FNB Stadium (Soccer City)
Pojemność | 94 736 |
---|---|
Kraj | Republika Południowej Afryki |
Miasto | Johannesburg |
Kluby | Kaizer Chiefs FC |
Inauguracja | 1989 (pierwotnie), 21.10.2009 (nowy stadion) |
Czas budowy | 1986–1989 |
Renowacje | 2006–2009 |
Koszt | 440 mln $ |
Projekt | Boogertman + Partners, Populous, SBP (2006) |
Data projektu | 2006 |
Wykonawca | Grinaker-LTA, BAM International |
Adres | Stadium Avenue, Nasrec, Johannesburg, RPA |
Reklama
FNB Stadium – opis stadionu
Największy stadion RPA powstał w 1989 roku na granicy między Soweto i Johannesburgiem, w bardzo dobrze skomunikowanej okolicy przemysłowej. Mieścił wówczas ok. 80 tys. widzów, z których ogromna większość zasiadała w głębokiej ziemnej niecce. Jedynie po zachodniej stronie powstał górny poziom ze strefami dla zamożniejszych widzów.
W założeniu miał być domem reprezentacji narodowej, miejscem kluczowych meczów krajowych i jednym z podstawowych stadionów dla najbardziej znanych klubów piłkarskich RPA, na czele z Kaizer Chiefs. Wkrótce po otwarciu był też centralną areną Pucharu Narodów Afryki 1996.
Dzisiejszy kształt to efekt ogromnej przebudowy z lat 2006-2009. Wtedy, po ogłoszeniu RPA gospodarzem Mundialu 2010, przeprowadzono inwestycję wartą ok. 3,3 mld ZAR (440 mln $). Cena później okazała się zawyżona przez zmowę wykonawców, ale efekt prac niezmiennie jest imponujący.
Całą ziemną nieckę trybun stworzono od podstaw w niezmienionym kształcie, choć część górnych rzędów została usunięta. Nad nią powstały dwa rozległe poziomy widowni na żelbecie przedzielone dwoma pierścieniami lóż VIP, których powstało aż 195! Pomarańczowe krzesełka są przecinane dziesięcioma czarnymi pasami – to linie, które wskazują kierunek do innych aren Mistrzostw Świata 2010 (dziewięć) oraz do Olympiastadionu w Berlinie (dziesiąta), który gościł finał w 2006.
Za kształt trybun odpowiada międzynarodowy zespół pracowni Boogertman i Populous. Architekci stworzyli imponujących rozmiarów zewnętrzną elewację (68 tys. m2) mającą przypominać tykwę/kalabas. Perforowana pokrywa tworzy mozaikę barw ziemi i ognia o ciekawej fakturze przypominającej glinę.
Za elewacją kryją się rozległe wewnętrzne promenady, a nad całością, na wysokości ok. 40 metrów, zawieszono lekki dach z membrany kryjący część widowni. Łącznie po przebudowie stadion osiągnął prawie 95 tys. miejsc siedzących, co czyni go największym w Afryce i jednym z największych na świecie.
Reklama
Zdjęcia
Powiązane aktualności
2021
2020
2018
2016
2013
-
Johannesburg: Pożegnanie Mandeli na czterech stadionach
Najpierw mszę żałobną zaplanowano na największym stadionie Afryki – FNB Stadium. Później zapadła decyzja, by otworzyć trzy inne, ponieważ 90 tysięcy miejsc to zbyt mało dla żałobników.
-
RPA: Pół miliarda kary za ustawione przetargi
Komisja Konkurencji w RPA ujawniła skalę, w jakiej nielegalnie działały największe krajowe firmy budowlane przed Mistrzostwami Świata 2010. Firmy po cichu podzieliły między siebie przetargi na 6 stadionów, zakładając dla każdej zarobek nie mniejszy niż 17,5% kosztu inwestycji – podaje Cape Times.
-
RPA: Miasta chcą miliardowego odszkodowania za ustawione przetargi
Co najmniej pięć miast rozważa skierowanie spraw przeciwko nieuczciwym wykonawcom, którzy celowo zawyżali koszty budowy stadionów na Mundial 2010. Sam Kapsztad mógł stracić na tym procederze ok. 730 mln zł – podaje Associated Press.
-
RPA: Złodzieje okradli stadion narodowy
Scenariusz przypomina film sensacyjny. Prawdopodobnie rabusie byli na obiekcie od dłuższego czas i skuwali gruby mur chroniący skarbiec. Organizatorzy dwóch wielkich koncertów nie chcą zdradzić, ile ukradziono, ale to ogromne kwoty – podaje ewn.co.za.
-
RPA: Zmowa wykonawców zawyżyła ceny stadionów
Dwie najdroższe areny Mundialu 2010 zostały zbudowane w efekcie zmowy kartelowej. Dlatego ich wartość wzrosła drastycznie względem pierwotnych planów. Śledztwo w tej sprawie trwa – podał „Cape Town Argus”.
2012
-
RPA: Jak będzie się nazywał największy stadion Afryki podczas Pucharu Narodów?
Już tylko trzy tygodnie zostały do największej imprezy piłkarskiej w Afryce. Gospodarzem są niedawni organizatorzy Mundialu (2010), ale tym razem mają problem z narodowym stadionem. Sponsor stawia trudne warunki…
-
RPA: Sponsor wygrał spór o nazwę narodowego stadionu
Dopiero Sąd Najwyższy rozstrzygnął status nazwy Soccer City. Podobnie jak przed wielką przebudową przy okazji Mundialu 2010, obiekt ma być oficjalnie nazywany FNB Stadium – podał Independent Online.
-
Komentarz: Jak nie ekonomicznie, to siłą na Narodowy?
Polskie władze przespały okres, kiedy można było podpisać długoterminową umowę z PZPN. Teraz premier deklaruje, że postara się przekonać organizatora meczów do gry na Stadionie Narodowym. Jak mówi, rozważał nawet zmuszenie go prawnie. A mógł po prostu pomyśleć przed, nie po fakcie.
2011
-
Gdańsk: Reklamują mecz na PGE Arenie stadionem z… RPA
Browary Warka przygotowały specjalną kampanię przy okazji pierwszego meczu Polski na PGE Arenie w Gdańsku. Ale zamiast wizerunku „Bałtyckiej” użyli zupełnie innej – finałowej areny Mundialu 2010.
-
RPA: Władze płacą, by ktoś grał na nowych stadionach
Do niepokojącej sytuacji doszło w RPA. Tamtejsze władze nie są w stanie przyciągnąć klubów na stadiony na stałe, więc płacą im, by grywały co jakiś czas. W fatalnej sytuacji są najdroższe stadiony Mundialu 2010, w Durbanie i Kapsztadzie – pisze „Mail & Guardian”.
-
Euro 2012: Polska szybsza od bogatszych krajów?
Najnowszy raport Ministerstwa Sportu jest powodem do dumy, bo możemy w nim przeczytać, że polskie stadiony będą przygotowane znacznie wcześniej niż w przypadku poprzednich Mistrzostw Europy i Świata. Sprawdźmy...
-
RPA: Stadiony stoją puste
Sprawdza się czarny scenariusz dla większości stadionów Mistrzostw Świata 2010. W Kapsztadzie, gdzie stanął najdroższy z nich, miejscowy klub wycofał się z gry na wielkiej arenie. Liczba widzów nie umożliwiała nawet pokrycia kosztów. Osiem stadionów stoi pustych – poinformowała „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
-
RPA: Wielki kompleks w cieniu przekrętów
Wokół ogromnego Soccer City w Johannesburgu rośnie kompleks sportowy, ale w całym kraju większe zainteresowanie wzbudziły informacje o ustawianiu przetargów przed Mundialem 2010. Stadiony są przepłacone – podaje agencja PANA.
-
Stadion Roku 2010: Pełna lista wyników
Tuż za podium znalazły się egzotyczne, ale oryginalne obiekty z trzech różnych końców świata. Dialog Arena nie spotkała się z Waszą przychylnością. Zapraszamy do zapoznania się z pełną punktacją!
-
Stadion Roku 2010: Ostatnia chwila na głosowanie
Kto jeszcze nie wybrał piątki najlepszych obiektów minionego roku, ma jeszcze dwa dni. W poniedziałek o północy przestaniemy zliczać Wasze głosy, dlatego zachęcamy do udziału w plebiscycie. Już teraz dziękujemy za liczny udział!
-
Stadion Roku 2010: Głosowanie za półmetkiem
Za nami już 10 dni oddawania głosów na najlepszy stadion minionego roku. Udział wzięło już ponad 1000 osób – dziękujemy! A kto jeszcze nie głosował, ma czas to zrobić do 31. stycznia 2011.