Medaş Konya Büyükşehir Stadyumu

Pojemność42 000
Kraj Turcja
MiastoKonya
KlubyKonyaspor
Inauguracja 13.09.2014 (Konyaspor - Balikesirspor, 2-0)
Czas budowy 17.10.2012 - 09.2014
Koszt 146,45 mln TRY
Projekt Bahadır KUL - Ofis Mimarca
Wykonawca Sarıdağlar İnşaat

Reklama

Medaş Konya Büyükşehir Stadyumu – opis stadionu

Jeden z najpopularniejszych tureckich klubów spoza Stambułu, Konyaspor, czekał na swój nowy stadion prawie 10 lat od pierwszej zapowiedzi. Pierwotnie budowa miała się rozpocząć w 2006, a sportowo-komercyjny kompleks miał zawierać stadion dla 35 tys. osób, hotel i funkcje handlowe.

Ostatecznie jednak do realizacji skierowano zupełnie inną wizję, realizowaną w ramach ogólnokrajowego programu. Zgodnie ze schematem powtarzanym w całej Turcji nowe stadiony są budowane z dala od centrum, w przypadku Konyi na północnym zachodzie miasta, w miejscu dawnego parku.

Architektonicznie, za sprawą architektów ze Stambułu, obiekt miał przypominać sflaczałą piłkę nożną. W trakcie realizacji koncepcja została nieco zmodyfikowana, ale zachowała swój niekonwencjonalny kształt. Elewację pokryły kompozytowe panele o trójkątnym kształcie, w barwach zielonej i białej (niektóre translucentne dla naświetlenia wnętrza). Co ciekawe, wbrew światowym tendencjom zastosowano rzadką iluminację nocną – zamiast podkreślać całą bryłę w Konyi świecą styki trójkątnych paneli, dając interesujący efekt.

Budowa ruszyła w październiku 2012 i zakończyła się sprawnie mimo trudnych warunków pogodowych w trakcie prac. Do otwarcia doszło we wrześniu 2014, na starcie sezonu Super Lig. Niestety, stadion był zapełniony jedynie do połowy, ponieważ kibice w całej Turcji nie przychodzili na mecze w związku z wprowadzeniem kontrowersyjnych kart kibica.

W sumie na widowni znalazło się ponad 42 tys. miejsc, w tym 55 lóż (920 miejsc) na wschodzie i zachodzie. Na stadionie zlokalizowano też trzy okazałe restauracje.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2016

2015

2014