Borisov Arena

Pojemność13 121
120 (Miejsca dla VIP-ów)
650 (Miejsca biznesowe)
Kraj Białoruś
MiastoBorysów
KlubyFC BATE Borisov
Inauguracja 03.05.2014 (Neman Grodno - Shakhter Soligorsk, 0-1)
Czas budowy 11.2011 - 04.2014
Projekt Ofis Arkitekti
Koszt 48 mln €
Adres Gagarina Str 119, Borisov

Reklama

Borisov Arena – opis stadionu

Międzynarodowe sukcesy BATE Borisov przysporzyły klubowi sławy, ale i sprawiły, że białoruskie władze zainteresowały się kwestią stadionu, na którym klub miałby grać w międzynarodowych rozgrywkach. Zapadła decyzja, by zbudować nowy obiekt, a prace miały ruszyć w listopadzie 2010.

Ostatecznie nie udało się rozpocząć inwestycji we wskazanym terminie, lecz dopiero rok później. Kłopoty były również z terminowym zakończeniem inwestycji, która najpierw miała zostać dostarczona latem 2013, później jesienią, a ostatecznie do otwarcia doszło dopiero 3 maja 2014. Choć stadion powstał z myślą o występach BATE, w inauguracji klub nie uczestniczył, ponieważ w finale Pucharu Białorusi mierzyły się Neman Grodno i Shakhter Soligorsk.

Zaprojektowany przez słoweńskie biuro Ofis Arkitekti nowy stadion stanął na południowy zachód od Borysowa, przy wylocie na Mińsk, w otulinie z lasu sosnowego. Ciekawa bryła o łagodnych kształtach jest symetryczna, jednak dzięki nieregularnym otworom wydaje się prawie amorficzna. W praktyce otwory pozwalają oświetlić naturalnym światłem promenadę wokół trybun. Dostęp do niej jest możliwy z czterech bram/ramp w narożnikach obiektu. Widownia ma jeden poziom i siedziska o wyjątkowo niekonwencjonalnej stylistyce.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018

2015

2014