Paryż: Zatwierdzono obiekty Igrzysk Olimpijskich 2024

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Paryż: Zatwierdzono obiekty Igrzysk Olimpijskich 2024 Zaktualizowana koncepcja aren na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w 2024 roku została właśnie zatwierdzona przez komitet organizacyjny. Wykorzystując głównie istniejące obiekty, Paryż 2024 dąży do optymalizacji budżetu oraz kładzie nacisk na odpowiedzialne zarządzanie.

Reklama

Kompaktowe i odpowiedzialne igrzyska

Większość olimpijskich obiektów sportowych (bo aż 24 z 32) będzie zlokalizowanych w odległości zaledwie 10 kilometrów od wioski olimpijskiej. Dzięki temu wydarzenie będzie naprawdę kompaktowe, a logistyka niezwykle wygodna. Udogodnienia mają służyć wszystkim zainteresowanym, w tym sportowcom, pracownikom, wolontariuszom, dziennikarzom i oficjelom.

Koncepcja obiektów została stworzona z myślą o zminimalizowaniu wykorzystania tymczasowej infrastruktury i skupieniu się na użyciu już istniejących aren. Organizatorzy chcą zrealizować wydarzenie przy ograniczonej konieczności przemieszczania się. Widzowie będą mogli dotrzeć na praktycznie wszystkie zawody pieszo lub komunikacją miejską.

Takie podejście pozwala również na generowanie oszczędności i jeszcze lepszą kontrolę środków, z poszanowaniem środowiska jako jednego z priorytetów. Według wiadomości Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) wdrożenie takich zasad (95% obiektów wykorzystywanych przez Paryż 2024 istnieje lub będzie tymczasowe) zmniejszy emisję dwutlenku węgla o połowę w porównaniu do dwóch ostatnich edycji letnich igrzysk.

Siedem miast wybranych na turnieje piłkarskie, Tuluza odrzucona

Komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu potwierdził, że zawody piłkarskie będą rozgrywane w siedmiu miastach. Bordeaux, Lyon, Marsylia, Nantes, Nicea i Saint-Etienne wraz ze stolicą Francji zostały wskazane na miasta gospodarzy turniejów piłkarskich mężczyzn i kobiet.

Paris 2024 Olympics and Paralympics© Paris 2024

Wraz z miastami poznaliśmy też konkretne stadiony (o największej pojemności we Francji), na których będą rozgrywane mecze piłkarskie. Do Parc des Princes dołączą Matmut Atlantique (Bordeaux), Groupama Stadium (Lyon), Orange Vélodrome (Marsylia), Stade de la Beaujoire (Nantes), Allianz Riviera (Nicea) i Stade Geoffroy-Guichard (Saint-Etienne).

Parc des Princes, siedziba Paris Saint-Germain, został również wybrany do goszczenia finałów obu turniejów piłkarskich. Lista stadionów musi zostać jeszcze zatwierdzona przez komitet wykonawczy FIFA w marcu 2021 roku, ale potwierdzenie powyższego wyboru wydaje się tylko formalnością.

Paris 2024 Olympics and Paralympics

Ulepszenia planu w celu obniżenia kosztów

Ostateczny plan zawiera kilka istotnych zmian w porównaniu z koncepcjami i rozmowami podejmowanymi z różnymi interesariuszami. Organizatorzy początkowo planowali wykorzystanie dziewięciu aren na mecze piłkarskie. Wizje zostały jednak zweryfikowane z uwagi na cięcia budżetowe. Stade Pierre-Mauroy w Lille został wybrany na gospodarza zawodów piłki ręcznej. Kolejną ważną zmianą było usunięcie z planu Stade Jean-Bouin i przeniesienie rozgrywek rugby na Stade de France.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024, oficjalnie znane jako Igrzyska XXXIII Olimpiady, odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku w Paryżu. Głównym stadionem imprezy będzie Stade de France.

Autor: Karol Tatar

Paris 2024 Olympics and Paralympics© Paris 2024


Reklama