Hazza Bin Zayed Stadium

Pojemność25 000
3000 (Miejsca klasy biznes)
Kraj Zjednoczone Emiraty Arabskie
MiastoAl-Ain
KlubyAl-Ain Club
Oświetlenie 1700 lux
Inauguracja 23.01.2014 (Al Ain - Al Dhafra)
Czas budowy 07.2012 - 28.12.2013
Koszt 145 mln €
Projekt Pattern Design Ltd, schlaich bergermann und partner
Wykonawca BAM International, BAM Sports
Adres Hamdan Bin Mohammad St., Al Ain, United Arab Emirates

Reklama

HBZ Stadium – opis stadionu

Budowa nowego stadionu piłkarskiego w Al Ain została zlecona w lipcu 2012 roku i ruszyła niemal natychmiast. Na realizację firma BAM Sports otrzymała krótki harmonogram zaledwie 16 miesięcy, który ostatecznie nieznacznie przedłużono, do 18 miesięcy. Budowa zakończyła się z końcem grudnia 2013, z trwającymi już testami i odbiorami.

Budżet inwestycji był bardzo wysoki, ponieważ ogromna większość instalacji musiała być przetransportowana na plac budowy drogą lotniczą. Zastosowano rzadkie rozwiązania technologiczne, a i logistyka miała spore znaczenie – wyzwaniem było m.in. zmieszczenie na szczycie głównej trybuny aż czterech agregatów chłodzących, zaopatrujących klimatyzację (wyjściowo planowano tylko dwa).

Hazza Bin Zayed Stadium

Projekt jest dziełem kilku wyspecjalizowanych firm z różnych branż, z liderem w postaci Pattern Design. Za niezwykły dach, zapewniający cień mimo niewielkiej powierzchni, odpowiada znana niemiecka pracownia Schlaich, Bergemann und Partner. Z zewnątrz stadion oplata rama z czarnej stali, w którą wkomponowano 612 ruchomych paneli PTFE, naśladujących kształtem rombu korę palmową. Każdy z paneli jest z zewnątrz oświetlany lampami LED, umożliwiając emisję zróżnicowanych wzorów na fasadach.

Hazza Bin Zayed Stadium

Wewnątrz trybuny o dwóch (za bramkami) lub trzech poziomach (na wschodzie) pokryły purpurowe krzesełka w barwach Al Ain FC. Łączna pojemność to ok. 25 tys. widzów, z czego aż 3 tys. miejsc to fotele o wysokim standardzie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015

2014