Stadion Roku 2014: Ile kosztowały stadiony w 2014?

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2014: Ile kosztowały stadiony w 2014? W naszym konkursie nominowana jest zdecydowana większość stadionów powstałych w 2014. Jak kształtują się ceny? Najtaniej buduje się w Chile i na Węgrzech, ale Polska też nie wypada źle.

Reklama

Zapraszamy na przegląd stadionów otwartych w 2014 roku pod względem ceny. Już na wstępie przypominamy jednak, że samo zestawienie kosztów nie może służyć jako podstawa oceny stadionów – choć wszystkie spełniają podobne normy, są adresowane do różnych grup widzów i dostosowane do zupełnie odmiennych modeli funkcjonowania. Celowo zestawienia publikujemy dopiero na 5 dni przed zakończeniem plebiscytu Stadion Roku, ponieważ nie chcieliśmy sugerować naszym Użytkownikom głosowania według kryterium cenowego.

10 najdroższych stadionów

10 most expensive

Lista nie zostawia wątpliwości, gdzie budowano najdrożej. Na czele jest Singapur, gdzie powstał w minionym roku jeden z najbardziej niespotykanych stadionów świata. Ma ruchome dolne trybuny, ogromny rozsuwany i podświetlany dach zamocowany na największej samonośnej kopule świata. Przede wszystkim jednak koszt 1,41 mld $ obejmuje nie tylko sam stadion, ale też zintegrowane z nim hale widowiskowe, pływalnie, tereny rekreacyjne i centrum handlowe.

Na drugim miejscu jest Levi’s Stadium, przez przychylnych mu recenzentów nazywany „stadionem aplikacją mobilną”. Estetycznie jest surowy i nie zbiera dobrych not. Priorytetem był jednak wysoki standard usług, stąd ogromne telebimy, dostęp do szybkiego Internetu i usług mobilnych na stadionie. Do tego zachodnia trybuna to de facto ogromny pawilon komercyjny z luksusowym wyposażeniem. Mimo to cena na poziomie prawie 1,3 mld $ przysporzyła inwestycji znacznej krytyki nawet w zachwyconej nowymi technologiami Dolinie Krzemowej.

Trzecim wyraźnie wyróżniającym się stadionem był najnowszy superstadion Arabii Saudyjskiej. Tu jednak na cenę miał wpływ nie tylko wysoki standard obiektu, ale też przyjęty harmonogram prac. Realizacja ogromnej większości stadionu na ponad 60 tys. widzów w zaledwie 14 miesięcy to absolutny rekord i do jego osiągnięcia wymagane byłe niestandardowe planowanie inwestycji.

Kolejne pozycje, choć prezentują spore rozbieżności, mieszczą się w szeroko rozumianej „średniej” dla stadionów tej klasy. Arena Corinthians powstawała nie tylko pod presją czasu, ale też z ogromnymi trybunami tymczasowymi, których dziś już nie ma. Stadion w Incheonie z kolei nie tylko jest wielki, ale też w koszcie ujęty jest obszerny teren sportowo-rekreacyjny wokół niego.

10 najtańszych stadionów

10 least expensive

Programami budowy nowych stadionów w Chile i na Węgrzech zachwycaliśmy się już kilkakrotnie, a jednym z powodów jest właśnie ekonomiczne planowanie inwestycji. To nie są wielkie stadiony z ambicjami sięgającymi Mundiali czy turniejów kontynentalnych, ale są możliwie dopasowane do potrzeb krajowych i lokalnych. Dlatego niskie ceny stadionów w Rancagui, Budapeszcie i Debreczynie nie są niespodzianką, podobnie jak ich terminowa i zadowalającej jakości realizacja.

Są też przykłady, w których niski koszt idzie w parze z pewnymi ograniczeniami. W przypadku Kingspan Stadium znaczną część pojemności stanowią tanie w przygotowaniu niezadaszone sektory stojące, a meksykański Estadio Coruco Diaz jest stadionem o co najwyżej przyzwoitym standardzie, niezależnie od bardzo oryginalnej (choć wymuszonej terenem) konstrukcji.

Bardzo nas cieszy, że w gronie tańszych stadionów znajdują się obiekty o naprawdę ciekawej architekturze i dobrej jakości rozwiązaniach. To dowodzi, że da się budować tanio i dobrze, a wśród tych dowodów na pewno musimy wskazać na Arenę Lublin, Estadio Kleber Andrade i Konya Buyuksehir Stadyumu.

W przeliczeniu na krzesełko

Porównywanie cen całkowitych każdego ze stadionu nie daje pełnego obrazu ceny, ponieważ pojemności w tegorocznej edycji konkursu Stadion Roku wahają się od 13 do prawie 70 tysięcy miejsc. Dlatego poniżej przedstawiamy listę z przeliczeniem na koszt jednego krzesełka.

Ile kosztowało w Polsce? Mimo znacznych problemów z budową w Białymstoku nasz kraj wcale nie wypada drogo. To tyle istotne, że oba oddane w 2014 polskie stadiony prezentują wysoki poziom.

Przy ocenie konkretnych cen prosimy wziąć pod uwagę, że niektóre stadiony były jedynie przebudowywane (choć w bardzo dużym zakresie), a ceny innych obejmują więcej niż tylko sam stadion, stąd są zawyżone względem samego kosztu obiektu. Często też cena ma związek z innowacyjnością lub innymi czynnikami wpływającymi na koszt.

Reklama