National Olympic Stadium (Kokuritsu Kyōgijō) – do 2014
Pojemność | 57 363 |
---|---|
Kraj | Japonia |
Miasto | Tokio |
Kluby | - |
Rok budowy | 1958 |
Rok zamknięcia | 2014 |
Inauguracja | 1958 |
Czas budowy | 01.1957 - 03.1958 |
Renowacje | 1964 |
Projekt | Mitsuo Katayama |
Adres | 10-2, Kasumigaoka-machi, Shinjuku, Tokyo, Japan |
Reklama
National Olympic Stadium – opis stadionu historycznego
Narodowy stadion Japonii powstał w samym sercu Tokio (niespełna 2km na wschód od dzielnicy biurowców) w 1958 roku. Mimo imponujących rozmiarów powstał w niewiele ponad rok – zaledwie 14 miesięcy. Po oddaniu do użytku w marcu stał się areną Igrzysk Azjatyckich, po czym w 1964 roku przeszedł rozbudowę, by przyjąć pierwsze przyznane Azji Igrzyska Olimpijskie.
Od otwarcia pełnił rolę najważniejszego obiektu w całej Japonii – aż do 2005 gościł większość krajowych mistrzostw lekkoatletycznych, w 1991 również mistrzostwa świata. Do tej listy trzeba doliczyć wiele mityngów wysokiej rangi.
I choć powstał zanim jeszcze Japończycy zaczęli budować stadiony typowo piłkarskie, historia futbolu na tym obiekcie jest naprawdę imponująca. Od 1976 roku najlepsze kluby Japonii walczą tu co roku o Puchar Cesarza, a od 1981 do 2001 roku swój finał miały tu też rozgrywane w Japonii Puchary Interkontynentalne z udziałem najlepszych klubów świata.
Choć był utrzymywany w bardzo dobrym stanie od lat, obiekt okazał się przestarzały, dlatego od 2008 roku planowano jego zburzenie i budowę nowego stadionu. Impulsem decydującym było zwycięstwo kandydatury do organizacji Igrzysk Olimpijskich 2020.
Przed tą imprezą „staruszka” miał zastąpić zupełnie nowy obiekt wielofunkcyjny o pojemności 80 tys. widzów, zaprojektowany przez Zahę Hadid. Ostatecznie jednak projekt zmieniono, a twórcą został Kengo Kuma. Stary stadion zamknięto w 2014, a w 2015 został zburzony.
Reklama
Zdjęcia
2013
2007
Powiązane aktualności
2020
2018
2016
-
Tokio: Olimpijski oficjalnie w budowie
Dziś w obecności premiera Japonii oficjalnie rozpoczęła się budowa nowego narodowego stadionu w Tokio. Konsorcjum wykonawców ma niespełna 36 miesięcy na dostarczenie najdroższego stadionu Japonii.
-
Tokio: Budowa Olimpijskiego wystartuje 11 grudnia
Formalności mają zakończyć się w tym tygodniu, a prace na budowie wystartują 11 grudnia. Od tego momentu wykonawcy będą mieli 36 miesięcy na postawienie narodowego stadionu w Tokio.
2015
-
Tokio 2020: Zwycięzcą został… „stadion-hamburger”
Niezbyt pochlebny przydomek, ale bardzo ciekawa koncepcja. Wiemy już, który z dwóch projektów dla stadionu Igrzysk 2020 zwyciężył. I bardzo zirytował Zahę Hadid, której projekt przepadł w lipcu.
-
Nowe projekty: Dwa ostateczne warianty dla Tokio
Czasu na kolejną zmianę projektu nie będzie, dlatego na pewno jeden z tych stadionów zobaczymy podczas Igrzysk Olimpijskich 2020. Oba mają ciekawe zalety, ale wciąż niewiele o nich wiadomo…
-
Tokio 2020: Nowy stadion olimpijski za „zaledwie” 5 miliardów złotych?
Rząd Japonii ustalił nową maksymalną cenę nowego stadionu narodowego. Wkrótce ma dojść do spotkania z gubernatorem Tokio, który ma dołożyć jedną czwartą do wielkiego projektu.
-
Tokio: Stadion Olimpijski miał być jeszcze droższy
Trudne do wyobrażenia 11 miliardów złotych pochłonąłby w przeliczeniu Stadion Olimpijski według danych, które… dopiero teraz wyciekły do mediów. Na szczęście realizacji projektu zaniechano.
-
Nowe projekty: Czy gdzieś tu jest przyszłość Tokio?
Czekając na nowy konkurs architektoniczny przypominamy najciekawsze koncepcje, które startowały w tym poprzednim. Choć wytyczne nieco się zmienią, któraś z tych wizji może znów się pojawić…
-
Tokio: Japonia porzuca przepłacony projekt!
Choć rząd zapierał się, że na zmianę koncepcji jest już za późno, politycy ugięli się pod presją społeczeństwa. Koniec z budową najdroższego stadionu w historii!
-
Tokio: Władze potwierdzają ogromne koszty Olimpijskiego
Spekulowano od tygodni, teraz to oficjalne: zabiegi obniżenia ceny nie dały prawie nic i Stadion Olimpijski w Tokio będzie najdroższy w historii. Ale powstanie bez zmian w projekcie.
-
Tokio: Ostateczny projekt zobaczymy za miesiąc?
To już ostatnie prace nad obniżaniem kosztów. W lipcu powinien zostać zaprezentowany ostateczny kształt Stadionu Olimpijskiego 2020. Zmiany architektów nie będzie na pewno.
-
Tokio: Znów gorąco wokół Stadionu Olimpijskiego
Spekulacje na temat kosztów, kłótnia o źródła finansowania, a teraz nawet doniesienia o zmianie projektanta. to tylko niektóre ze zwrotów akcji w sprawie Stadionu Olimpijskiego w Tokio.
-
Tokio: Narodowy rozebrany z opóźnieniem
Ze stadionu olimpijskiego w Tokio zostały już tylko gruzy. Po serii opóźnień trwa oczyszczanie placu dla następcy, głównej areny Igrzysk Olimpijskich 2020.
-
Nowa budowa: Koniec giganta w Tokio, czas na następcę
Od kilku tygodni trwa stopniowe burzenie Kokuritsu Kyōgijō, legendarnego stadionu olimpijskiego w Tokio. Za pół roku zaczniemy oglądać pierwsze elementy nowego, futurystycznego budynku.
2014
-
Tokio: Stadion narodowy wciąż czeka na rozbiórkę
Już o 5 miesięcy opóźnią się prace rozbiórkowe na narodowym stadionie Japonii. Najprędzej uda się je rozpocząć w połowie grudnia z powodu problemów proceduralnych.
-
Tokio: Nowy, (niewiele) mniejszy Olimpijski
Po fali krytyki i ogromnym wzroście kosztów powstała nowa, zminimalizowana koncepcja tokijskiego stadionu narodowego. Efekt? Niższy o 5 metrów, mniejszy o 20%, ale wciąż najdroższy na świecie.
-
Tokio: Stary stadion pożegnany, nowy wciąż bez poparcia
Podczas gdy w niedzielę ostatnia impreza masowa odbyła się na przeznaczonym do rozbiórki stadionie narodowym, ten nowy dalej napotyka na protesty. Tym razem od ludzi kultury i nauki.
-
Tokio: Blisko oficjalnego protestu w sprawie Olimpijskiego
Już tylko kilkuset podpisów brakuje pod petycją przeciwko projektowi Stadionu Olimpijskiego w Tokio. Sygnatariusze apelują, by przeskalować budynek, który w aktualnym planie przytłacza – ma wysokość 20 pięter.
-
Tokio: Elementy stadionu narodowego w całym kraju
W ramach pożegnania stary stadion narodowy Japonii zostanie rozłożony na kawałki, które zaczną wędrówkę i nowe życie w innych częściach kraju – relacjonuje „Yomiuri Shimbun”.