Francja: Na jakich stadionach zagrają w Ligue 1?

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Francja: Na jakich stadionach zagrają w Ligue 1? Nowy sezon dla TOP 5 lig europejskich zaczyna się… już dzisiaj! W piątek 5 sierpnia wystartują rozgrywki na najwyższym szczeblu w Anglii, Niemczech oraz Francji. To właśnie tym ostatnim rozgrywkom, a w zasadzie ich stadionom, przyjrzymy się w tym artykule dogłębnie.

Reklama

Końcówka poprzedniego sezonu Ligue 1 zaskoczyła nawet najbardziej wprawionych obserwatorów francuskiej piłki. Po 38 kolejkach z ligi sensacyjnie spadło Bordeaux, a 10-krotny mistrz kraju z Saint-Etienne podzielił los “Żyrondystów” przegrywając baraże z Auxerre. Oznacza to, że na najwyższym szczeblu rozgrywkowym nie zobaczymy już ponad 40-tysięcznych Matmut Atlantique (Bordeaux) oraz Stade Geoffroy-Guichard (Saint-Etienne), a także nieco mniejszego Stade Saint Symphorien (Metz).

Matmut Atlantique© Claude Garrigues

W poprzednim sezonie Ligue 2, awans do elity wywalczyło sobie Ajaccio, którego Stade François-Coty jest teraz najmniejszym w elicie. Nieco lepiej wygląda sytuacja we wspomnianym już Auxerre. Stade de l’Abbe Deschamps jest przecież większy niż chociażby Stade Louis II w Monako czy Stade du Moustoir w Lorient. Mistrz drugiej ligi, Tuluza, zdecydowanie nie musi się wstydzić swojej areny. Obiekt beniaminka, Stadium de Toulouse, jest w końcu ósmym największym w lidze.

Wśród najmniejszych aren należy wymienić także obiekt, na którym w nowym sezonie przyjdzie grać Mateuszowi Wietesce. Stade Gabriel Montpied w Clermont nie należy jednak do ligowej czołówki. Ba, jest drugi od końca pod względem pojemności. Niezbyt duże są również stadiony Brestu (Stade Francis-Le Blé) oraz Angers (Stade Raymond Kopa). Ci pierwsi marzą jednak o nowym obiekcie, za to stadion w Kraju Loary przechodzi właśnie renowację.

Stade au Froutven© Stade Brestois 29

Grono 20-tysięczników otwierają Stade de l’Aube w Troyes, Stade Auguste-Delaune w Reims oraz Stade de la Mosson w Montpellier, które okupują miejsca w środku stawki pod względem pojemności. W TOP 10 rankingu znalazło się miejsce dla Stade de la Meinau (klub Karola Fili - RC Strasbourg) oraz Roazhon Park (Stade Rennais), jednak żaden z nich nie legitymuje się liczbą miejsc na poziomie 30 000 krzesełek.

Zdobywca Pucharu Francji, Nantes, ze swoim 35-tysięcznym Stade de la Beaujoire zajął 7. lokatę, nieznacznie przegrywając rywalizację z nowoczesną Allianz Rivierą położoną nad lazurowym wybrzeżem Nicei. Marcin Bułka nie może chyba wybrzydzać, prawda? Z drugiej strony, Stade Bollaert-Delelis w Lens pamięta jeszcze lata 30. XX wieku, mimo to wciąż stanowi krajową czołówkę pod względem pojemności. W barwach klubu z północy kraju zagrają w tym sezonie Przemysław Frankowski, Adam Buksa i Łukasz Poręba.

Orange Vélodrome© Mathieu

Tuż za podium, ku zdziwieniu wielu, znalazł się paryski Parc des Princes. Domowy obiekt PSG nierzadko mylony jest ze Stade de France, na którym swoje mecze rozgrywa m.in. reprezentacja Francji. Stadion położony w Saint-Denis z ponad 81 tysiącami miejsc siedzących zająłby 1. miejsce w tym rankingu, aż o prawie 14 000 krzesełek wyprzedzając Orange Velodrome - stadion Marsylii Arkadiusza Milika.

Podium uzupełniły stadiony wybudowane na potrzeby EURO 2016 we Francji - Stade Pierre Mauroy (50 083 siedzeń, Lille) oraz Groupama Stadium (59 286, Olympique Lyon). Przegląd wszystkich stadionów francuskiej Ligue 1 w sezonie 2022/23 znajdziecie na naszym kanale YouTube:

Reklama