Francja: Stadion w Bordeaux za duży, czeka go redukcja

źródło: france3-regions.francetvinfo.fr; autor: michał

Francja: Stadion w Bordeaux za duży, czeka go redukcja To miał być sposób na dorównanie najlepszym klubom europejskiej elity. Ale zamiast dorosnąć do nowego stadionu, Girondins tkwią na poziomie, który osiągnęli jeszcze przed przeprowadzką. Stąd nowe kroki...

Reklama

To jeden z najbardziej widowiskowych stadionów w Europie, ale wrażenie robi głównie z zewnątrz. Tym nie przyciągnie się kibiców na dłuższą metę, zwłaszcza jeśli trzeba dojechać z centrum na obrzeża, a podczas meczów wieje po plecach.

Matmut Atlantique do dziś przynosi straty, a jego gospodarz nie dorósł do widowni mieszczącej ponad 42 tysiące miejsc. W dodatku łysiny podczas meczów są boleśnie widoczne, ponieważ barwy Girondins są granatowe, a cały stadion prawie biały, wliczając krzesełka. Oto, jak kształtowały się frekwencje od chwili, gdy klub się przeprowadził.

Sezon Frekwencja Stadion
2012/13 19 403  Stade Chaban-Delmas
2013/14 18 833  Stade Chaban-Delmas
2014/15 23 463  Stade Chaban-Delmas
2015/16 25 088  Matmut Atlantique
2017/18 23 270  Matmut Atlantique
2018/19 26 048  Matmut Atlantique
2019/20 23 427  Matmut Atlantique

To widownia, jaką Żyrondyści notowali jeszcze na poczciwym Stade Chaban-Delmas, za którym wielu kibiców tęskni. Może i ma płaskie trybuny i kiedyś był lekkoatletyczny, ale jest w centrum miasta i można tam dojść na piechotę.

Matmut Atlantique© Nouveau Stade Bordeaux

Trzeba tu zaznaczyć, rzecz jasna, że bardzo duży wpływ na niezadowalające frekwencje ma słaba postawa na boisku. Jednak nawet w roku otwarcia entuzjazm był umiarkowany. Kibice nowego stadionu nie pokochali, bo brakuje mu klubowej tożsamości.

Dlatego Girondins od dłuższego czasu negocjuje ze spółką Stade Bordeaux-Atlantique przejęcie roli operatora. Klub chciałby wprowadzić swoje barwy na stadion i uczynić go przyjaźniejszym dla fanów. Częścią porozumienia miałaby być redukcja pojemności o aż 7 tysięcy miejsc, do 35 tysięcy. Wtedy obiekt zrówna się rozmiarem ze swoim poprzednikiem.

Matmut Atlantique© Nouveau Stade Bordeaux

Reklama