Stadio Diego Armando Maradona (Stadio San Paolo)
Pojemność | 54 732 |
---|---|
330 (Miejsca dla prasy) | |
Kraj | Włochy |
Miasto | Neapol |
Kluby | SSC Napoli |
Oświetlenie | 900 lux |
Inauguracja | 1959 |
Czas budowy | 1948-1959 |
Renowacje | 1979, 1989, 2010, 2018-2019 |
Adres | Pizzale Vincenzo Tecchio, 80125 Napoli |
Reklama
Stadio Diego Armando Maradona – opis stadionu
Początkowo nazywany Stadio del Sole (Stadion Słońca), obiekt wkrótce później otrzymał nazwę Stadio San Paolo (Stadion Świętego Pawła), a pod koniec XX wieku padła propozycja, by przemianować go na Stadio Diego Maradona ze względu na niezwykły związek piłkarza z Napoli. Jednak włoskie prawo zezwalało wówczas na nadawanie patronatów jedynie osobom nieżyjącym od 10 lat lub dłużej.
Powstawał aż 11 lat. Od początku był masywną betonową konstrukcją, choć pierwotnie miał posiadać tylko jeden poziom trybun. Jednak architekci wprowadzili poprawki, zgodnie z którymi pod zaplanowanym głównym poziomem znalazło się miejsce na mniejszy, poniżej poziomu gruntu. W tej konfiguracji obiekt mieścił prawie 90 tys. widzów (miejsca stojące) i został otwarty w 1959 roku.
Należący do największych w kraju stadion był miejscem Euro 1980 i Mundialu 1990, przed którymi był znacząco zmieniany – w 1990 otrzymał istniejący dziś masywny dach i dodatkowe sektory na koronie obiektu, między dźwigarami dachu. Wielkie mecze rozgrywała tu reprezentacja Włoch, a od 1970 arena jest też miejscem wielkich koncertów, z gwiazdami pokroju U2 czy Rolling Stones występującymi na przemian z krajowymi wykonawcami.
Reklama
Zdjęcia
Powiązane aktualności
2024
-
Włochy: Stadio Maradona ściga się z czasem przed EURO 2032
Stadion Diego Armando Maradony staje przed wyzwaniem modernizacji, która ma przygotować go na EURO 2032. W tle toczy się spór między władzami miasta a klubem Napoli o przyszłość obiektu. Czy uda się znaleźć kompromis na czas?
-
Włochy: Córka Maradony i zakaz wstępu na stadion imienia własnego ojca
Dalma Maradona, najstarsza córka Diego Maradony, w rozmowie z włoską prasą ujawnia swoje uczucia związane z Neapolem i stadionem noszącym imię jej ojca. Dalma od lat zmaga się z ograniczeniami, które uniemożliwiają jej wejście na obiekt sportowy poświęcony pamięci „Pibe de Oro”.
-
Włochy: Trzy punkty widzenia na przyszłość stadionu w Neapolu
Przebudowa Stadio Diego Armando Maradona w Neapolu jest obecnie głównym tematem rozmów pomiędzy ministrem sportu Andreą Abodim, burmistrzem Neapolu Gaetano Manfredim oraz prezydentem klubu Napoli Aurelio De Laurentiisem. Choć problemy wciąż się pojawiają, trwają intensywne prace nad ich rozwiązaniem.
-
Włochy: Plany modernizacji Stadio Maradona w cieniu przepychanek
Aurelio De Laurentiis otwarcie wyraża chęć zakupu stadionu Maradony, jednak napotyka na opór ze strony władz miasta. W międzyczasie architekt Zavanella potwierdził, że w najbliższym czasie ujawni projekt przebudowy prezesowi Napoli. Czy ta wizja doczeka się realizacji przed Mistrzostwami Europy w 2032 roku?
-
Włochy: Dlaczego we Włoszech nie ma nowych stadionów? Odpowiada Giuseppe Marotta
Zaniedbane San Siro oraz infrastruktura, która nie jest na najwyższym poziomie, mogą być jednymi z głównych problemów Włochów przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy 2032, które współorganizują z Turcją. Giuseppe Marotta w wywiadzie telewizyjnym opowiedział o sytuacji we Włoszech, w tym również o stanie stadionów.
-
Włochy: Znany architekt zdradza plany De Laurentisa! Projekt do końca roku?
Stadion Diego Armando Maradona w Neapolu, od lat będący domem SSC Napoli, czeka na przełomową przebudowę. Architekt Gino Zavanella przedstawił szczegóły planowanej modernizacji, której celem jest dostosowanie stadionu do nowoczesnych standardów.
-
Włochy: Neapol przygotowuje się do przebudowy stadionu. Projekt już jesienią?
Trwają przygotowania do przebudowy Stadio Maradona. Jak donosi Il Mattino, obiekt zostanie zmodernizowany prawdopodobnie dużo wcześniej niż ostateczny termin narzucony przez UEFA, związany z Mistrzostwami Europy 2032.
-
Włochy: Alarm przed Euro 2032. Czy Włosi stracą organizację turnieju?
Zostało osiem lat do Euro 2032. Dla większości jest to długi okres, jednak dla włoskich klubów i miast, które muszą wyremontować swoje obiekty, może to być czas pełen napięcia. Tym bardziej, że na ten moment gotowe są tylko trzy stadiony. Czy słaba kondycja aren może zagrozić odebraniem Włochom organizacji turnieju?
-
Włochy: Frekwencja na stadionach Seria A w sezonie 2023/24
Rozgrywki Serie A już się zakończyły, więc czas na stadionowe podsumowanie sezonu. A ten zaskoczył najlepszą frekwencją od 27 lat. 3 drużyny przekroczyły magiczną barierę miliona widzów, w tym Inter i AC Milan, które rozegrały zacięte derby Mediolanu o najwyższą frekwencję, rozstrzygnięte minimalną różnicą.
-
Włochy: Nowy stadion Neapolu w środku oka cyklonu - tragiczne pomysły upartego De Laurentiisa
Na początek krótka lekcja geografii. Neapol to stolica regionu Kampania, a w okolicy Wysp Flegrejskich znajduje się kaldera superwulkanu o średnicy 13 km, ostatnio coraz częściej „strasząca” mieszkańców okolicy. Proste? Najwyraźniej nie dla wszystkich, bo prezes Aurelio De Laurentiis ma w planie przybliżyć stadion do miejsca strefy zagrożenia, co odradzają naukowcy.
-
Włochy: Ile zarobiły stadiony Serie A w 2023 roku?
Włoska liga jest zaliczana do prestiżowej “Big 5” - grupy najlepszych lig Europy. Mimo to, pod względem przychodów stadiony Serie A odstają od obiektów w Anglii czy Hiszpanii, co wykazał portal Calcio e Finanza publikując przychody, które przyniosły włoskie areny w 2023 roku. Przepaść między dołem a górą rankingu jest ogromna, lecz walka o pierwsze miejsce była zacięta.
-
Włochy: Nowy stadion dla Napoli już w 2027 roku?
W wywiadzie dla Rai, prezes Napoli Aurelio De Laurentiis ujawnił plany dotyczące budowy nowego stadionu. Dotychczas najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydawała się modernizacja obecnego obiektu z myślą o organizacji Euro 2032. Co się zmieniło?
2023
-
UEFA: Oficjalne ogłoszenie gospodarzy EURO 2028 i EURO 2032
UEFA oficjalnie ogłosiła, że Wielka Brytania i Irlandia będą gospodarzami Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2028 roku, podczas gdy Włochy i Turcja będą współorganizatorami tej imprezy w 2032 roku.
-
Włochy: Napoli pozostanie na Stadio Diego Armando Maradona
Tegoroczny mistrz Włoch, SSC Napoli, który na co dzień występuje na stadionie im. Diego Maradony, miał osiągnąć porozumienie w sprawie dalszej dzierżawy swojego domowego obiektu. Według doniesień mediów klub zgodził się na przedłużenie umowy z miastem, które jest właścicielem areny.
-
Euro 2032: Poznajcie kandydaturę Włoch
Włoska Federacja Piłki Nożnej przedstawiła listę dziesięciu stadionów, na których rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w 2032 roku. Oczywiście pod warunkiem, że UEFA przyzna Italii prawa do organizacji swojego flagowego turnieju. Przed Wami kandydatura Włoch na goszczenie Euro 2032.
2022
-
EURO 2032: Włosi wytypowali miasta do swojej kandydatury
W lutym 2022 Włoska Federacja Piłkarska (FIGC) oficjalnie potwierdziła, że będzie ubiegała się o organizację EURO 2032, rezygnując tym samym z pozyskania praw do turnieju cztery lata wcześniej. Poznaliśmy właśnie ośrodki mające szanse na goszczenie uczestników tej imprezy.
-
Włochy: Oto 18 stadionów nowego sezonu Serie A!
W poprzedni weekend ligowe rozgrywki rozpoczęły się już w 3 z 5 najlepszych lig europejskich. Po Francji, Anglii i Niemczech przyszedł czas na włoską Serie A, która zainauguruje swoje zmagania już w sobotę, 13 sierpnia. Poznajcie wszystkie areny, na których toczyć się będzie rywalizacja o scudetto!
-
Włochy: Łatanie dziur w Neapolu
Choć na pierwszy rzut oka wygląda przyzwoicie, w rzeczywistości jest jednym z najbardziej upudrowanych stadionowych staruszków na świecie. Na Stadio Diego Armando Maradona szykują się do kolejnych prac, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.
-
Euro 2032: Włosi chcą mistrzostw, ale cztery lata później
Czy za dziesięć lat będziemy przeżywać emocje piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych na włoskich boiskach? Tamtejsza federacja poinformowała, że zamierza powalczyć o Euro 2032. Na Półwyspie Apenińskim zrezygnowali tym samym ze starań o organizację czempionatu w 2028 roku.