20 Największych Stadionów Świata
Odpowiadając na Wasze prośby postanowiliśmy utworzyć stałą listę największych stadionów z całego świata. By zmieścić się w największej dwudziestce trzeba oferować widzom pojemność tuż pod granicą 90 tys. miejsc lub ponad 75 tys., jeśli w grę wchodzą tylko miejsca siedzące.
Korzystając z przełącznika poniżej możecie zobaczyć dwie wersje listy. Pierwsza przedstawia wszystkie stadiony świata, niezależnie od rodzaju futbolu oraz stosowanego przelicznika pojemności. W drugiej wersji znajdują się jedynie stadiony wyposażone w indywidualne siedziska wg. standardów FIFA/UEFA.
-
Bristol Motor Speedway (153 000)
Bristol, Tennessee, USA | To na co dzień tor wyścigowy, ale jednocześnie największy obiekt sportowy świata ze zwartymi trybunami wokół pola gry. Dzięki temu jest możliwe przeobrażenie go tymczasowo w stadion futbolowy, zależnie od zapotrzebowania.
-
Rungrado May Day Stadium (114 000)
Pjongjang, Korea Północna | Zbudowany w 1989 dla 150 tysięcy widzów, a w szczycie mieszczący nawet 190 tys. osób przy okazji zawodów bokserskich. Narodowy stadion Korei Północnej zmniejszył się po instalacji krzesełek w 2014 roku, ale pozostaje największym na świecie w każdej możliwej kategorii.
-
Michigan Stadium (107 601)
Ann Arbor, Michigan, USA | Amerykanie nazywają go “The Big House” i trudno im się dziwić. To absolutnie największy na świecie stadion o jednopoziomowych trybunach. Mieściłby znacznie mniej widzów, gdyby otrzymał krzesełka, ale ławki są częścią jego „akademickiej” atmosfery.
-
Beaver Stadium (106 572)
University Park, Pennsylvania, USA | W najbliższych latach jego pojemność ma się zmniejszyć, ale rozbudowany po raz ostatni w 2001 roku stadion na pewno pozostanie stutysięcznikiem. Kiedy najwyższe miejsca są w 112. rzędzie, można mieć pewność, że wchodzi się na naprawdę ogromny stadion…
-
Ohio Stadium (102 780)
Columbus, Ohio, USA | Słynie z nawiązań do architektury starożytnego Rzymu, ale nie oszukujmy się – ta domknięta podkowa doczekała się światowej sławy dzięki przekroczeniu magicznej granicy 100 tys. miejsc na widowni w 2001 roku!
-
Kyle Field (102 733)
College Station, Teksas, USA | Ten obiekt należy do zaszczytnego groan stutysięczników dopiero od 2014 roku, ale już wsławił się, przyciągając na trybuny nadkomplet ponad 110 tysięcy. Tym samym pobił rekord futbolu uniwersyteckiego w Teksasie, a nie ma drugiego stanu w USA, gdzie futbol byłby tak popularny!
-
Tiger Stadium (102,321)
Baton Rouge, Luizjana, USA | Trudno sobie dziś wyobrazić, że ten stadion miał kiedyś zaledwie 12 tys. miejsc. Te czasy minęły jednak już w latach 30. XX wieku. Dziś, po ponad 20 rozbudowach (!) powstał moloch znany z gorącej atmosfery.
-
Neyland Stadium (101 915)
Knoxville, Tennessee, USA | Rozmiar tego stadionu to efekt monstrualnego zapotrzebowania na bilety – w 2005 średnia widownia przewyższała nominalną pojemność o aż 5 tys. osób! Jako jeden z niewielu gigantów z USA, ten obiekt oferuje jednolite trybuny o dwóch poziomach.
-
Texas Memorial Stadium (100 119)
Austin, Teksas, USA | Jedyny stadion z grupy stutysięczników, który ma jeszcze miejsce na całą dodatkową trybunę! Za południową bramką ma się pojawić konstrukcja, która może uczynić ten obiekt zdecydowanie największym na świecie.
-
Bryant-Denny Stadium (100 077)
Tuscaloosa, Alabama, USA | Do granicy 100 tys. miejsc dobił „dopiero” w 2010 roku, ale w Alabamie ten stadion nie miał sobie równych już od lat 60. XX wieku. Aż dziw, że w oryginalnej formie nie kosztował nawet miliona dolarów!
-
Melbourne Cricket Ground (100 024)
Melbourne, Australia | Choć zaliczyliśmy go do grupy aren bez miejsc siedzących, to trzeba oddać gigantowi z Melbourne, że ma aż 95 tys. miejsc siedzących, czyli jest w ścisłej czołówce „all-seaterów”. Ma też jednak ok. 5 tys. miejsc stojących…
-
Camp Nou (95 572)
Barcelona, Hiszpania | Największy stadion Europy nie mieści się w pierwszej dziesiątce dla ogólnego rankingu, ale wśród aren wyposażonych wyłącznie w krzesełka zajmuje zaszczytne drugie miejsce na świecie! Jak tu się dziwić, że pielgrzymują do niego fani ze wszystkich stron?
-
FNB Stadium (94 736)
Johannesburg, RPA | To zdecydowanie największy stadion Afryki dzięki rozbudowie przeprowadzonej przed Mistrzostwami Świata 2010. Do dawnej niecki ziemnej dołożono wtedy dwa dodatkowe poziomy widowni i dwa balkony z miejscami biznesowymi.
-
Sanford Stadium (92 746)
Athens, Georgia, USA | Kiedyś był znany z wagonu kolejowego służącego za lożę VIP. Do dziś jest rozpoznawalny dzięki żywopłotowi wokół boiska. Ciekawa ozdoba, ale na takim gigancie można jej nie dostrzec…
-
Cotton Bowl (92 100)
Dallas, Teksas, USA | Choć w przeszłości obiekt gościł zespoły NFL czy MLS, a nawet mecze mistrzostw świata w 1994, obecnie pozostaje największym stadionem w Stanach Zjednoczonych bez renomowanej drużyny jako gospodarza. Cotton Bowl znany jest za to z meczów pomiędzy drużynami Oklahoma i Texas, rozgrywanych w środku corocznego jarmarku stanowego.
-
Wembley Stadium (90 000)
Londyn, Anglia | Kiedy otwierano pierwsze Wembley w 1923 roku, stadion mógł pomieścić 123 tys. widzów. Nowy się nie umywa, choć 90 tys. wystarcza na drugie miejsce w Europie. Znany z wielkich imprez, ale też z nienajlepszej atmosfery.
-
Rose Bowl (89 702)
Pasadena, Kalifornia, USA | Trudno znaleźć w USA drugi stadion tak zasłużony dla… piłki nożnej. Tak, ta przestronna misa gościła piłkarskie finały Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich. Kiedyś znacząco ponad 100 tys. miejsc, dziś zmniejszony.
-
Lusail Stadium (88 966)
Lusajl, Katar | Imponujący obiekt na intensywnie rozbudowywanych północnych przedmieściach Dohy powstał jako największa arena mundialu w Katarze. Podczas mistrzostw na stadionie odbył się m.in. wielki finał imprezy. Docelowo jednak górny poziom trybun ma zostać rozebrany, przez co wielka misa z Lusajl wkrótce może wypaść z tego zestawienia…
-
Ben Hill Griffin Stadium (88 548)
Gainsville, Floryda, USA | Największy stadion Florydy rozpoczął swe funkcjonowanie w 1930 roku z bardziej skromnym rozmiarem 21 769 miejsc. Dzisiejsza skala to efekt rozbudów z lat 1991-2003.
-
Jordan-Hare Stadium (87 451)
Auburn, Alabama, USA | Kiedy Auburn University otwierali swój główny stadion w 1939, mieścił tylko 15 tys. widzów. Ale, jak wiele uczelni w USA, musieli na przestrzeni lat wiele razy powiększać trybuny i dziś są na dobrej drodze do pułapu 90 tysięcy!
-
Bukit Jalil Stadium (87 411)
Bukit Jalil, Malezja | Choć był otwierany jako stutysięcznik, narodowy stadion Malezji nie osiągnął tego poziomu i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Nawet jeśli ma przejść ogromną rozbudowę w nadchodzących latach!
-
Borg El-Arab Stadium (86 000)
Borg El-Arab, Egipt | Położony na przedmieściach Aleksandrii, największy stadion Egiptu powstał jako część większego planu, zakładającego powstanie pięciu stadionów zdolnych gościć Mistrzostwa Świata. Ten może też przyjąć Igrzyska Olimpijskie, ale na to się nie zanosi…
-
Stadium Australia (83 500)
Sydney, Australia | W momencie organizacji Igrzysk Olimpijskich 2000 mógł przyjąć nawet 120 tysięcy widzów, bijąc rekord pojemności dla aren olimpijskich. Ale po demontażu trybun za bramkami jest mniejszy, a może stracić kolejnych 20 tysięcy miejsc…
-
Estadio Azteca (83 264)
Meksyk, Meksyk | W kategorii indywidualnych miejsc siedzących to zdecydowanie największy stadion obu Ameryk. Jednak dziś meksykańska mekka futbolowa, po dwóch finałach Mistrzostw Świata, jest pomniejszana do ok. 80 tys. miejsc, dlatego jej prymat wkrótce się zakończy.
-
MetLife Stadium (82 500)
East Rutherford, New Jersey, USA | W chwili otwarcia zdecydowanie najdroższy stadion świata (1,6 mld $). To wystarczyło, by stworzyć największy stadion NFL, ale do krajowej czy światowej dominacji brakło całkiem sporo. Zresztą, nawet na dach brakło.
-
Twickenham (82 223)
Londyn, Anglia | Londyn to jedyne miasto z dwoma gigantami na liście. Narodowy stadion angielskiej drużyny rugby wszedł do grona największych na świecie dzięki rozbudowie trybuny południowej z 2006 roku.
-
Jakarta International Stadium (82 000)
Dżakarta, Indonezja | W 2022 kibice w Dżakarcie doczekali się obiektu na miarę (a może i ponad miarę?) swoich ambicji i oczekiwań. Jakarta International Stadium to jeden z największych stadionów na świecie z rozsuwanym zadaszeniem i największy typowo piłkarski obiekt w Azji.
-
Stade de France (81 338)
Saint-Denis, Francja | Zbudowany na Mistrzostwa Świata 1998 narodowy stadion Francji to dom reprezentacji piłkarskiej i rugby. Do dziś pozostaje jednym z najnowocześniejszych gigantów na świecie.
-
Stadion Luzhniki (81 000)
Moskwa, Rosja | Słynne moskiewskie Łużniki przed mistrzostwami świata w 2018 przeszły gruntowną przebudowę. Choć z zewnątrz obiekt w dużej mierze zachował swą oryginalną formę, w środku przeszedł dużą przemianę po likwidacji bieżni lekkoatletycznej i przebudowie trybun.
-
Guangdong Stadium (80 012)
Kanton, Chiny | Zbudowany na 9. Igrzyska Narodowe Chin stadion miał nawet być areną Igrzysk Olimpijskich 2008, ale zapadła decyzja o budowie nowego w Pekinie. Mimo to do dziś największy stadion w tym kraju stoi właśnie w Guangdong.
-
AT&T Stadium (80 000)
Arlington, Teksas, USA | Bijący rekordy stadion w teksańskim Arlington może tak naprawdę pomieścić nawet ok. 105 tys. widzów, jednak tylko 80 tys. miejsc jest zamontowanych na stałe, reszta to kwestia tymczasowej rozbudowy.
-
Beijing National Stadium (80 000)
Pekin, Chiny | Znany z rewolucyjnego projektu pekiński stadion narodowy miał oferować 100 tys. siedzisk, przynajmniej w pierwszych latach swojego istnienia. Jednak rosnące koszty sprawiły, że powstało „tylko” 80 tysięcy miejsc na widowni.
-
Hangzhou Sports Park Stadium (80 000)
Hangzhou, Chiny | Niebanalny obiekt z Hangzhou powstawał przez blisko dekadę, za to po skończeniu prac miasto może się poszczycić jednym z trzech największych stadionów w całych Chinach. Z zewnątrz obiekt kryją stalowe płatki, dzięki którym ma on przywodzić na myśl kwiat lotosu.
-
Maracanã (78 838)
Rio de Janeiro, Brazylia | Dziś trudno sobie wyobrazić, że zmieścił kiedyś prawie 200 tys. osób i do tego nie był wtedy nawet w pełni zbudowany! Mimo to moloch z Rio de Janeiro pozostaje największym stadionem Ameryki Południowej (licząc tylko miejsca siedzące), nawet jeśli pojemność po instalacji krzesełek to tylko cień tej oryginalnej.
-
Azadi Stadium (78 116)
Teheran, Iran | Rekord frekwencji to prawie 130 tysięcy, a pojemność przez lata była nominalnie powyżej 100 tysięcy. Jednak po montażu ostatnich brakujących krzesełek w 2016 roku Azadi Stadium w Teheranie mieści „zaledwie” 78 tysięcy osób.
Zasady tworzenia listy
- Staramy się zebrać możliwie najbardziej rzetelne dane, korzystając z oficjalnych informacji inwestorów/operatorów stadionów, serwisów klubów korzystających z obiektów, możliwie aktualnych źródeł prasowych oraz poprzez własną weryfikację informacji. Nie jesteśmy nieomylni, dlatego jeśli widzicie błąd, zgłaszajcie go śmiało na [email protected].
- Na liście znalazły się stadiony uszeregowane wg maksymalnej nominalnej pojemności, bez uwzględnienia możliwych miejsc tymczasowych. W pierwszej kategorii mieszczą się wszystkie obiekty, na które można bezpiecznie wpuścić określoną liczbę widzów. Nie ma tu znaczenia, czy w użyciu są krzesełka, ławki, bezpieczne sektory stojące lub te starego typu (jeśli są dopuszczone do użytku). Do drugiej kategorii zaliczamy tylko obiekty spełniające podstawowe wymogi dotyczące wyposażenia w miejsca siedzące, co oznacza wyłącznie indywidualne siedziska dla każdego widza, zgodnie z międzynarodowymi normami.
- Lista będzie standardowo aktualizowana co najmniej raz do roku, na bieżąco reagujemy też na istotne zmiany pojemności. Jeśli dostrzegasz zmianę, która nam umknęła, skontaktuj się z nami.