Rungrado May Day Stadium

Pojemność114 000
Kraj Korea Północna
MiastoPjongjang
Kluby-
Inauguracja 01.05.1989
Czas budowy 1986–1989
Renowacje 2014
Rekord frekwencji 190 000 (zawody zapaśnicze, 1995)

Reklama

Rungrado May Day Stadium – opis stadionu

Dlaczego wybudowano Rungrado May Day Stadium?

Choć Korea Północna i Korea Południowa formalnie pozostają w stanie zawieszenia broni po wojnie koreańskiej z lat 1950–1953, ich relacje od dekad naznaczone są napięciem i różnoraką rywalizacją — w tym militarną, a jak widać, także stadionową.

Po przyznaniu Letnich Igrzysk Olimpijskich 1988 roku Seulowi, Korea Północna zintensyfikowała działania mające na celu ugruntowanie swojego wizerunku jako prawowitego państwa koreańskiego. W tym kontekście udało jej się zdobyć prawo do organizacji 13. Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbył się w Pjongjangu w 1989 roku.

Przygotowania do wydarzenia wiązały się z realizacją imponujących projektów budowlanych, wśród których najbardziej spektakularnym był Stadion 1 Maja na wyspie Rungrado. W chwili ukończenia aż do dnia dzisiejszego jest jednym z największych stadionów świata i największym w Azji. Budowa trwała 2,5 roku, co przy ogromnych rozmiarach obiektu może budzić uznanie.

Jakie jest pochodzenie nazwy Rungrado May Day Stadium?

Nazwa tego monumentalnego obiektu wywodzi się z dwóch źródeł. Rungrado odnosi się do wyspy Rungra-do na rzece Taedong w Pjongjangu, gdzie znajduje się stadion. Z kolei May Day to angielska nazwa Międzynarodowego Dnia Pracy, obchodzonego 1 maja – święta o szczególnym znaczeniu w krajach socjalistycznych. Stadion został otwarty właśnie 1 maja 1989 roku.

Oficjalnie nosi nazwę Rungrado 1st of May Stadium, jednak w języku potocznym i zagranicznych źródłach często używa się również form Rungrado May Day Stadium lub po prostu The May Day Stadium.

Jak wygląda Rungrado May Day Stadium?

Stadion Rungrado 1 Maja, zbudowany na wyspie Rungra-do na rzece Taedong, jest największym stadionem piłkarskim na świecie z pełnym układem miejsc siedzących. Posiada dwupoziomowe trybuny, a jego całkowita powierzchnia wynosi 207 000 m².

Falisty dach stadionu tworzy pierścień złożony z 16 łuków i przypomina kwiat magnolii, narodowego kwiatu KRLD. Główna arena o powierzchni 22 500 m² służy do organizacji wydarzeń sportowych i masowych. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu rozciąga się na ośmiu kondygnacjach, a płatki dachu wznoszą się na wysokość ponad 60 metrów nad ziemią.

Stadion posiada aż 80 wejść, co według oficjalnych źródeł północnokoreańskich pozwala na wpuszczenie 150 000 osób w zaledwie 15 minut. Co najmniej jedno z wejść przeznaczone jest wyłącznie dla dygnitarzy VIP, w tym najwyższych przywódców Korei Północnej oraz wybranych zagranicznych gości. To odrębne wejście prowadzi do specjalnej strefy trybun zarezerwowanej dla elity politycznej i wojskowej.

Jak wygląda Rungrado May Day Stadium po przebudowie w 2014 roku?

W 2013 roku po raz pierwszy pojawiły się informacje, że Stadion Rungrado 1 Maja w Pjongjangu przejdzie gruntowną modernizację. Wiosną 2014 roku wokół jednego z największych stadionów świata zaczęło powstawać ogromne miasteczko kontenerowe, w którym – według doniesień medialnych od obserwatorów sytuacji w Korei Północnej – mogło zostać zakwaterowanych nawet 10 tysięcy żołnierzy oddelegowanych do prac budowlanych.

Prace zakończono oficjalnie pod koniec października, a 28 dnia tego miesiąca odbyła się uroczysta ceremonia z udziałem pełnych trybun – w dużej mierze wypełnionych przez członków armii Korei Północnej. Na trybunach obecny był przywódca KRLD Kim Dzong Un, a główne przemówienie wygłosił Chae Ryong Hae, wiceprzewodniczący Narodowej Komisji Obrony.

Zakres modernizacji był bardzo szeroki. Do biało-szarej kolorystyki obiektu dodano pomarańczowe akcenty zarówno na elewacji, jak i wewnątrz stadionu. Wymieniono wszystkie siedziska na widowni, choć nie podano oficjalnych danych dotyczących nowej liczby miejsc – zdjęcia sugerowały jednak znaczącą redukcję pojemności.

Szczególnie duże zmiany zaszły pod trybunami, gdzie odnowiono niemal wszystkie pomieszczenia dla sportowców, w tym rozległe przestrzenie treningowe, a także strefy przeznaczone dla dygnitarzy.

Ile krzesełek mieści Rungrado May Day Stadium?

Korea Północna to jedno z najbardziej tajemniczych państw na świecie. Zamknięta przed resztą świata, kontroluje niemal każdą informację wypływającą na zewnątrz, a propaganda stanowi jeden z jej głównych eksportów. Dlatego nasza redakcja postanowiła powiedzieć sprawdzam i samodzielnie policzyć, ile naprawdę miejsc ma Rungrado May Day Stadium. Oficjalna pojemność? Wciąż 150 tysięcy – dokładnie tyle samo, co przed przebudową. Ale słowo klucz to oficjalnie.

Postanowiliśmy więc podjąć się zadania: policzyć każde jedno krzesełko na największym piłkarskim stadionie świata. Nasz licznik, uwzględniając sektory VIP i prasowe, zatrzymał się na granicy 114 tysięcy miejsc. Co ciekawe, nawet po tej korekcie Rungrado pozostaje największym piłkarskim stadionem świata. Ale jego monumentalność może szybko zostać przekroczona przez budowę Grand Hassan II w Casablance.

Jakie eventy sportowe miały miejsce na Rungrado May Day Stadium?

Stadion Rungrado 1 Maja w Pjongjangu służy głównie jako arena dla meczów piłkarskich – rozgrywa tam swoje spotkania zarówno męska, jak i kobieca reprezentacja Korei Północnej, a także klub April 25 Sports Club. Odbywały się tam również zawody lekkoatletyczne, choć znacznie rzadziej.

W historii obiektu szczególne miejsce zajmuje również Collision in Korea – największe wydarzenie wrestlingowe w historii pod względem liczby widzów. Gala odbyła się 28–29 kwietnia 1995 roku i według lokalnych źródeł przyciągnęła odpowiednio 150 tysięcy i 190 tysięcy osób.

Wśród najważniejszych wydarzeń sportowych organizowanych na stadionie Rungrado 1 Maja warto wymienić również Pyongyang International Marathon (daw. Mangyongdae Prize International Marathon), czyli jedno z najbardziej nietypowych i zarazem rozchwytywanych wydarzeń biegowych na świecie. Co roku do stolicy Korei Północnej przybywają setki biegaczy z kilkudziesięciu krajów, by wziąć udział w ulicznym maratonie prowadzącym przez główne arterie miasta. Start i meta maratonu znajdują się zazwyczaj na bieżni stadionu Rungrado lub na Stadionie im. Kim Ir Sena, gdzie zawodnicy kończą bieg przy gromkim aplauzie nawet dziesiątek tysięcy widzów.

W 2017 roku stadion Rungrado May Day Stadium był areną sześciu meczów fazy grupowej w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Azji U-23 2018.

Jakie eventy pozasportowe miały miejsce na Rungrado May Day Stadium?

Choć stadion bywa wykorzystywany do wydarzeń sportowych, zdecydowanie częściej pełni rolę areny dla masowych występów i pokazów celebrujących postać Kim Ir Sena i Kim Jong Ila. Najbardziej znanym z nich jest Festiwal Arirang znany również jako Arirang Mass Games – gigantyczne widowisko gimnastyczno-artystyczne z udziałem dziesiątek tysięcy wykonawców.

W czerwcu i lipcu 2002 roku stadion był miejscem wyjątkowo spektakularnej edycji festiwalu, w której udział wzięło ponad 100 tysięcy uczestników – co ciekawe, było ich dwukrotnie więcej niż widzów. Pokaz był dostępny także dla zagranicznych turystów i dziennikarzy, co czyniło go jedną z nielicznych okazji do obejrzenia propagandowego spektaklu z bliska. Występy te stały się coroczną tradycją w Pjongjangu, odbywającą się zazwyczaj w sierpniu i wrześniu. Już dwa lata wcześniej, w 2000 roku, stadion zyskał światowe uznanie, gdy stał się miejscem uroczystości podczas wizyty sekretarz stanu USA, Madeleine Albright, w Pjongjangu. W 2007 roku Księga Rekordów Guinnessa uznała Festiwal Arirang za największy pokaz gimnastyczny w historii, ze względu na udział dokładnie 100 090 wykonawców. W 2019 roku Mass Games powróciły pod nazwą The People's Country i były pokazywane od czerwca do października, co było jednym z dłuższych pokazów Mass Games.

Stadion Rungrado 1 Maja odgrywa również istotną rolę w życiu politycznym Korei Północnej, będąc miejscem reżyserowanych pokazów jedności i propagandy. We wrześniu 2018 roku, podczas międzykoreańskiego szczytu w Pjongjangu, na stadionie doszło do historycznego wydarzenia: prezydent Korei Południowej Moon Jae-in oraz przywódca KRLD Kim Dzong Un wspólnie wystąpili przed 150 tysiącami północnokoreańskich widzów. W swoim przemówieniu Moon poruszył kwestie zjednoczenia, pokoju i współpracy, co odbiło się szerokim echem w mediach na całym świecie.

W lipcu 2019 roku stadion był miejscem kolejnego symbolicznego wydarzenia. Z okazji 70. rocznicy stosunków dyplomatycznych między Chinami a Koreą Północną, Kim Dzong Un gościł sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinpinga. Dla chińskiego przywódcy przygotowano monumentalny występ gimnastyczno-artystyczny zatytułowany Niezwyciężony socjalizm.

Od 31 grudnia 2022 roku stadion pełni również nową funkcję – miejsca głównych obchodów sylwestrowych w Pjongjangu. Tego dnia odbył się pierwszy koncert noworoczny z udziałem Kim Dzong Una oraz najwyższych przedstawicieli Partii Pracy Korei. Od tamtej pory Rungrado stał się corocznym centrum państwowych obchodów Nowego Roku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018

2016

2014

2013

2011