Francja: Stadionowa zapowiedź Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

Francja: Stadionowa zapowiedź Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Choć Euro i Copa America dobiegły końca, przed nami jeszcze Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Choć fani piłki nożnej mogą nie być nimi szczególnie zainteresowani, czeka nas wielkie święto sportu. Część dyscyplin odbędzie się na francuskich stadionach, a niektóre z pewnością zaskoczą!

Reklama

XXXIII Igrzyska Olimpijskie

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 będą 33. w historii. Dzięki porozumieniu z Los Angeles, które będzie gospodarzem igrzysk za cztery lata, w 2024 roku zawody po raz trzeci odbędą się w stolicy Francji. Uczestnicy będą rywalizować w 32 dyscyplinach i 329 konkurencjach. W porównaniu do Tokio, z programu zniknęły karate i baseball, a dołączył breakdance.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził również zmiany w porównaniu do poprzednich igrzysk, obejmujące m.in. równouprawnienie płci, zmniejszenie liczby zawodników do 10 500 oraz liczby konkurencji o 10. Nietypowe będzie także otwarcie igrzysk, które po raz pierwszy nie odbędzie się na stadionie, a na Sekwanie. Jest ono zaplanowane na 26 lipca.

Piłka nożna na igrzyskach

Turnieje piłkarskie w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywane są od 1900 roku w Paryżu. Dwukrotnie nie znalazły się w programie igrzysk: w 1896 roku w Atenach i w 1932 roku w Los Angeles. Pierwszy turniej piłki nożnej kobiet rozegrano w 1996 roku w Atlancie. W 1972 roku złoty medal zdobyła reprezentacja Polski.

Profesjonalni piłkarze zostali dopuszczeni do udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w 1984 roku w Los Angeles, ale tylko reprezentanci z Azji, Afryki, strefy CONCACAF i Oceanii. Zakaz ten całkowicie zniesiono w 1992 roku, wprowadzając jednak ograniczenie wiekowe. W każdej drużynie może grać maksymalnie trzech piłkarzy dowolnego wieku, a reszta zawodników musi mieć poniżej 23 lat na dzień rozpoczęcia igrzysk.

W Paryżu wyznaczono siedem aren, na których odbędą się mecze piłki nożnej, z czego tylko jedna znajduje się w Paryżu. Drużyny będą musiały podróżować po całej Francji, podobnie jak podczas Euro.

Allianz Riviera© Jacques Froissant (cc: by-nc-nd) | Allianz Riviera

Stadiony, na których odbędą się mecze piłki nożnej mężczyzn i kobiet na IO:

Inne sporty ze stadionem w tle

Na stadionie narodowym Francji odbędzie się kilka dyscyplin sportowych, wśród których dominować będzie lekkoatletyka. Na Stade de France będzie można obejrzeć rugby siedmioosobowe, biegi sprinterskie i długodystansowe oraz rzuty oszczepem i młotem. Kibice będą mogli zauważyć nowy, lawendowy kolor bieżni, o którym napisaliśmy oddzielny artykuł. Na Stade de France odbędzie się również oficjalne zamknięcie igrzysk olimpijskich.

Jest jeszcze kilka nietypowych sportów, które będzie można obejrzeć na stadionach. Piłkę ręczną i koszykówkę znamy raczej z hal sportowych, a nie z otwartych obiektów, a właśnie na igrzyskach zostaną one rozegrane na Stade Pierre-Mauroy. Na co dzień gospodarzem obiektu jest Lille OSC, największy klub piłkarski w mieście. Jednak z uwagi na wielofunkcyjność stadionu zdecydowano się rozegrać tu mecze innych dyscyplin. Na tym stadionie odbyły się mecze Euro 2016. W czerwcu 2013 podjęto decyzję o nadaniu stadionowi imienia Pierre'a Mauroy, byłego premiera i mera Lille.

 Decathlon Arena Stade Pierre Mauroy© Elisa / Valode&Pistre architectes / Atelier Ferret Architectures / Max Lerouge | Decathlon Arena Stade Pierre Mauroy

Wracamy do Paryża, gdzie odbędą się mecze hokeju na trawie. Stade départemental Yves-du-Manoir został wybudowany w 1907 roku. Początkowo nosił nazwę Stade du Matin, następnie Stade de Colombes i Stade olympique de Colombes, by od 1928 do 2012 funkcjonować pod tą nazwą. W latach 1938–1972 mógł pomieścić 60 000 widzów. Podczas MŚ 1938 rozegrano na nim trzy spotkania, w tym mecz finałowy 19 czerwca, Włochy–Węgry (4:2). W tym samym roku obiekt był areną zmagań mężczyzn podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy. W 2021 podjęto decyzję o modernizacji obiektu. W ramach kontraktu o wartości 101 milionów € wybudowano nowe budynki oraz dokonano renowacji boisk sportowych. W wyniku modernizacji na stadionie znajdują się dwa syntetyczne boiska do hokeja na trawie, cztery boiska do piłki nożnej, trzy boiska do rugby oraz 200-metrowa bieżnia lekkoatletyczna. Mecze hokeja na trawie będzie mogło obejrzeć 4000 kibiców.

Paris La Défense Arena miała oryginalnie zostać otwarta w 2014 roku, jednak data otwarcia została przełożona z powodu lokalnych protestów. Nazwa robocza stadionu została zmieniona z Arena92 na U Arena, nawiązując do konfiguracji głównych trybun i kształtu konstrukcji, patrząc z lotu ptaka, w listopadzie 2016 roku. Obiekt zmienił nazwę w 2018 wraz z nawiązaniem umowy z Paris La Défense. Stadion pierwotnie miał mieć składany dach, ale ostatecznie został zbudowany ze stałym zadaszeniem. Koszt budowy stadionu wyniósł 360 milionów €, a na co dzień korzysta z niego klub Racing 92. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 na terenie obiektu zostanie zbudowany basen, w którym rozgrywane będą konkurencje pływackie oraz finały piłki wodnej.

Paris La Défense Arena© Racing 92 | Paris La Défense Arena

Reklama