Estadio Nuevo Los Cármenes

Pojemność19 189
Kraj Hiszpania
MiastoGranada
KlubyGranada CF
Inauguracja 16.05.1995
Pierwszy mecz 06.06.1995 (Real Madryt - Bayer Leverkusen, 1-0)
Czas budowy 1993-1995
Renowacje 2011
Adres Calle Pintor Manuel Maldonado, s/n. 18008 - Granada, Spain

Reklama

Estadio Nuevo Los Cármenes – opis stadionu

Nowy stadion w Grenadzie powstał w 1995 roku, będąc ratunkiem dla upadającego klubu. Ten mógł po przeprowadzce sprzedać swój dotychczasowy stadion, by poprawić swoje finanse. Mimo innej lokalizacji od poprzednika, stadion odziedziczył po nim nazwę „Los Cármenes”, nawiązującą do lokalnej architektury – carmen to nazwa typowego miejscowego domu z ogrodem.

Miejski obiekt powstał co prawda bez ogrodu, ale od początku był bardzo charakterystyczny – jak sam zespół, słynący ze zwycięstw nad najsilniejszymi klubami Hiszpanii. Przy pojemności zaledwie 16 tys. miejsc od początku miał aż trzy poziomy trybun (odpowiednio 12, 6 i 9 rzędów), zyskując optycznie na wielkości. Od początku pod zabudowę kolejnymi sektorami gotowe były narożniki. Klub skorzystał z tej opcji w 2011 roku, gdy powracał do krajowej czołówki i potrzebował dodatkowych sektorów, zwiększając pojemność do 22 524 miejsc.

Od początku na obiekcie rozgrywały swoje mecze różne drużyny. Pierwszy mecz nie należał wcale do Granady, lecz do Realu Madryt i Bayeru Leverkusen. Z kolei pierwszego oficjalnego gola strzelili młodzi reprezentanci Hiszpanii. I choć Granada CF do dziś pozostaje gospodarzem, to przytrafiały się tu wydarzenia wyjątkowe, jak mecz domowy Albanii, czy otwarcie mistrzostw świata w… narciarstwie alpejskim. Z okazji tysiąclecia Królestwa Granady seniorska reprezentacja Hiszpanii zagrała tu nawet mecz eliminacyjny do Euro 2012, mimo skromnych rozmiarów obiektu.  

Jak Estadio Nuevo Los Cármenes prezentuje się na tle pozostałych stadionów ligi?

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024