Stadionul Steaua

Pojemność31 350
Kraj Rumunia
MiastoBukareszt
KlubyCSA Steaua
Inauguracja 07.07.2021 (CSA Steaua - OFK Beograd, 6-0)
Czas budowy 02.2019 - 30.11.2020
Koszt 94,7 mln €
Projekt Graphic Studio, Popp & Asociaţii, MC General Construct Engineering, Construcţii Erbaşu and Popp & Asociaţii
Wykonawca Construcţii Erbaşu, Concelex, Terragaz Construct
Konstruktor Popp & Asociaţii
Adres Ghencea Bulevard, nr. 35, Bukareszt, Rumunia

Reklama

Stadionul Steaua – opis stadionu

Arena jest zlokalizowana w dzielnicy Ghencea, nieco na zachód od historycznego centrum stolicy Rumunii, nieopodal parku Drumul Taberei. Obiekt jest dobrze skomunikowany z obwodnicą miasta.

Nowy stadion zastąpił wysłużony Stadionul Ghencea, który stał w tym samym miejscu od 1974 do 2018 roku. Gospodarzem areny jest należąca do Ministerstwa Obrony (podobnie jak sam stadion) CSA Steaua. Klub został reaktywowany w 2017 roku po tym, jak rumuńska armia odebrała kontrowersyjnemu przedsiębiorcy Gigiemu Becaliemu prawa do nazwy, barw, herbu i historiii Steauy.

Pierwszy koncept dotyczący nowego stadionu dla Steauy ujrzał światło dzienne w 2018 roku i zakładał efektowną bryłę w kształcie gwiazdy (słowo steaua po rumuńsku oznacza właśnie gwiazdę). Rzeczywistość budżetowa zrewidowała te plany i ostatecznie powstał obiekt o bardzo klasycznym wyglądzie. We właściwym projekcie uproszczono niemal wszystko, a motyw gwiazdy ocalał tylko w formie schodów i promenady okalającej stadion.

Prace nad stadionem rozpoczęły się w lutym 2019 roku, a w listopadzie 2020 roku premier Ludovic Orban odebrał gotowy obiekt. Tempo iście imponujące, ale na oficjalne otwarcie stadionu trzeba było poczekać. Na opóźnienie wpłynęły oficjalnie restrykcje związane z pandemią, a nieoficjalnie przeciągające się procedury formalne oraz brak gotowego deptaka prowadzącego do areny.

Na kilka miesięcy przed otwarciem udało się przeprowadzić treningi przy okazji Euro 2020, bo obiekt Steauy był bazą reprezentacji Macedonii Północnej. Ostatecznie 7 lipca 2021 roku Steaua rozegrała w obecności kibiców pierwszy mecz na nowym stadionie, pokonując 6-0 OFK Beograd (tego samego rywala, z którym klub mierzył się na otwarcie starej areny).

Choć możliwości finansowe wymusiły okrojenie pierwotnej koncepcji, stadion i tak może być powodem do dumy dla kibiców Steauy. To największy klubowy obiekt w stolicy Rumunii. Stadion powstał na planie prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Zadaszenie obiektu pokrywa blacha, która zastąpiła planowany wcześniej poliwęglan. Jest możliwość podświetlenia dachu oraz elewacji, dzięki wbudowaniu w nią pokaźnego pasa LED.

Fasada nie jest jednolita i ukazuje osłony trybun, a także podpory dachu. Widownia składa się z dwóch poziomów, gdzie zainstalowano 31 254 krzesełka układające się w mozaikę w barwach klubu.

Strefa VIP mogąca pomieścić 2678 osób znajduje się na trybunie głównej. Na dolnym poziomie wspomnianej trybuny umiejscowione są 22 loże, a na górnym kolejnych 18. W każdej z nich może zasiąść 12 osób.

Piłkarze rozgrywają mecze na hybrydowej murawie (105 x 68 m) wykonanej w systemie SISgrass (naturalna trawa z wszywanymi po ukorzenieniu syntetycznymi włóknami). Boisko oświetlają reflektory o natężeniu 2150 luksów. Powierzchnia zabudowy obiektu to 82 tys. m2.

Na zapleczu stadionu znajdują się: skybar, hotel na 48 miejsc, ponad 500 miejsc parkingowych (zewnętrznych i podziemnych) oraz salki do innych dyscyplin sportowych. Obiekt ma najwyższą, IV Kategorię UEFA, więc nie można na nim rozgrywać jedynie finałów europejskich pucharów.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021