Estadio Carlos Tartiere

Pojemność30 500
142 (Miejsca dla prasy)
460 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Hiszpania
MiastoOviedo
KlubyReal Oviedo
Inauguracja 20.09.2000 (Real Oviedo – Partizan Belgrad, 0-2)
Pierwszy mecz 17.09.2000 (Real Oviedo - UD Las Palmas, 2-2)
Czas budowy 1998 - 2000
Koszt 47 mln €
Projekt Carlos Buxadé Ribot, Joan Margarit Consarnau, Emilio Llano
Adres Calle de Ricardo Vazquez Prada, Barrio de la Eria, 33013 Oviedo, Asturias

Reklama

Estadio Carlos Tartiere – opis stadionu

W 1998 roku władze miasta i klubu Real Oviedo porozumiały się w kwestii budowy nowego miejskiego stadionu, który w swojej docelowej wielkości pomieścić miał wszystkich fanów lokalnego zespołu oraz spełniać najnowsze przepisy UEFA dotyczące bezpieczeństwa. 22 loże, obszerna loża prezydencka dla ponad 300 osób, a do tego rozległa infrastruktura dla mediów i niepełnosprawnych zapewniły spełnienie norm. W ten oto sposób pod koniec roku 1998 ruszyły prace budowlane Estadio Municipal Carlos Tartiere, potocznie zwanego Estadio Nuevo Carlos Tartiere. Koszt całej inwestycji, wyniósł około 47 mln euro.

Nie bez przyczyny w nazwie pojawia się wyraz ‘Nuevo’ (tł. 'nowy’). Dotychczasowe mecze klub z Oviedo rozgrywał przez okres 67 lat na starym, położonym 600 metrów na wschód stadionie. Zbudowany w roku 1932, został pierwotnie mianowany nazwą Estadio de Buenavista od ulicy, wzdłuż której powstał. W ciągu swojej 69-letniej historii parokrotnie jego docelowa pojemność zmieniała się od 23 500 do jedynie 13 000 widzów. Zmianie uległa też nazwa, stadion przyjął jako swojego patrona Carlosa Tartiere – pierwszego i najbardziej zasłużonego prezydenta klubu. W roku 1982 obiekt gościł 3 mecze rozgrywek grupowych, podczas rozgrywanych wówczas w Hiszpanii Mistrzostw Świata FIFA. Z tej okazji przeszedł on gruntowną modernizację. Jednakże, zmieniające się z upływem lat przepisy bezpieczeństwa FIFA i UEFA sprawiły, że stadion w 1998 roku przestał spełniać światowe standardy. W dniu 20 maja 2000 roku Real Oviedo rozegrał na nim swój ostatni mecz z drużyną Realu Sociedad. Tym samym, stadion został ostatecznie rozebrany w roku 2003.

Klub zadomowił się na nowo wybudowanej arenie, której oficjalne otwarcie nastąpiło 20 września 2000 roku, w meczu przeciwko FK Partizan Belgrad. Trzy dni wcześniej, Estadio Municipal Carlos Tartiere przeszedł pierwszy test bojowy. Rozegrano na nim pojedynek przeciwko Union Deportiva Las Palmas.

Ten poruszający stadion umiejscowiony jest 30 metrów poniżej otaczających go naturalnych terenów. Idąc od strony centrum miasta, dostrzec można jedynie górną część obiektu – jego charakterystyczny niebieski dach wywyższający się wśród okolicznej zieleni. Po wejściu jedną z 24 bram do środka, swoim kształtem przypominać może mini San Siro. Wnętrze utrzymane jest w kolorze szarym, który pokrył siedzenia, budynki i wewnętrzną stronę dachu. Pod trybunami znaleźć możemy 8 szatni dla zespołów, trenerów i sędziów. Podczas rozgrywania meczów każda drużyna posiada swoje własne wejście na płytę stadionu. Z szatni gospodarzy uzyskujemy dostęp do gabinetów odnowy biologicznej i fizjoterapii. Stadion posiada także przestrzeń do przeprowadzania badań klinicznych i antydopingowych, ogrzewaną siłownię, salę konferencyjną, restaurację oraz muzeum. Mieści także w swoich podziemiach Szkołę Muzyki Tradycyjnej. W narożnikach usytuowano biurowce, w których siedzibę mają władze klubu oraz lokalne firmy. Dzięki temu stadion używany jest praktycznie każdego dnia w roku. W północno-zachodnim rogu obiektu, na dolnej jego kondygnacji, umiejscowione jest popiersie ikony klubu z Oviedo – Carlosa Tartiere.

Mimo swojej nowoczesnej postaci, Estadio Nuevo Carlos Tartiere boryka się z poważnymi problemami. Pierwotnie, na terenie nowego stadionu znajdowała się fabryka płytek ceramicznych, która zanieczyszczała występujące tam grunty. Dlatego występuje tam bardzo wilgotne środowisko oraz ubogie gleby, co sprawia trudności w prawidłowym utrzymaniu murawy. Również nasłonecznienie, szczególnie w okresie zimowym, jest niewystarczające. Stadion był też wielokrotnie krytykowany, z powodu braku odpowiednich wielkości wejść i dróg ewakuacyjnych, potrzebnych przy meczach z dużą frekwencją kibiców. Niestety, w obecnym momencie ich średnia obecność na spotkaniach Realu Oviedo nie przekracza ilościowo połowy pojemności stadionu, co jest kolejna sprawą wymagającą uwagi władz klubu.

Swoje mecze dwukrotnie rozgrywała tutaj reprezentacja seniorów Hiszpanii, 6 czerwca 2001 przeciwko Bośni i Hercegowinie oraz 12 września 2007 przeciwko Łotwie. 4 września 2009 roku reprezentacja U-21 Hiszpanii wystąpiła tutaj w spotkaniu z Polską. Gospodarze wygrali mecz wynikiem 2:0.

Tuż obok Estadio Municipal Carlos Tartiere znajduje się mniejszy obiekt - Campo Hermanos Llana, na którym swoje mecze rozgrywa lokalny klub Astur CF.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2015