Decathlon Arena Stade Pierre Mauroy (Grand Stade Lille-Métropole)

Pojemność50 000
4965 (Miejsca klasy biznes)
326 (Miejsca dla prasy)
Kraj Francja
MiastoLille
KlubyOSC Lille
Inauguracja 17.08.2012 (Lille OSC - AS Nancy, 1-1)
Czas budowy 2009 - 06.2012
Koszt 282 mln €
Projekt Pierre Ferret, Denis Valode & Jean Pistre
Data projektu 2008
Wykonawca Eiffage
Adres « Borne de l'espoir », quartier de l'Hôtel de Ville, à Villeneuve-d'Ascq

Reklama

Stade Pierre Mauroy – opis stadionu

W latach 2009-2012, w ramach umowy o partnerstwie między Lille a wykonawcą (Eiffage) powstał  nowy stadion na 50 tys. widzów. Eiffage uczestniczyło w kosztach, ale w zamian do 2043 r. będzie czerpać zyski z zarządzania obiektem. Nazwana roboczo Grand Stade Lille Métropole arena docelowo ma uzyskać sponsora, który pomoże w uzyskaniu dochodów.

Zgodnie z projektem dwóch wiodących francuskich pracowni architektonicznych – Valode&Pistre oraz Atelier Farret – bryła została wyłożona od zewnątrz lampami LED, które mogą jaśnieć wieloma kolorami, a na jednej z fasad stanowią prawdziwy ekran emitujący obrazy wyświetlane jednocześnie na dwóch skierowanych na zewnątrz telebimach.

Wewnątrz trybuny podzielono na trzy poziomy, z których środkowy w całości dedykowany jest dla klientów biznesowych. Obiekt jest innowacyjny dzięki możliwości nasuwania jednej połowy boiska na drugą, czego nie zrobiono wcześniej nigdzie indziej. Pod ruchomą połową znajduje się bowiem… boisko do koszykówki/siatkówki/tenisa z niewielkimi trybunami. A dzięki pierwszemu we Francji rozsuwanemu dachowi i zasuwanej na połowie stadionu kurtynie obiekt może służyć jako gigantyczna hala sportowa bez niszczenia boiska, odpoczywającego na drugiej, zamkniętej części.

Inwestycja pochłonęła 282 mln €, do czego należy doliczyć 42 mln € na pobliskie parkingi, hotele i centrum konferencyjne, dopełniające kompleksu. Miasto wydało też ok. 300 mln na przygotowanie infrastruktury komunikacyjnej dla obiektu.

Na co dzień gospodarzem obiektu jest Lille OSC, największy klub piłkarski w mieście. Jednak z uwagi na wielofunkcyjność są już plany sprowadzenia do Lille wielkich zawodów w innych dyscyplinach oraz koncertów międzynarodowych gwiazd. Na tym stadionie odbędą się mecze Euro 2016.

W czerwcu 2013 zapadła decyzja o nadaniu stadionowi imienia Pierre'a Mauroy, byłego premiera i mera Lille.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022

2020

2016

2015

2014

2013