Stadionul Rapid-Giulești
Pojemność | 14 047 |
---|---|
Kraj | Rumunia |
Miasto | Bukareszt |
Kluby | FC Rapid Bucureşti |
Oświetlenie | 2000 lux |
Inauguracja | 26.03.2022 |
Czas budowy | 2019–2022 |
Koszt | 185,3 mln RON (41,2 mln $) |
Projekt | Construcţii Erbaşu SA oraz Popp & Asociaţii SRL |
Wykonawca | Konsorcjum firm Construcții Erbașu, Concelex i Terra Gaz Construct |
Adres | Calea Giulești 18, București 063456 |
Reklama
Stadionul Rapid-Giulești – opis stadionu
Jak doszło do powstania nowego stadionu Rapidu Bukareszt?
Kontrakt na budowę nowego stadionu Rapidu Bukareszt podpisano 1 listopada 2018. Głównym wykonawcą zostało konsorcjum trzech firm, Construcții Erbașu, Concelex oraz Terra Gaz Construct. Przedsięwzięcie realizowane było w formule projektuj i buduj. Inwestycja prowadzona była przez Compania Națională de Investiții (CNI) z ramienia Ministerstwa Rozwoju, Robót Publicznych i Administracji. Za projekt architektoniczny odpowiadały Construcţii Erbaşu SA oraz Popp & Asociaţii SRL, we współpracy z innymi podmiotami.
Wartość kontraktu wynosiła ponad 98,3 mln lei (kwota ta wzrosła na koniec do ponad 185,3 mln lei). Inwestycja finansowana była ze środków rządowych, w ramach poprawy infrastruktury czołowych obiektów piłkarskich w stolicy (z tego samego programu sfinansowano również budowę nowego stadionu Steauy oraz stadionu Arcul de Triumf). Stadion miał osiągnąć funkcjonalność w maju 2020, aby mógł stać się jednym z obiektów treningowych podczas Euro 2020.
Jak przebiegała budowa nowego stadionu Rapidu Bukareszt?
Obiekt miał zastąpić dotychczasowy stadion Rapidu, przestarzały Stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, który oddano do użytku w 1939. W styczniu 2019 rozpoczęto rozbiórkę starego stadionu, a następnie przystąpiono do budowy w jego miejscu nowej areny. Budowa zanotowała spore opóźnienie i obiekt nie był gotowy na Euro 2020, nawet pomimo przesunięcia imprezy o rok w związku z pandemią COVID-19.
Jaką nazwę nadano nowemu stadionowi Rapidu Bukareszt?
Początkowo nowy obiekt miał nosić nazwę Rapid Arena. W 2021 podjęto jednak decyzję o nadaniu mu nazwy Stadionul Rapid-Giulești, podobnej do tej, jaką nosił poprzednik, choć już bez Valentina Stănescu jako patrona. Człon Giulești odnosi się do nazwy dzielnicy, w której znajduje się stadion.
Kiedy otwarto nowy Stadionul Rapid-Giulești?
Uroczysta inauguracja stadionu odbyła się 26 marca 2022. Na otwarcie zorganizowano m.in. mecz legend i pokazy laserowe, a głównym punktem wieczoru był mecz towarzyski Rapidu z Politehnicą Timișoara (1:0). Pierwszy mecz ligowy na nowym obiekcie odbył się 2 kwietnia 2022 (Rapid – FC Botoșani 3:0). 19 maja 2022 na obiekcie rozegrano spotkanie finałowe Pucharu Rumunii (Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Voluntari 2:1), a w czerwcu 2022 pierwsze dwa mecze na nowym stadionie Rapidu, w ramach Ligi Narodów, rozegrała reprezentacja Rumunii.
Czym charakteryzuje się Stadionul Rapid-Giulești?
Stadion posiada typowo piłkarski układ, z trybunami usytuowanymi za liniami końcowymi boiska. Między trybuną za północną bramką, a boiskiem zmieszczono jeszcze prostą, 60-metrową bieżnię z czterema torami. Jest to nawiązanie do starego stadionu, na którym przestrzeń za północną bramką również pokryta była tartanem. Boisko areny wyposażono w hybrydową murawę, drenaż i system podgrzewania.
Trybuny stadionu są w pełni zadaszone. Trybuna główna po stronie zachodniej posiada loże VIP i została podzielona na dwa piętra. Pojemność obiektu wynosi 14 050 widzów. Krzesełka na trybunach są w trzech bordowych odcieniach, pewna liczba białych krzesełek tworzy napisy „Rapid”, „1923” (rok powstania klubu) oraz logo Rapidu. Górne fragmenty trybun są nachylone pod nieco większym kątem.
Obiekt znajduje się na dość ciasnej działce, ograniczonej od zachodniej strony przez biegnącą tędy ulicę, od strony wschodniej przez tory kolejowe, od północy przez halę sportową, a od południa przez budynek teatru oraz kryty basen. Ograniczenia przestrzenne znacząco wpłynęły na kształt stadionu.
Ponieważ bardzo blisko północno-wschodniego narożnika biegną tory kolejowe, narożnik ten jest wyraźnie „ścięty”. Dla symetrii, podobny zabieg zastosowano w narożniku południowo-wschodnim, choć za nim znajduje się jeszcze nieco wolnej przestrzeni. Wschodnia trybuna różni się znacznie swoim kształtem od pozostałych, jest też od nich wyraźnie niższa. Nieco zyskać na przestrzeni udało się dzięki podziale trybuny głównej na dwie kondygnacje.
Przestrzeń pod trybunami wykorzystano na liczne pomieszczenia, w tym 8 sal treningowych, wewnętrzną, 60-metrową bieżnię, małą kręgielnię czy pokoje hotelowe. W budynku znalazły się również biura, szatnie, toalety, magazyny, sala konferencyjna, punkty cateringowe i pomieszczenia przeznaczone na sklep klubowy oraz muzeum. Dzięki dodatkowym funkcjom, obiekt ma być wykorzystywany przez cały tydzień, nie tylko w dni meczowe. Stadion posiada 184 miejsca parkingowe, w tym 164 podziemne.
Z zewnątrz budynek pokrywa niejednorodna elewacja. Obiekt obłożony jest pionowymi listwami, białymi i czarnymi panelami, posiada dużo okien, a na fasadzie trybuny głównej umieszczony został widoczny, podświetlany nocą szyld z nazwą stadionu. Ponad budowlę wznoszą się liczne betonowe filary, podtrzymujące konstrukcję dachu.
Poszycie dachu wykonane jest z blachy trapezowej i zakończone wąskimi, przeszklonymi fragmentami. W dachu zamontowano reflektory oświetleniowe; ponieważ zadaszenie trybuny wschodniej znajduje się nieco niżej, zamontowano tam specjalny stelaż, dzięki któremu lampy w tej części znajdują się na równej wysokości z pozostałymi. Reflektory dają światło o natężeniu 2000 luksów. Pod dachem, nad trybunami za bramkami, umieszczono dwa telebimy.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2023
-
Stadium of the Year 2022: Odkryj Stadionul Rapid-Giulești
Nasz konkurs na Stadion Roku oficjalnie się rozpoczął i potrwa do 15 marca. Na liście nominowanych w tym roku aren znajduje się aż 36 obiektów. Jednym z nich jest Stadionul Rapid-Giulești znajdujący się w Bukareszcie. Przyjrzyjcie się tej kandydaturze i zdecydujcie, czy chcecie na nią głosować w konkursie na Stadion Roku 2022!
-
Stadium of the Year 2022: Czas na Wasze propozycje!
Pożegnaliśmy stary rok i z wielkimi nadziejami czekamy na to, co przyniesie 2023. Dla naszej redakcji to czas podsumowania tego, co wydarzyło się na stadionowej mapie świata w 2022 roku. Lada moment ruszy kolejna edycja naszego plebiscytu na Stadion Roku. Zapraszamy Was do wzięcia aktywnego udziału w naszym konkursie i zaproponowanie swoich kandydatów.