Hiszpania: Nowa technologia na El Sadar skończy w Sądzie Krajowym
źródło: Stadiony.net; autor: Miguel Ciołczyk Garcia
W 2022 roku Osasuna wprowadziła, jako pierwszy klub w Hiszpanii, system rozpoznawania twarzy na wejściach do El Sadar. W efekcie teraz może zostać drugim w kraju z wysoką grzywną za naruszenie praw kibiców poprzez wprowadzenie innowacyjnych technologii. Klub nie zgadza się z jednak decyzją i zapowiedział już odwołanie.
Reklama
Krótkotrwały sukces najnowszej technologii
Dobrowolny dla socios, bezpieczny i szybki. Taki miał być system rozpoznawania twarzy, który na Estadio El Sadar pojawił się wiosną 2022 roku. W sezonie 2023/24 z wejścia na twarz
skorzystał co czwarty posiadacz karnetu Osasuny, czyli około 2 000 socios. Mimo niewątpliwej popularności przyszłościowej technologii, klub zawiesił jej funkcjonowanie od lata 2024.
Oficjalnym powodem była potrzeba adaptacji do nowej konfiguracji
i dostosowania do nowych norm ochrony danych
. Technologia, znana jako Face ID, została zaprezentowana przez Apple w 2017 roku i jest jedną z najnowocześniejszych w biometrii, czyli dziedzinie używającej parametrów ludzkiego ciała do potwierdzania tożsamości. Budzi ona jednak wątpliwości co do bezpieczeństwa zbierania tak wrażliwych danych.
Jak się okazało, już po kilku miesiącach funkcjonowania Face ID na stadionie Osasuny Hiszpańska Agencja Ochrony Danych (AEPD) zaczęła badać legalność zastosowania tej technologii, a w grudniu 2024 roku wydała werdykt: 200 tys. € kary za naruszenie praw kibiców do prywatności, zakaz używania systemu oraz nakaz usunięcia zebranych danych.
© Grzegorz Kaliciak | Zainstalowana w 2022 roku na wejściach do El Sadar technologia rozpoznawania twarzy funkcjonowała niecałe dwa sezony
Osasuna nie zamierza płacić
Osasuna nie jest jednak pierwszym tego typu przypadkiem. W kwietniu 2024 drugoligowe Burgos CF zostało ukarane tą samą kwotą za podobny system, wykorzystujący odciski palców socios. Przyznając się do winy, klub zdołał zmniejszyć grzywnę do 120 tys. €. Klub z Pampeluny nie zamierza jednak zapłacić ani grosza.
Klub nie podziela żadnych argumentów przedstawionych przez AEPD
– czytamy w środowym komunikacie Osasuny, która podkreśla dobrowolność systemu. Według Rojillos, AEPD używa argumentów odnoszących się do starszych oprogramowań, a obecne, zaprojektowane przez lokalną firmę Veridas, cieszy się międzynarodowym uznaniem i jest w pełni bezpieczne.
Dla potwierdzenia swojej tezy, klub powołuje się na raport Narodowego Centrum Kryptologicznego, który rekomenduje użycie tego typu systemów, jako że ryzyko dla fundamentalnych praw ludzkich jest niskie lub żadne
. Klub zapowiada więc apelację przed Krajowym Sądem Karnym i Administracyjnym (Audiencia Nacional).
Reklama