Ligga Arena (Arena da Baixada)
Pojemność | 43 981 |
---|---|
212 (Miejsca dla niepełnosprawnych) | |
Kraj | Brazylia |
Miasto | Kurytyba |
Kluby | CA Paranaense |
Inne nazwy | Estádio Joaquim Américo Guimaraes, Estádio Mário Celso Petraglia |
Inauguracja | 20.06.1999 (Atlético Paranaense – Cerro Porteño, 2–1) |
Czas budowy | 26.03.1996 – 06.1999 |
Renowacje | 2012–2014 |
Koszt | 60 mln R$ (1999), 360 mln R$ (2014) |
Projekt | Carlos Arcos Arquitetura, 360 Architecture |
Adres | Avenida Presidente Getúlio Vargas, 1895 - Água Verde, Curitiba - PR, 80250-070, Brazil |
Reklama
Ligga Arena – opis stadionu
Pierwszy mecz w miejscu dawnego składu prochu odbył się we wrześniu 1914 roku. Pierwotny stadion został jednak zamknięty w latach 1970., a następnie – po krótkotrwałym ponownym otwarciu – zburzony w 1997. Po dwóch latach budowy Atletico Paranaense otworzyło swój nowy stadion, w tamtym czasie jeden z najnowocześniejszych w Brazylii.
Trzy nowe trybuny w układzie wschód-zachód pozostawiały otwartą południową stronę boiska, gdzie nie było początkowo miejsca na rozbudowę. Miejsca nie było zresztą z żadnej strony, ponieważ obiekt stoi wśród niezwykle gęstej zabudowy – niektóre domy od nowopowstałych trybun dzieliło parę metrów. Mimo to mieszczący ok. 25 tys. widzów stadion cieszył się dużą popularnością i w 2005 jako pierwszy w kraju miał sponsora, japońską firmę Kyocera.
Gdy po trzech latach umowa straciła ważność, Kurytyba była już niemal pewna organizacji Mistrzostw Świata 2014 i właśnie ten stadion został zgłoszony jako gospodarz. Koncepcja przebudowy powstała w 2009, a w 2012 ruszyły prace. Celem było domknięcie bryły czwartą trybuną, powstanie rozsuwanego dachu, a także stworzenie obok mniejszej hali dla innych wydarzeń komercyjnych.
Budowa napotkała na szereg problemów. Miała być finansowana prywatnie i kosztować ok. 220 mln reali, jednak ostatecznie zbliżyła się do 360 milionów, z czego prawie 250 mln przekazało państwo. Roboty przerywano z powodu opóźnień w płatnościach, a także naruszenia warunków bezpieczeństwa. Zamiast ukończenia budowy w 2013 roku, stadion otwarto niedokończony wiosną 2014. Nie udało się zbudować m.in. ruchomego dachu oraz pawilonu medialnego.
Reklama
Zdjęcia
-
1999-2012:
Powiązane aktualności
2017
2016
-
Brazylia: Tylko 16 stadionów ponad przeciętnym poziomem
Brazylijskie ministerstwo sportu przeprowadziło wizytację 155 aren piłkarskich w całym kraju. Efekt nie jest najlepszy – ponad połowa jest poniżej oczekiwań, a tylko 16 ma naprawdę wysoki standard.
-
Ranking: Najmocniejsze kluby obu Ameryk
Przeprowadzka na nowy stadion to ogromna zmiana dla klubów piłkarskich, czego dowodem może być najnowszy ranking „Forbes Mexico”. Z 15 najsilniejszych klubów obu Ameryk tylko 4 mają stare areny.
2015
-
Kurytyba: Pierwszy mecz w Brazylii pod zamkniętym dachem za nami
W Wielką Niedzielę na Arena da Baixada odbył się pierwszy mecz w historii Ameryki Południowej pod zamkniętym ruchomym dachem. To zwieńczenie prac modernizacyjnych na stadionie.
-
Stadion Roku 2014: Głosowanie zamknięte, wyniki w czwartek
To była kolejna rekordowa edycja, w której zarejestrowaliśmy ponad 96 tysięcy (!) głosów. Dziękując za udział, zapraszamy na ogłoszenie zwycięzców już w czwartek.
-
Stadion Roku 2014: Zobacz, jak lśnią najlepsze stadiony 2014
Od otwarcia pierwszego dynamicznie oświetlanego stadionu minęło 14 lat. W tym okresie imponujące iluminacje weszły na stałe do projektów realizowanych na całym świecie. Oto te z zeszłego roku!
-
Stadion Roku 2014: Ile kosztowały stadiony w 2014?
W naszym konkursie nominowana jest zdecydowana większość stadionów powstałych w 2014. Jak kształtują się ceny? Najtaniej buduje się w Chile i na Węgrzech, ale Polska też nie wypada źle.
-
Stadion Roku 2014: Zaczynamy głosowanie!
Przez najbliższy miesiąc będziemy liczyć Wasze głosy w konkursie na Stadion Roku 2014. Wybór jest rekordowo bogaty, dlatego warto się przyjrzeć wszystkim nominowanym arenom.
-
Stadion Roku 2014: Poznajcie nominowane stadiony!
O północy minął czas na zgłaszanie nominacji. Wiemy już, że w tegorocznym konkursie pojawi się najwyższa liczba stadionów w historii. Najlepszy obiekt świata będziecie wybierać spośród 32 aren.
-
Stadion Roku 2014: Nominacje czas zacząć!
Od dziś przez tydzień możecie zgłaszać stadiony otwarte w 2014, które Waszym zdaniem zasługują na udział w plebiscycie Stadion Roku. Zapraszamy do udziału!
2014
-
Kurytyba: Powstaje pierwszy ruchomy dach w Ameryce Łacińskiej
Pierwotnie miał być gotowy już na Mundial, ale brakło czasu. Teraz prace na budowie znów trwają. Wkrótce Arena da Baixada będzie pierwszym na kontynencie stadionem z zamykanym dachem.
-
Brazylia: Rekordowy Mundial pod względem widowni (teoretycznie)
Zakończone Mistrzostwa Świata 2014 oglądało na żywo ok. 3,43 miliona widzów. Tak przynajmniej wynika z danych FIFA, która jednak ograniczyła się do podania liczby sprzedanych biletów, a nie kibiców na stadionie.
-
Raport: Ile wydali Brazylijczycy na nowe stadiony?
Tyle się mówi o przepłaceniu, o widmie strat. Ale rzeczywistość nie jest aż tak kontrowersyjna – żaden stadion nie był droższy od naszego Narodowego. A najtańszy kosztował zaledwie połowę ceny Stadionu Wrocław.
-
Mundial 2014: Tylko wybrani Brazylijczycy świętują na stadionach
Rynkowa cena większości biletów na mecze to połowa pensji dla wielu mieszkańców. Dlatego na stadionach pojawiają się prawie wyłącznie biali mieszkańcy z dwóch najwyższych klas społecznych – alarmuje Datafolha.
-
Mundial 2014: Podziel się wrażeniami z Mistrzostw!
Jak w przypadku każdej wielkiej imprezy, staramy się na bieżąco pokazywać zdjęcia ze stadionów Mundialu 2014. Mamy już kilkadziesiąt zdjęć, ale im więcej, tym lepiej zaprezentują się areny. Byłeś lub jesteś w Brazylii? Możesz pomóc!
-
Brazylia: Dla nich już po Mundialu, co dalej?
Podczas gdy świat z zapartym tchem obserwował emocjonujące rozstrzygnięcia na boiskach, w tym tygodniu pierwsze z miast pożegnały się z turniejem. Co teraz czeka tamtejsze stadiony?
-
Mundial 2014: Stadiony sprawdzone, wszyscy cali i zdrowi
Wszystkie stadiony mają za sobą pierwsze mecze, dlatego podsumowujemy: Gdzie są problemy, ilu było widzów, jak się bawili. Tradycyjnie nie piszemy o wynikach na boisku, bo to nie nasza działka.
-
Brazylia: Nerwowy finisz w opóźnionej trójce
Stadion w Cuiabie dziś jest oddawany w ręce FIFA, ale jeszcze w weekend instalowano tu ostatnie krzesełka. W Sao Paulo niedzielny mecz okazał się niewystarczający i trzeba zorganizować kolejny test. Kurytyba niezmiennie najbardziej w tyle.
-
Brazylia 2014: Finisz przygotowań, otwarcie w Kurytybie i Cuiabie
Na 76 dni przed Mundialem trzy stadiony są wciąż w budowie. Dwa z nich czeka otwarcie w najbliższych dniach. Prace wcale się tam nie kończą, ale to istotny krok naprzód.
-
Brazylia: Kompromitacji nie ma, FIFA ocaliła Kurytybę
Dziś miała się rozstrzygnąć przyszłość Kurytyby jako miasta-organizatora Mistrzostw Świata. I mimo spekulacji na temat wykluczenia, ostatecznie FIFA podjęła decyzję o zachowaniu Areny da Baixada.