Wham Stadium (Crown Ground)

Pojemność5 057
2000 (Miejsca siedzące)
Kraj Anglia
MiastoAccrington
KlubyAccrington Stanley FC
Inauguracja 1968
Renowacje 1995, 2007
Rekord frekwencji 4368 (Accrington Stanley – Colchester Town, 03.01.2004)
Adres Livingstone Road, Accrington, BB5 5BX, Wielka Brytania

Reklama

Wham Stadium – opis stadionu

Założony w 1891 roku klub Accrington Stanley FC (pierwotnie Stanley Villa) swoje mecze rozgrywał na Peel Park aż do 1962 roku. Później Stanley upadli, ale odrodzili się w 1968 i przejęli aktualny obiekt na północy miasta.

Jego oryginalna nazwa to Crown Ground – nie od żadnej korony brytyjskiej, ale od pubu Crown, który należy do ASFC. Przez lata zmieniała się, promując firmy Interlink Express oraz Fraser Eagle. Aktualnie sponsorem jest marka Wham.

Otwarty z bardzo skromnymi trybunami, stadion oferował pierwotnie zaledwie 3 rzędy widowni po trzech stronach boiska i dwie większe trybuny wzdłuż południowej strony pola gry. Południe do dziś pełni rolę głównej trybuny, ale też do dziś składa się z dwóch niezależnych trybun (Jack Barrett Memorial Stand oraz John Smiths Stand), połączonych wspólnym dachem. I choć dach jest jednolity, to trybuny są względem siebie krzywe.

Za zachodnią bramką funkcjonuje tzw. młyn gospodarzy, czyli Sophia Kahn Stand, potocznie Clayton End. To ostatnia modernizowana trybuna, która od lat nie ma już tylko trzech rzędów. w 2007 doczekała się dachu, a po awansie do czwartej ligi w pierwszych kilku rzędach zamontowano krzesełka, dla spełnienia wymogów.

Po wschodniej stronie stoi najwyższa na stadionie Coppice End, czyli odkryta trybuna dla przyjezdnych. To też jedyna zupełnie niezadaszona trybuna, dlatego często goście są również zapraszani pod dach na trybunie głównej.

Wreszcie, na północy stoi Whinney Hill Terrace, czyli ostatnia trybuna z zaledwie trzema rzędami. Co prawda zainstalowano tam krzesełka i prowizoryczny dach, ale to wciąż najmniejsza część stadionu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2016