Estadi Johan Cruyff

Pojemność6 000
Kraj Hiszpania
MiastoSant Joan Despí
KlubyFC Barcelona B
Inauguracja 24.08.2019
Czas budowy 2017–2019
Koszt 19 mln €
Projekt Batlle i Roig Arquitectura
Adres Camí del Mig, 5A, 08970 Sant Joan Despí

Reklama

Estadi Johan Cruyff – opis stadionu

Gdzie powstał nowy stadion rezerw FC Barcelony?

Jesienią 2013 FC Barcelona sfinalizowała transakcję kupna dodatkowego terenu przyległego do klubowego kompleksu treningowego Ciutat Esportiva Joan Gamper. Kompleks ten funkcjonuje od 1 czerwca 2006 i położony jest w Sant Joan Despí, na zachodnich przedmieściach Barcelony, ok. 8,5 km na zachód od głównego stadionu klubu, Camp Nou. Nowy teren zakupiono z myślą o budowie nowego rezerwowego stadionu klubu, mającego zastąpić istniejący od 1982 Miniestadi. Kwota transakcji wyniosła 8,27 mln euro.

Kiedy wybudowano nowy stadion rezerw FC Barcelony?

26 maja 2015 zaprezentowano zwycięską koncepcję architektoniczną nowego stadionu autorstwa biura Batlle i Roig Arquitectura. 25 marca 2017 ogłoszono, że stadion będzie nosił imię jednego z legendarnych piłkarzy FC Barcelony, Johana Cruyffa. 14 września 2017 zakopano w ziemi kapsułę czasu z aktem erekcyjnym, znacząc w ten sposób symbolicznie rozpoczęcie budowy obiektu. Prace budowlane zakończyły się wiosną 2019, a po kilku miesiącach uzyskiwania odbiorów i pozwoleń, stadion można było zainaugurować. Koszt budowy wyniósł 19 mln euro. Przed wybudowaniem stadionu, w jego miejscu znajdowały się korty tenisowe oraz małe boiska treningowe.

Kiedy zainaugurowano Estadi Johan Cruyff?

Otwarcie nowego Estadi Johan Cruyff miało miejsce 24 sierpnia 2019. Na inaugurację zmierzyły się ze sobą drużyny do lat 19 FC Barcelony i Ajaksu Amsterdam (goście wygrali 2:0). Po otwarciu nowej areny, na przełomie 2019 i 2020, dokonano rozbiórki poprzedniego stadionu rezerw FC Barcelony, Miniestadi, który znajdował się w sąsiedztwie Camp Nou. Rozbiórki obiektu dokonano, by możliwa była budowa w jego miejscu nowej hali widowiskowo-sportowej dla klubu, Nou Palau Blaugrana, mającej powstać w ramach realizacji planu rozbudowy infrastruktury FC Barcelony (tzw. Espai Barça).

Jak wygląda Estadi Johan Cruyff?

Nowy, typowo piłkarski stadion powstał na planie prostokąta, z trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Główna trybuna stadionu znajduje się po stronie południowo-zachodniej i jako jedyna posiada dwupiętrową widownię. Górna kondygnacja tej trybuny mieści 1000 widzów, a dolne poziomy wszystkich trybun 5000, co daje łącznie pojemność 6000 osób, wyraźnie mniej od pojemności Miniestadi, który oferował ponad 15 000 miejsc.

Trybuna piętrowa zainspirowana została dawnym stadionem Camp del carrer Indústria, który był domową areną FC Barcelony w latach 1909–1922 i posiadał charakterystyczną, piętrową trybunę główną. Wszystkie miejsca na nowym stadionie znajdują się pod dachem. Krzesełka na trybunach są w kolorze niebieskim, a na trybunie naprzeciwległej do trybuny głównej część siedzeń ma barwę żółtą – tworzą one napis, będący mottem FC Barcelony: „Més que un club” („Więcej niż klub”).

Obiekt wyposażony jest w LED-owe oświetlenie, a za bramkami umieszczono dwa telebimy. Przy stadionie powstało 700 miejsc parkingowych, a dojazd na stadion jest możliwy również autobusem komunikacji miejskiej, tramwajem czy metrem. Stadion służyć ma przede wszystkim drużynie rezerw FC Barcelony, a także zespołom młodzieżowym klubu i sekcji kobiet.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022