Stade des Antonins

Pojemność8 033
Kraj Francja
MiastoNîmes
KlubyNîmes Olympique
Inauguracja 26.12.2022
Czas budowy 05.2022 – 12.2022
Koszt 12 mln € (12,8 mln $)
Projekt Valode & Pistre Architectes

Reklama

Stade des Antonins – opis stadionu

Jak doszło do budowy stadionu tymczasowego dla Nîmes Olympique?

Pod koniec drugiej dekady XXI wieku powstały plany budowy Stade Nemausus, nowego stadionu dla piłkarzy Nîmes Olympique, który miałby zostać wybudowany w miejscu dotychczasowego Stade des Costières. Kiedy plany te nabrały realnych kształtów, podjęto decyzję o budowie stadionu tymczasowego, na którym klub będzie rozgrywał swoje spotkania w trakcie budowy Stade Nemausus.

Tymczasowy obiekt postanowiono wybudować niedaleko Stade des Costières, po drugiej stronie autostrady A9, nieco bliżej w kierunku węzła z autostradą A54, obok centrum handlowego Cap Costières. Pozwolenie na budowę tymczasowej areny uzyskano latem 2021, ale prace archeologiczne opóźniły start robót i budowa stadionu rozpoczęła się dopiero w maju 2022.

Ile kosztował tymczasowy stadion w Nîmes?

Koszt budowy stadionu tymczasowego wyniósł 12 mln € i został pokryty ze środków prywatnych. Inwestycję przeprowadziła spółka SAS Nemau, powołana do życia głównie w celu budowy nowego Stade Nemausus.

W jakim okresie wykorzystywany będzie tymczasowy obiekt Nîmes Olympique?

5 listopada 2022 odbyło się ostatnie spotkanie na Stade des Costières. Pierwszy mecz, w ramach rozgrywek Ligue 2, rozegrano na nowym stadionie tymczasowym 26 grudnia 2022 przeciwko En Avant Guingamp (1:2). Nîmes Olympique będzie rozgrywać swoje spotkania na obiekcie tymczasowym do czasu otwarcia nowego Stade Nemausus, które spodziewane jest w 2026.

Pierwszy sezon, w którym Nîmes Olympique występował na nowym stadionie tymczasowym (2022/23), klub zakończył na przedostatnim miejscu w tabeli Ligue 2 i spadł do Championnat National.

Jaką nazwę otrzymał tymczasowy stadion Nîmes Olympique?

Niedługo po rozpoczęciu budowy tymczasowego stadionu, klub zorganizował publiczne głosowanie na najlepszą nazwę dla tego obiektu. Ostatecznie wybrano „Stade des Antonins”, honorując starożytną rzymską dynastię Antoninów, której jednym z przedstawicieli był pochodzący z Nîmes (łac. Nemausus) Antoninus Pius, cesarz rzymski w latach 138–161.

Jak wygląda Stade des Antonins?

Stadion posiada cztery wolnostojące trybuny po każdej stronie boiska. Trybuna główna z rozbudowanym zapleczem znajduje się po stronie zachodniej. Trybuny po stronie wschodniej, zachodniej i za południową bramką (nieco niższa) zostały wyposażone w zadaszenie. Za bramką od strony północnej powstała znacznie skromniejsza, niezadaszona trybuna z 400 miejscami dla kibiców gości.

Z racji tymczasowego charakteru obiektu, trybuny oparte są na metalowych konstrukcjach. Widownia została wyposażona w czerwone, plastikowe krzesełka. Pojemność areny wynosi 8033 widzów. Boisko posiada murawę z nawierzchnią hybrydową, a w narożnikach stadionu stanęły cztery maszty oświetleniowe.

Reklama

Zdjęcia