Kingspan Stadium (Ravenhill)

Pojemność18 196
Kraj Irlandia Północna
MiastoBelfast
KlubyUlster Rugby
Inauguracja 12.01.1924 (Ulster - Leinster)
Renowacje 2009, 2013-2014
Koszt 20 mln £ (2009-2014)
Projekt Holmes Miller, Hamilton Architects
Wykonawca Gilbert Ash
Adres 85 Ravenhill Park, Belfast, Northern Ireland

Reklama

Kingspan Stadium – opis stadionu

Pierwszy mecz w historii stadionu na Ravenhill w Belfaście odbył się 12 stycznia 1924. W tamtym okresie nie istniała jeszcze późniejsza zachodnia trybuna, której budowa nie skończyła się przed otwarciem. Za to dotrwała wyjątkowo długo – konstrukcja została zburzona dopiero w 2013 roku.

Podobnie jak w chwili otwarcia, również dziś gospodarzem jest reprezentacja Ulsteru w rugby. Infrastruktura uległa jednak całkowitej przebudowie, poczynając od głównej trybuny wschodniej w 2009 roku. Dzięki wsparciu publicznemu i sprzedaży miejsc komercyjnych (20 lóż i 532 fotele biznesowe) powstało nowe serce obiektu. Co ciekawe, trybuna uwzględniła pierwsze w historii stadionu zadaszone miejsca stojące przy linii boiska – dotąd na dach mogli liczyć tylko siedzący fani na zachodzie.

Inwestycja pochłonęła 5,5 mln funtów i pierwotnie nie miała doczekać się szybkiej kontynuacji. Jednak w 2011 władze Irlandii Północnej otrzymały ponad 100 mln funtów na inwestycję w stadiony i 14,5 mln z tej puli przypadło właśnie na Ravenhill. Znana z innych brytyjskich realizacji firma Holmes Miller stworzyła koncepcję ekonomiczną i odpowiadającą jednocześnie zapotrzebowaniu. Czoło trzech nowych trybun stanowią odkryte miejsca stojące, za którymi ulokowano podwyższoną widownię z krzesełkami.

Budowa ruszyła w 2012 roku od budowy trybun za bramkami. Inwestycję trzeba było podzielić na dwie fazy, by nie zakłócać rozgrywek. Dopiero po oddaniu trybun po północnej i południowej stronie ruszyły prace nad ostatnią trybuną – zachodnią. To właśnie następczyni pamiętnej trybuny budowanej w 1924 doczekała się otwarcia jako ostatnia, w kwietniu 2014. Po ukończeniu prac gospodarzowi obiektu udało się sprzedać nazwę na dekadę firmie Kingspan.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015