
Jeśli naprawdę zbudują coś tak okazałego za tak umiarkowane pieniądze, to w Rumunii powstanie kolejna wyjątkowa arena piłkarska. Pieniądze są, koncepcja jest, tylko czasu zaczyna brakować...
-
Rumunia: Pieniądze na stadion Steauy zatwierdzone
Po całkowitej przebudowie Stadionul Ghencea pomieści 30,5 tys. widzów, a prace wyceniono na na 300 milionów lejów. Czasu jest niewiele, ponieważ trzeba zdążyć przed Euro 2020.