Francja: 8 września inauguracja Pucharu Świata w Rugby 2023

źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba

Francja: 8 września inauguracja Pucharu Świata w Rugby 2023 Druga największa stadionowa impreza sportowa na świecie, obok piłkarskich mistrzostw świata zainaugurowana zostanie już w najbliższy piątek. Kto jest faworytem do zwycięstwa w pucharze świata w rugby? Co ważniejsze – jakie obiekty będą gościć mecze tego wydarzenia?

Reklama

Kto jest faworytem Pucharu Świata w Rugby?

Puchar świata w rugby union mężczyzn – w porównaniu do piłkarskiego mundialu, to turniej stosunkowo młody. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 1987 roku. Wcześniej najlepsze reprezentacje globu w tym sporcie wyłaniane były poprzez rozgrywki regionalne i Puchar Pięciu Narodów (od 2000 roku Puchar Sześciu Narodów). Idea, aby wyłonić mistrza świata w rugby dzięki jednemu turniejowi z przejrzystymi i otwartymi kwalifikacjami powstała jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku, lecz napotkała na opór drużyn narodowych zrzeszonych Międzynarodowej Federacji Rugby (IRFB). Dopiero w latach 80. dostrzeżono, że inne sporty organizując globalne czempionaty zyskują ogromną popularność, prestiż i co najważniejsze – zarabiają pieniądze. To zadecydowało, że czas najwyższy, aby także rugby miało podobną imprezę.

Triumfatorem pierwszego pucharu świata zorganizowanego w Australii i Nowej Zelandii była reprezentacja drugiego z wymienionych państw. W finale popularni All Blacks pokonali Francję 29:9. Drużyna z tego wyspiarskiego kraju położonego na południowo-zachodnim pacyfiku uważana jest za kultową i można ją porównać do piłkarskiej reprezentacji Brazylii. Podobnie jak Canarinhos rugbiści Nowej Zelandii są najbardziej utytułowanym zespołem w historii mistrzostw globu. W 2019 roku trzeci puchar świata zdobyła Republika Południowej Afryki zrównując się w liczbie tytułów z All Blacks, jednak kraj z południa Czarnego Lądu w przeciwieństwie do nowozelandczyków nie ma w swoim dorobku srebrnego medalu tego turnieju.

Stade de FranceStade de France, © FrancoisFromFrance 

Na jakich stadionach będzie rozgrywany Puchar Świata w Rugby 2023?

Rozpoczynający się w piątek 8 września puchar świata w rugby potrwa do 28 października. Bukmacherzy i eksperci typują dwóch mocnych faworytów do końcowego triumfu – gospodarzy, czyli Francję, a także Nową Zelandię. Pewniakami do uzupełnienia TOP4 w ich ocenie wydają się być RPA oraz Irlandia. Zaskoczeniem może być fakt, że nie dają oni większych szans na tytuł takim reprezentacjom jak Anglia, Walia i Szkocja. Warto podkreślić także, że piątkowym meczu otwarcia zmierzą się… All Blacks i Trójkolorowi. Los chciał, aby najwięksi faworyci do triumfu znaleźli się w jednej grupie. Przewidywania mówią zatem, że obie reprezentacje otworzą to wydarzenie, a następnie zamkną go starciem w finale.

Impreza odwiedzi 9 francuskich stadionów. Mecz otwarcia i 3 pozostałe spotkania fazy grupowej, 2 ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce, a także finał rozegrane zostaną na Stade de France. Obiekt ten za niecały rok będzie główną areną Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, a w 2022 roku gościł on finał Ligi Mistrzów. Oprócz tego mecze tegorocznego pucharu świata w rugby zostaną rozegrane na Stade Vélodrome w Marsylii, Groupama Stadium (Parc OL) w Lyonie, Stade Pierre-Mauroy w Lille, Matmut Atlantique w Bordeaux, Stade Geoffroy-Guichard w Saint-Étienne, Allianz Riviera w Nicei, Stadium de Toulouse w Tuluzie. Wymienione areny gościły mecze Euro 2016. Właśnie przed wspomnianym turniejem przeszły one gruntowne modernizacje, których nie było trzeba ponownie przeprowadzać przed rozpoczynającym się właśnie wydarzeniem.

Spotkania w ramach pucharu świata zostaną także rozegrane na Stade de la Beaujoire w Nantes. Obiekt ten nie gościł piłkarskich mistrzostw Europy w 2016 – w przeszłości rozgrywano jednak na nim mecze Euro 1984. Stadion o pojemności 35 322 miejsc ostatnią renowację przeszedł w 2017 roku. Co ciekawe, ta arena nie będzie po raz pierwszy jednym z gospodarzem światowego czempionatu w rugby. W przeszłości impreza była rozgrywana we Francji w 2007 roku – wtedy też gościła ona w Nantes. 

Stade de la BeaujoireStade de la Beaujoire, © Rodrigue

Reklama