Euro 2024: Niemcy kandydują z tymi 10 stadionami
źródło: własne | MK; autor: michał
W piątek niemiecka federacja pokazała, które stadiony wystawia do walki o Euro 2024. Nie zbudują żadnego nowego, ale lista i tak jest imponująca. Cztery chętne miasta wypadły z listy.
Reklama
Niemcy jeszcze nie otrzymali prawa do organizacji Euro 2024, ale są jedynym oficjalnym kandydatem obok Turcji, będącej przeciwieństwem naszych zachodnich sąsiadów. Nie chodzi nawet o sytuację w obu krajach czy ich stosunki dyplomatyczne, ale o stadiony. Niemcy wczoraj pokazali 10 aren proponowanych na Euro i żadna nie będzie budowana od zera, podczas gdy w Turcji wszystkie stadiony powstają od podstaw (pełna lista jeszcze nie ustalona).
Ponieważ chętnych miast w Niemczech było 14, a do UEFA należy zgłosić 10, niemiecki związek piłkarski zlecił zewnętrznej firmie ocenę kandydatur i na podstawie wyników wyłoniono najlepsze propozycje. Miasta oceniane były w trzech kategoriach: ogólna koncepcja, organizacja i zarządzanie.
Z możliwych do uzyskania 100% zdecydowanie najwięcej, bo aż 25%, każde z miast mogło otrzymać za stadion. Jak można było się spodziewać, liderem wśród kandydatów było pod tym względem Monachium z modernizowaną przed Euro 2020 Allianz Areną. Jednak w ostatecznym rozrachunku to Berlin zajął pierwsze miejsce w rankingu jako najlepiej przygotowane miasto, spychając stolicę Bawarii na drugie miejsce. Pełny ranking prezentujemy poniżej, a listę potencjalnych gospodarzy na grafice pod tekstem.
- Berlin (Olympiastadion, ok. 74 000 miejsc, rozważana przebudowa)
- Monachium (Allianz Arena, ok. 67 800, w trakcie modernizacji)
- Dortmund (Signal Iduna Park, ok. 66 000, planowana modernizacja)
- Hamburg (Volksparkstadion, ok. 51 500, planowana modernizacja)
- Stuttgart (Mercedes-Benz Arena, ok. 54 900, planowana modernizacja)
- Gelsenkirchen (Veltins Arena, ok. 54 700, planowana modernizacja)
- Düsseldorf (Esprit Arena, ok. 51 500, planowana modernizacja)
- Kolonia (RheinEnergie Stadion, ok. 46 200, możliwa rozbudowa)
- Frankfurt (Commerzbank Arena, ok. 48 500, planowana modernizacja)
- Lipsk (Red Bull Arena, ok. 43 000, planowana rozbudowa)
W pokonanym polu pozostały cztery miasta, wg punktacji: Mönchengladbach (Borussia-Park), Hanower (HDI-Arena), Norymberga (Max-Morlock-Stadion) oraz Brema (Weserstadion).
Po ustaleniu listy miast-gospodarzy Niemcy mają nieco ponad pół roku na przygotowanie oficjalnej kandydatury. Podobnie jak Turcja muszą złożyć pełną dokumentację do 27 kwietnia 2018. UEFA poda informację o wyborze gospodarza za rok – 24 września 2018.
Reklama