Estadio Heliodoro Rodríguez López (Estadio de Tenerife)

Pojemność22 824
Kraj Hiszpania
MiastoSanta Cruz de Tenerife
KlubyCD Tenerife
Inauguracja 1925
Renowacje 1949, 2000 (nowy stadion)
Projekt Marrero Regalado (1949), Carlos Schwartz (2000)
Adres Avenida de San Sebastián, Santa Cruz de Tenerife

Reklama

Estadio de Tenerife – opis stadionu

Kiedy otwarto stadion CD Tenerife?

Club Deportivo Tenerife (wówczas pod nazwą Sporting Club Tenerife) został założony w 1912. 5 maja 1913 otwarty został pierwszy stadion klubu, Campo de Miraflores. W 1922, w związku z problemami finansowymi, doszło do reorganizacji klubu. Działacze postanowili m.in. opuścić dotychczas użytkowane Campo de Miraflores. Nowy stadion wybudowano ok. pół kilometra na południowy-zachód od poprzedniego obiektu. Jego otwarcie miało miejsce 25 lipca 1925, a na inaugurację gospodarze zmierzyli się z zespołem Marino z Las Palmas. Koszt budowy nowego stadionu wyniósł niemal 250 tys. pesetas.

Czyje imię nosi stadion CD Tenerife?

W 1946 prezydentem klubu został jego były zawodnik, Heliodoro Rodríguez López. Jedną z jego pierwszych decyzji było podjęcie się rozbudowy klubowego stadionu. Projekt opracował architekt José Enrique Marrero Regalado, a prace zakończyły się w 1950. Tymczasem 4 marca 1950 zmarł Heliodoro Rodríguez López. Niedługo później stadion nazwany został jego imieniem. Boisko stadionu w początkowym okresie nie posiadało murawy, a pierwszy mecz na trawniku rozegrano 31 sierpnia 1952 przeciwko Atlético Madryt (1:1). 2 lipca 1954 zainaugurowano na stadionie sztuczne oświetlenie.

Kiedy Estadio Heliodoro Rodríguez López zyskał swój obecny kształt?

Pod koniec lat 80. rozpoczęła się trwająca ponad dekadę etapowa rozbudowa stadionu według projektu architekta Carlosa Schwartza. Projekt wzorowany był na Miniestadi w Barcelonie, choć niektórzy dostrzegają w nim także analogie do La Bombonery w Buenos Aires. Przebudowa zakończyła się 4 stycznia 2001 wraz z końcem prac nad modernizacją trybuny północnej.

Kto jest właścicielem Estadio Heliodoro Rodríguez López?

Stadion początkowo był własnością klubu, ale w związku z kłopotami finansowymi, w 1930 odsprzedano go miastu. W 1940 klub odkupił obiekt, ale w 1970 ponownie sprzedał go lokalnym władzom.

Jak wygląda Estadio Heliodoro Rodríguez López?

Boisko stadionu ze wszystkich stron otoczone jest dwupoziomowymi (górny poziom jest wyraźnie większy), łagodnie zakrzywionymi na łukach trybunami. Trybuna główna, położona po stronie południowej, jest zadaszona. W dachu oraz na koronie stadionu umocowane są lampy oświetleniowe. Na trybunie za zachodnią bramką zamontowano telebim. Pojemność trybun wynosi 22 824 widzów, a krzesełka są w barwach klubu – białej i niebieskiej. Trybuny na każdej ze stron noszą swoje nazwy: Tribuna (południowa), San Sebastián (północna), Popular (wschodnia) i Herradura (zachodnia). Stadion położony jest w centrum Santa Cruz de Tenerife, drugiego co do wielkości (po Las Palmas) miasta na Wyspach Kanaryjskich. Po Estadio Gran Canaria jest to drugi co do wielkości stadion w archipelagu.

Co dzieje się na Estadio Heliodoro Rodríguez López?

Rozgrywki piłkarskie na Wyspach Kanaryjskich przez długi czas miały charakter lokalny, a stała rywalizacja z drużynami z reszty kraju stała się możliwa po ustanowieniu regularnych połączeń lotniczych pod koniec lat 40. W 1953 CD Tenerife po raz pierwszy awansowało do Segunda División, a w 1961 do Primera División. Pierwszy pobyt zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej miał charakter jedynie epizodyczny i trwał jeden sezon, ale drugi awans do elity w 1989 rozpoczął najlepszą dekadę w historii klubu, w trakcie której drużyna regularnie występowała w Primera División, dwa razy uczestnicząc także w Pucharze UEFA (w sezonie 1996/97 docierając do półfinału tych rozgrywek).

Do szczególnych spotkań rozgrywanych na Estadio Heliodoro Rodríguez López należy zaliczyć mecze przeciwko UD Las Palmas. Rywalizacja pomiędzy klubami z dwóch największych miast na Wyspach Kanaryjskich określana jest mianem kanaryjskich derbów.

Obiekt za pechowy mogą z pewnością uważać kibice Realu Madryt. Drużyna ta w sezonach 1991/92 i 1992/93 rozgrywała na Estadio Heliodoro Rodríguez López mecze ostatniej kolejki ligowej, za każdym razem przegrywając z gospodarzami, odpowiednio 2:3 i 0:2. Każda z tych porażek oznaczała przegraną o punkt w walce o tytuł mistrzowski z FC Barceloną.

Na stadionie okazjonalnie grywała też reprezentacja Hiszpanii. Obiekt regularnie gości ponadto finały rozgrywanego od 1949 turnieju Copa Heliodoro Rodríguez López. Na stadionie odbywają się także imprezy pozasportowe, np. koncerty (występowali na nim m.in. Sting, Shakira i Aerosmith) czy tradycyjna kawalkada Trzech Króli.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2011