Red Bull Arena (Zentralstadion)

Pojemność47 069
Kraj Niemcy
MiastoLipsk
Kluby RasenBallsport Leipzig
Inauguracja 07.03.2004 (FC Sachsen Leipzig - Borussia Dortmund)
Koszt 116 mln €
Projekt Wirth+Wirth Architekten
Wykonawca EMKA Immobilien-Beteiligungs-GmbH
Adres Am Sportforum 2-3, 04105 Leipzig

Reklama

Red Bull Arena – opis stadionu

Zmianę ogromnego 100-tysięcznika w centrum Lipska na mniejszy i typowo piłkarski obiekt władze miasta ogłosiły w 2000 roku. Poprzedni stadion był i za duży, i za stary, by dalej funkcjonować w niezmienionej formie. W związku z wygraną niemieckiej kandydatury do organizacji Mundialu 2006 miasto zaplanowało powstanie wewnątrz starego Zentralstadionu nowej, typowo piłkarskiej areny zdolnej gościć mecze grupowe (powyżej 40 tys. miejsc).

Co istotne, zachowane zostało całe przestrzenne założenie kompleksu Sportforum wokół stadionu. Nie zburzono również budynku klubowego czy bram z wieżą na południe od obiektu. Przede wszystkim jednak cała niecka dawnego stadionu została utrzymana. Korona niegdysiejszych trybun służy aktualnie jako promenada wokół obiektu, a na obu stronach nasypów powstały tereny zielone. Zwarty stadion piłkarski stanął wewnątrz niecki, połączony kładkami z promenadą.

Za projekt odpowiada niemiecko-szwajcarski zespół Wirth+Wirth. Jego wyróżnikiem jest wygięty dach oparty na głównych łukach biegnących wzdłuż trybun i wspartych za bramkami. Pod nim kryją się trybuny podzielone na dwa poziomy wzdłuż boiska oraz jeden za bramkami. Rzadko spotykana, a wymuszona historycznym układem stadionu, jest lokalizacja strefy komercyjnej i biurowej stadionu nie po zachodniej, a po wschodniej stronie obiektu. Tam znajdują się loże oraz infrastruktura dla mediów czy zawodników. O tym układzie zdecydowały względy logistyczne – część zachodnia leży bezpośrednio nad kanałem wodnym Elsterbecken i dostęp do niej jest trudniejszy.

Budowa pochłonęła ok. 90 mln €, z czego 51 mln miasto otrzymało w ramach federalnego dofinansowania inwestycji na Mistrzostwa Świata. Niski budżet wiąże się ze skromną infrastrukturą – poza trybuną główną obiekt jest „goły”, ograniczony do niezbędnej meczowo infrastruktury dla kibiców.

Budowa trwała od 2002 do 2004 roku, a pierwsze spotkanie po zakończeniu prac udało się rozegrać już w marcu 2004. Oficjalnym otwarciem był jednak dwudniowy turniej towarzyski 16 i 17 lipca 2004. Z kolei w listopadzie pierwszy raz po przebudowie odbył się oficjalny mecz międzynarodowy, w którym Niemcy rozbiły Kamerun. Później rozegrano tu 3 mecze Pucharu Konfederacji 2005 oraz 5 meczów grupowych Mistrzostw Świata 2006.

Problemem dla miasta stał się brak klubu zdolnego zapełnić stadion na co dzień. Wprawdzie pierwszy mecz po przebudowie zgromadził ponad 28 tys. widzów, jednak klub Sachsen przestał istnieć niespełna dekadę później, a ani on, ani Lokomotive nie były w stanie zgromadzić odpowiednich widowni, by zarabiać na meczach.

Próbą rozwiązania problemu było przejęcie licencji piątoligowego SSV Markrandstadt przez koncern Red Bull i utworzenie RB Leipzig, który od 2010 rozgrywa mecze na nowym stadionie. Powstały sztucznie klub doczekał się ogromnego sprzeciwu kibiców w całych Niemczech, jednak od 2016 występuje w Bundeslidze, regularnie meldując się na czołowych miejscach w tabeli, przyciągając zainteresowanie kibiców i mediów.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2022

2021

2020

2018

2017

2016

2015

2014

2011

2010