Matmut Atlantique (Stade Bordeaux-Atlantique)

Pojemność42 115
4400 (1000 w 60 lożach) (Miejsca biznesowe)
200 (Miejsca dla mediów)
125+125 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Francja
MiastoBordeaux
KlubyFC Girondins de Bordeaux
Inauguracja 18.05.2015
Pierwszy mecz 23.05.2015 (Girondins - Montpellier, 2-1)
Czas budowy 04.11.2012 - 30.04.2015
Koszt 183 mln €
Projekt Herzog & de Meuron
Wykonawca Vinci-Fayat
Adres Cours Jules-Ladoumègue, 33300 Bordeaux, France

Reklama

Matmut Atlantique – opis stadionu

Decyzja o budowie nowego stadionu w Bordeaux zapadła w efekcie kandydatury Francji do organizacji Euro 2016. Stary Stade Chaban-Delmas nie spełniał norm, dlatego miasto postanowiło wejść w partnerstwo publiczno-prywatne w sprawie nowego obiektu. W 2012 podpisano umowę z konsorcjum Vinci-Fayat, które zajęło się budową, a następnie zarządzaniem na pierwszych 30 lat użytkowania.

Całkowity koszt budowy zamknął się w sumie 183 mln € zgodnie z oczekiwaniami, a w finansowaniu uczestniczyło wiele podmiotów. W tym wkład publiczny miały: skarb państwa (28 mln €), miasto Bordeaux (17 mln €), region Akwitanii (15 mln €) oraz aglomeracja Bordeaux (15 mln €). Dodatkowo Girondins Bordeaux jako przyszły klub-gospodarz wyłożyli 20 mln € z góry, a następnie zgodzili się na czynsz 3,85 mln € rocznie przez 30 lat. Choć z pozoru korzystna dla podatników, umowa przewiduje również coroczne wpłaty na rzecz operatora ze strony urzędu miasta, co spowodowało sporą krytykę.

Nowy stadion powstał zgodnie z terminem w umowie – przekazano go 30 kwietnia 2015.

Za architekturę odpowiadał utytułowany zespół Herzog & de Meuron, któremu udało się stworzyć stadion niepodobny do jakiegokolwiek innego na świecie. Na wysokim cokole osadzili formę przypominającą odwróconą pryzmę. Rozrastającą się ku górze geometryczną formę podtrzymuje kilkaset smukłych kolumn, które jednocześnie przecinają cokół z licznymi schodami.

Ta wyjątkowo niespotkana forma z jednej strony daje wrażenie monumentalności, a z drugiej – lekkości. Według zamysłu szwajcarskich architektów fani wchodząc na trybuny mają odnosić wrażenie, że nie znajdują się w zamkniętej przestrzeni. Stąd wijące się jak wstęga stoiska cateringowe na otwartej przestrzeni głównej esplanady. Nawet siedząc w ostatnich rzędach dolnego poziomu widowni można odnieść wrażenie, że jest się „na zewnątrz”.

Główna promenada okalająca obiekt dzieli trybuny na dolny i górny poziom. Co ciekawe, kibic obchodząc trybuny dookoła może przez cały czas oglądać mecz, ponieważ nawet loże VIP (po 30 na wschodzie i zachodzie) znajdują się poniżej poziomu promenady i nie zasłaniają widoku. Stadion ma być otwarty, lekki i czysty w formie – widz po zajęciu miejsc na krzesełku nie będzie się rozpraszał konstrukcją. Wewnątrz panuje prostota, nawet szkielet dachu kryje biała siatka.

Z konstrukcyjnego punktu widzenia osiągnięcie tak wyrazistej i niespotykanej formy nie było łatwe. Stojący na północy Bordeaux stadion powstał na podmokłym gruncie i najpierw trzeba było wbić prawie 950 pali, a później na nich osadzić możliwie lekką konstrukcję. Stąd do budowy użyto prawie wyłącznie stali zamiast żelbetu, co jest niespotykane w tego typu obiektach.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022

2021

2020

2018

2016