Sheffield Olympic Legacy Park Community Stadium

Pojemność1 320
Kraj Anglia
MiastoSheffield
KlubySheffield Eagles
Inauguracja 15.05.2022
Czas budowy 2021–2022
Koszt 5 mln £
Projekt Whittam Cox Architects, Arup Sheffield
Wykonawca GMI Construction Group
Adres 10 Leeds Road, Sheffield, S9 3TY

Reklama

Sheffield Olympic Legacy Park Community Stadium – opis stadionu

Jak doszło do powstania Parku Dziedzictwa Olimpijskiego w Sheffield?

Na przełomie 2013 i 2014 roku w Sheffield, w związku z wysokimi kosztami utrzymania, rozebrano Don Valley Stadium, jeden z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych w Anglii. W jego miejscu utworzono Olympic Legacy Park (Park Dziedzictwa Olimpijskiego – nazwa nawiązuje do igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012).

Częścią parku stało się nowe boisko do piłki nożnej i rugby, wyposażone w sztuczną murawę trzeciej generacji. Boisko, oddane do użytku w kwietniu 2017, powstało dokładnie w miejscu dawnego Don Valley Stadium, choć jest ono obrócone o 90 stopni względem poprzedniego.

Komu służy nowe boisko w Parku Dziedzictwa Olimpijskiego w Sheffield?

W marcu 2018 na obiekt wprowadził się klub rugby league, Sheffield Eagles, który po zamknięciu Don Valley Stadium zmuszony był rozgrywać swoje spotkania na różnych stadionach poza miastem. Przy boisku powstała także skromna, choć zadaszona, tymczasowa trybuna.

Zakładano, że z boiska w sposób ciągły korzystać będą również piłkarki Sheffield United WFC. Zespół ten wprowadził się na obiekt pod koniec 2018, ale po roku zdecydował się przenieść na Technique Stadium w Chesterfield. Obiekt jest jednak otwarty na współpracę z innymi klubami, a także dostępny do wynajęcia dla zwykłych mieszkańców.

Kiedy powstała nowa trybuna przy boisku w Parku Dziedzictwa Olimpijskiego w Sheffield?

W 2018 zaprezentowano wizualizacje nowej, stałej trybuny wraz z szerokim zapleczem. W styczniu 2020 odbyła się skromna uroczystość rozpoczęcia budowy, jednak prace ruszyły dopiero na początku 2021. Projekt nowej trybuny wykonała pracownia Whittam Cox Architects we współpracy z Arup Sheffield. Głównym wykonawcą zostało GMI Construction Group.

Kibice mieli okazję po raz pierwszy wejść na nową trybunę 15 maja 2022, przy okazji charytatywnego meczu piłkarskiego (Sheffield Legends – Hallam FC Veterans 5:0). Pierwsze spotkanie Sheffield Eagles po udostępnieniu kibicom nowej trybuny miało miejsce 23 maja 2022. Pod koniec czerwca 2022 ogłoszono zakończenie prac budowlanych.

Jak wygląda obecnie stadion w Parku Dziedzictwa Olimpijskiego w Sheffield?

Po stronie zachodniej obiektu, znanego jako Community Stadium, znajduje się otwarta w 2022 nowa trybuna. Posiada ona 758 zadaszonych miejsc dla widzów. Trzykondygnacyjny budynek oferuje ponadto 23 tys. stóp kwadratowych powierzchni użytkowych (zaplecze, biura, sale konferencyjne, itd.). W planach jest rozbudowa trybun tak, by mogły pomieścić 3900 osób (póki co pojemność stadionu ustalono na poziomie 1320 widzów, uwzględniając także przestrzeń wokół boiska).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022