Włochy: Trzy punkty widzenia na przyszłość stadionu w Neapolu

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Włochy: Trzy punkty widzenia na przyszłość stadionu w Neapolu Przebudowa Stadio Diego Armando Maradona w Neapolu jest obecnie głównym tematem rozmów pomiędzy ministrem sportu Andreą Abodim, burmistrzem Neapolu Gaetano Manfredim oraz prezydentem klubu Napoli Aurelio De Laurentiisem. Choć problemy wciąż się pojawiają, trwają intensywne prace nad ich rozwiązaniem.

Reklama

Kto weźmie na siebie odpowiedzialność?

W grze są trzy różne punkty widzenia, które należy pogodzić: rząd włoski, który nie wyobraża sobie, aby Neapol nie znalazł się wśród pięciu miast-gospodarzy UEFA na Mistrzostwa Europy w 2032 roku (decyzja zapadnie w październiku 2026 roku); prezydent klubu Aurelio De Laurentiis, który pragnie przejąć stadion na własność i ma prawo sfinansować ten projekt; burmistrz Gaetano Manfredi, który jako właściciel stadionu rozważa możliwość przekazania go na 99 lat w dzierżawę lub nawet sprzedaż, pod warunkiem, że projekt zostanie zaakceptowany przez miasto. Plan musi również uwzględniać infrastrukturę lekkoatletyczną.

Według Corriere del Mezzogiorno, podczas ostatnich rozmów pojawiła się propozycja wzorowana na modelu florenckim, w którym miasto wykorzystało fundusze z Piano Nazionale di Ripresa e Resilienza (Narodowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności) na rewitalizację terenów wokół stadionu.

W Neapolu do tej pory środki te przeznaczono na inne inwestycje, ale w Palazzo San Giacomo panuje przekonanie, że fundusze te mogą być przekształcone i przeznaczone na rewitalizację obszarów wokół Stadio Maradona. Nie będzie to bezpośrednio na stadionie (ponieważ przepisy na to nie pozwalają), ale mogą być użyte na rozwój infrastruktury sportowej w okolicy, jak np. w Mostra d’Oltremare, gdzie mogłyby powstać bieżnia lekkoatletyczna czy sale gimnastyczne. Inwestycje mogłyby objąć także budowę hotelu za trybuną A oraz otwarcie podziemnych parkingów, zamkniętych od czasów Mistrzostw Świata 1990.

Stadio Diego Armando Maradona (Stadio San Paolo)© Gaetano Capaldo

Specjalny fundusz na stadion?

Obecny stadion spełnia kluczowe wymagania UEFA: posiada wystarczająco dużo przestrzeni wokół, jest dobrze skomunikowany z metrem i koleją, znajduje się blisko obwodnicy, a w pobliżu działa szpital San Paolo. Istniejące parametry, w tym pojemność stadionu na około 50 000 miejsc, są wystarczające, co czyni Neapol jednym z niewielu miast (poza Rzymem, Turynem i Mediolanem), które mają odpowiedni obiekt.

Rząd zezwolił na udzielenie gwarancji Sace na każdy kredyt bankowy, jaki Calcio Napoli musiałby zaciągnąć na modernizację. Dodatkowo rozważane jest utworzenie funduszu stadionowego, który wspierałby budowę nowych obiektów sportowych lub modernizację istniejących w różnych miastach Włoch.

Stadio Diego Armando Maradona (Stadio San Paolo)© Instagram: @dronaut.video

Reklama