Stadion Roku 2014: Zobacz, jak lśnią najlepsze stadiony 2014

źródło: własne | MK; autor: michał

Stadion Roku 2014: Zobacz, jak lśnią najlepsze stadiony 2014 Od otwarcia pierwszego dynamicznie oświetlanego stadionu minęło 14 lat. W tym okresie imponujące iluminacje weszły na stałe do projektów realizowanych na całym świecie. Oto te z zeszłego roku!

Reklama

Do zakończenia naszego corocznego głosowania na Stadion Roku zostało już tylko kilkadziesiąt godzin. Najlepszy stadion otwarty w 2014 możecie wybierać do północy z 17 na 18 lutego. Tym, którzy jeszcze nie zdecydowali, przedstawiamy najbardziej imponujące nocne iluminacje stadionów zainaugurowanych do 31 grudnia.

Oglądając niezwykłe realizacje z całego świata warto pamiętać, że takie rozwiązania są stosunkowo nowe. Dopiero od 2001 roku budowane są stadiony z dynamicznymi iluminacjami nocnymi, a pierwszym był St. Jakob Park w Bazylei. Ewolucję tego pomysłu stanowi Allianz Arena, po otwarciu której doszło do wielkiego boomu rozświetlonych stadionów. Jak na ironię, nie taki był zamysł szwajcarskich architektów – ich nocne oświetlanie Allianz Areny miało być sposobem na pogodzenie sprzecznych barw klubowych Bayernu i TSV 1860…

Poniżej można zobaczyć najciekawsze iluminacje z zeszłego roku. Niestety nie wszystkie 32 stadiony nominowane do miana Stadionu Roku są dobrze udokumentowane pod tym względem, stąd brak niektórych pozycji.

 

Akwa Ibom Stadium, Uyo (Nigeria)

Cały stadion jest pokryty mlecznym szkłem akrylowym, które nocą jaśnieje na biało. Główna trybuna oferuje możliwość emisji ruchomych wzorów, co od otwarcia służy do wyświetlania flag reprezentacji grających na obiekcie.

Akwa Ibom Stadium 

Arena Corinthians, Sao Paulo (Brazylia)

Wschodnia trybuna jest wyłożona perforowanymi żaluzjami, w które wbudowano duże diody. Dzięki temu powstał ogromny ekran o powierzchni 170x20 metrów, tworzony z 840 lamp (w sumie 34 tys. diod LED).

Arena da Amazonia, Manaus (Brazylia)

Na stalowym szkielecie zadaszenia stadionu rozpięte są 252 segmenty membrany o łącznej powierzchni 31 tys. m2. Nocą stanowią przestrzeń pokazów kolorystycznych – standardowo w barwach ciepłej żółci, ale z możliwością dostosowania do okazji.

Akwa Ibom Stadium

Arena da Baixada, Kurytyba (Brazylia)

Z uwagi na wyjątkowo bliskie sąsiedztwo budynków mieszkalnych, jedynie widoczny z oddali górny poziom elewacji jest nocą rozświetlany. W trakcie meczów dominuje jasne światło lamp oświetlających murawę, jednak na co dzień możliwe jest wykorzystanie różnych barw iluminacji.

Akwa Ibom Stadium

Arena Lublin, Lublin (Polska)

Cała zewnętrzna elewacja stadionu miejskiego w Lublinie została dostosowana do potrzeb nocnej iluminacji, która może tworzyć skomplikowane wzory na zachodniej trybunie głównej i nieco prostsze, ale również efektowne na pozostałych stronach obiektu.

Arena Pantanal, Cuiaba (Brazylia)

Według wizualizacji wyjściowej koncepcji, iluminowane miały być główne podpory konstrukcji podtrzymującej dach, symbolicznie nawiązujące do bramek piłkarskich. Jednak ostatecznie lampy LED rozświetliły zewnętrzną membranę, osiągając… dyskusyjny estetycznie efekt.

Borisov Arena, Borysów (Białoruś)

Z jednej strony stadion jest z zewnątrz oświetlany lampami LED, których światło doskonale odbija metaliczna łuska pokrywająca elewację. Z drugiej – od wnętrza bije światło lamp rozjaśniających trybuny i promenadę za nimi.

Akwa Ibom Stadium

Estadio Beira-Rio, Porto Alegre (Brazylia)

Każdy z 65 segmentów podobnych do liści jest nocą podświetlany z zewnątrz przez 8 dużych lamp LED. Łącznie jasne i różnobarwne światło daje więc 520 lamp od strony zewnętrznej i dodatkowe od środka.

Estadio El Teniente-Codelco, Rancagua (Chile)

Choć najtańszy ze stadionów otwarty w 2014 roku, również nowy stadion w chilijskiej Rancagui oferuje ciekawą iluminację. Za dnia niebieski, pas siatki elewacyjnej nocą jaśnieje dzięki rzędowo rozmieszczonym diodom.

Groupama Arena, Budapeszt (Węgry)

Nowy stadion Ferencvarosu jest pokryty stosunkowo rzadką siatką, dlatego efekt wizualny podświetlenia jej jest zróżnicowany zależnie od barwy i kombinacji. Szczególnie w chwili włączenia lamp oświetlających boisko zewnętrzna iluminacja jest mało widoczna.

Akwa Ibom Stadium

Hazza Bin Zayed Stadium, Al Ain (ZEA)

Fasady kompozycją przypominają korę palmową, a każdy z 612 ruchomych paneli jest od góry podświetlany przez osobną lampę. Przy dynamicznym układzie elewacji efekt jest imponujący zwłaszcza przy prostych wzorach, np. flagi Zjednoczonych Emiratów czy barw Al Ain.

King Abdullah Sports City Stadium, Dżudda (Arabia Saudyjska)

Efekty wizualne na najnowszym saudyjskim stadionie są nocą widoczne na kilka sposobów. Po pierwsze, elewacja stanowi „wycinankę”, która podświetlana od środka pozwala uwidocznić typowe dla arabskiego wzornictwa geometryczne figury. Do tego z zewnątrz stadion można „zabarwić” na kolor inny niż jego wyjściowy złoty. Wreszcie, część dachu wyłożona jest membraną, dzięki czemu samo uruchomienie lamp boiska tworzy wzór kwiatu na dachu.

Akwa Ibom Stadium

Konya Buyuksehir Stadi, Konya (Turcja)

Akwa Ibom StadiumNajnowszy turecki stadion wykorzystuje swoją geometryczną formę również nocą. Wierzchołki stykających się trójkątów są wyposażone w lampy, a do tego część krawędzi może zostać podkreślona różnokolorowymi strumieniami światła.

 

 

 

 

McLane Stadium, Waco (USA)

Klasyczne rozwiązania estetyczne za dnia (połączenie cegły i betonu ze smukłymi kolumnadami) są spójne z równie klasyczną iluminacją. Światło podkreśla kolumny, lekkie zadaszenie, a także wcięcia w ceglanej fasadzie.

Akwa Ibom Stadium

Nagyerdei Stadion, Debreczyn (Węgry)

Biała membrana o nietypowej kompozycji daje spore możliwości tworzenia obrazów. Dzięki ciągłości bryły światło może krążyć po całym obwodzie na jednym z dwóch rzędów lamp (górna i dolna krawędź elewacji), jak podczas testów poniżej.

Otkritie Arena, Moskwa (Rosja)

Zwarta i nieprzezroczysta elewacja zewnętrzna nowego stadionu Spartaka wymusiła umieszczenie lamp na zewnątrz. Dzięki temu nocą stadion ma domyślnie te same barwy co za dnia, choć z możliwością emisji również innych.

Akwa Ibom Stadium

Sammy Ofer Stadium, Hajfa (Izrael)

Złota łuska nowego stadionu Maccabi i Hapoelu lśni nie tylko za dnia, ale również nocą. Dodatkowo żelbetowe kolumny podtrzymujące trybuny mają swoje lampy LED, dzięki czemu światło może wdzięcznie grać dookoła obiektu.

Akwa Ibom Stadium

San Mames, Bilbao (Hiszpania)

Rozchylone żaluzje elewacji stanowią nie tylko prostą ozdobę w dzień, ale też jedną z największych multimedialnych fasad świata wieczorami. Widoczna z odległości wielu kilometrów elewacja może emitować wydajnie proste kształty i obrazy.

Singapore National Stadium, Singapur (Singapur)

Rozjaśnienie nocą największej wolnostojącej kopuły świata to ogromne wyzwanie. W Singapurze udało się to poprzez podkreślenie stalowej konstrukcji „pajęczyną” lamp przecinających kopułę. Całkowicie rozświetlany jest jedynie rozsuwany dach, który może stanowić podczas imprez jeden z największych na świecie telebimów.

Akwa Ibom Stadium

Stade Velodrome, Marsylia (Francja)

Dach nowego Welodromu ma powierzchnię ok. 60 tys. m2, a sama zewnętrzna rama z płaskiej membrany PTFE stanowi aż jedną trzecią z tej powierzchni. To w sumie 240 niezależnych płatów, tworzących ogromny ekran. Od środka lampy nadają mu jednolity kolor, a z zewnątrz na tak wytworzonym tle można wyświetlać kontrastujące barwą obrazy.

Stadion Miejski, Białystok (Polska)

Dzięki dachowi w całości krytemu przezroczystym poliwęglanem, Stadion Miejski zaczyna jaśnieć z chwilą uruchomienia lamp meczowych. Jednocześnie światło z wnętrza oraz promenady trybun podkreśla stalową konstrukcję, która jest wyróżnikiem nowego białostockiego stadionu. Na głównej trybunie każde z pięter ma inną barwę, dzięki czemu efekt wizualny jest jeszcze ciekawszy.

Akwa Ibom Stadium

Reklama