Estadio El Sadar

Pojemność23 516
Kraj Hiszpania
MiastoPampeluna
KlubyClub Atlético Osasuna
Inauguracja 02.10.2021 (CA Osasuna - Rayo Vallecano, 1-0)
Czas budowy 06.2019 - 03.2021
Koszt 23,3 mln €
Projekt OFS Architects
Wykonawca VDR, GABYL, Daplast
Adres C. del Sadar, s/n, 31006 Pamplona, Navarra, Hiszpania

Reklama

Estadio El Sadar – opis stadionu

Obiekt jest zlokalizowany w południowej części miasta, około 2,5 kilometra od centrum i 4 kilometry od stacji kolejowej. Nazwa stadionu wywodzi się od rzeki Rio Sadar, która przepływa tuż obok. W bezpośrednim sąsiedztwie usytuowana jest hala widowiskowo-sportowa Navarra Arena. Nieopodal znajduje się obwodnica Pampeluny, a dojazd do lotniska zajmuje od 5 do 15 minut.

Stadion zastąpił stary obiekt o tej samej nazwie, który służył Osasunie od 1967 roku. W związku z tym, że poprzednia arena przestała spełniać wymogi La Liga, w 2018 roku klub podjął decyzję o gruntownej przebudowie.

Aby wybudować nowy stadion klub zaciągnął kredyt zabezpieczony gwarancjami władz prowincji Nawarra. Początkowy budżet w wysokości 16 mln € urósł finalnie do 23,3 mln €. To m.in. skutek zmian w projekcie związanych z dachem, ale również efekt decyzji o przygotowaniu dodatkowych powierzchni komercyjnych na wynajem. Koszt zwiększyły też nowe krzesełka (pierwotny plan zakładał wykorzystanie starych).

O tym, jak ma wyglądać stadion, zdecydowali kibice Osasuny. Stało się tak po raz pierwszy w historii w przypadku profesjonalnego klubu piłkarskiego. W głosowaniu przeprowadzonym przez socios zwyciężył projekt “Muro Rojo” (czerwona ściana), autorstwa OFS Architects.

Pierwsza faza przebudowy domu Osasuny rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku i koncentrowała się głównie na poprawie zaplecza stadionu. W trakcie II fazy, która ruszyła w październiku tego samego roku, okazało się, że potrzebne są modyfikacje w projekcie. Przede wszystkim trzeba było wybudować nowy dach nad wszystkimi trybunami.

Przez to urósł budżet inwestycji, ale zyskały walory architektoniczne, bo obiekt tworzy teraz jednolitą bryłę. Stadion ma kształt prostokąta z ostrymi krawędziami, na którym spoczywa dach przypominający gigantyczny czerwony pierścień.

Kolor utożsamiany z Osasuną jest na arenie wszechobecny. Czerwone są krzesełka (z niebieskim wyjątkiem w postaci napisu “CA OSASUNA”), na czerwono wymalowana jest również przestrzeń, gdzie spotykają się drużyny przed wyjściem na murawę. Podczas meczów rozgrywanych po zmroku taką barwę ma także podświetlenie zewnętrznej elewacji.

Trzy trybuny zyskały dodatkowy poziom, a pod stalową konstrukcją dachu zamontowano ekrany o wymiarach 14,4×6 metrów. Nowe wyświetlacze pod względem wielkości w Hiszpanii ustępują tylko tym zamontowanym na obiekcie Levante.

W ramach przeprowadzonych prac w trybunie głównej powstała nowa loża prezydencka i loże biznesowe. Na pierwszym piętrze wybudowano biura dla pracowników klubu, salę konferencyjną i przestrzeń dla mediów. Strefa VIP może teraz pomieścić 1 389 osób, o 450 więcej niż wcześniej.

Z kolei dolny poziom południowej trybuny został wyposażony w 1 272 metalowych siedzisk, które po złożeniu zajmują mało przestrzeni i pozwalają na bezproblemowe i wygodne prowadzenie dopingu na stojąco. To ukłon w stronę najbardziej zagorzałych fanów Osasuny.

Nowy stadion ma rozbudowane zaplecze dla kibiców. Teraz na każdym poziomie trybun znalazły się toalety. Na drugim piętrze w każdym z czterech narożników zlokalizowane zostały strefy gastronomiczne, a fani mają do dyspozycji w sumie 8 barów. Wydzielono także trzy nowe sektory dla kibiców niepełnosprawnych z łatwym dostępem do wind.

Z przeprowadzonych prac zadowoleni powinni być również piłkarze Osasuny. Zyskali nową, większą szatnię, z której po schodach mogą przejść do do pokoju przygotowanego z myślą o prowadzeniu rozgrzewki.

Jak Estadio El Sadar prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2022