Stadio Giovanni Zini

Pojemność15 191
Kraj Włochy
MiastoCremona
KlubyUnione Sportiva Cremonese
Inauguracja 02.11.1919
Adres Via Persico 19, 26100 Cremona

Reklama

Stadio Giovanni Zini – opis stadionu

Jakie były pierwsze lata Stadio Giovanni Zini?

Otwarcie stadionu US Cremonese miało miejsce 2 listopada 1919. Poprzednim obiektem tego klubu było boisko przy via San Rocco. Nowy stadion znany był jako Campo Inglese (angielskie boisko), gdyż w jego miejscu podczas I wojny światowej stacjonowali angielscy żołnierze. Obiekt początkowo posiadał trybunę główną mogącą pomieścić 500 widzów. W 1922 oddano do użytku otaczający boisko tor kolarski z wyprofilowanymi zakrętami, a stadion zyskał przydomek Motovelodromo. W 1924 nadano stadionowi imię Giovanniego Zini, bramkarza zespołu Cremonese, zmarłego podczas I wojny światowej.

W 1927 stadion nawiedziła wichura, która zniszczyła tor kolarski. Stadion poddano renowacji, w trakcie której m.in. powstała, istniejąca do dziś, trybuna główna, czy monumentalna brama wejściowa przy via Cardinale Massaia. Całość prac zakończono w 1931, a obiekt zyskał nową nazwę – Campo Polisportivo. W 1933 nazwę rozszerzono o imię Roberto Farinacciego, byłego sekretarza Narodowej Partii Faszystowskiej. W późniejszym czasie przywrócono Giovanniego Zini na patrona areny. W miejsce toru kolarskiego utworzona została bieżnia lekkoatletyczna, zlikwidowana w późniejszych latach, po przekształceniu stadionu w obiekt typowo piłkarski.

Jak Stadio Giovanni Zini zyskał obecny kształt?

W 1977 powstały nowe trybuny po stronie północnej i wschodniej, które, po późniejszych rozbudowach, istnieją do dziś. W latach 1983–1986 powstała trybuna południowa oraz narożniki. Nową trybunę południową upodobali sobie najzagorzalsi kibice Cremonese (tifosi). W kolejnych latach przeprowadzane były dalsze modernizacje. W latach 2017–2018 zadaszone zostały trybuny po stronie wschodniej i południowej, a w 2019 zlikwidowano ostatnie miejsca stojące, instalując krzesełka na wszystkich trybunach.

Jakie wydarzenia gości Stadio Giovanni Zini?

Obiekt od początku swojego istnienia jest domową areną piłkarzy klubu US Cremonese. Drużyna ta kilkukrotnie notowała epizody w Serie A. W sezonie 1988/89 stadion miał okazję gościć rewanżowy mecz finału Pucharu Włoch pomiędzy Sampdorią Genua i Napoli. Po wygranej 4:0 Sampdoria sięgnęła po to trofeum (drużyna z Genui rozgrywała w tym sezonie mecze na stadionie w Cremonie w związku z remontem własnego obiektu przed MŚ 1990). W 2015 na stadionie rozegrano część spotkań (w tym finał) mistrzostw świata w rugby union do lat 20.

Jak wygląda stadion US Cremonese?

Stadion posiada typowo piłkarski, prostokątny układ, z trybunami położonymi za liniami końcowymi boiska. Trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Podzielona jest ona na trzy fragmenty, z największą częścią centralną; część północna jest natomiast wyraźnie niższa od swojego odpowiednika po stronie południowej. Trybuny wschodnia oraz południowa powiększone zostały w górnej części, niemal na całej długości, o dodatkowe rzędy trybun, a także w dużej mierze przykryte płaskim dachem.

Trybuna za północną bramką jako jedyna nie posiada zadaszenia i jest „ścięta” w zachodnim narożniku w związku z ograniczeniami przestrzennymi (tuż za nią biegnie ulica, via Persico). Trybuny wyposażone są w krzesełka, a pojemność obiektu wynosi 15 191 widzów. Za narożnikami stoją cztery maszty oświetleniowe. Plac za południową trybuną, na którym znajdują się miejsca parkingowe, nazwany jest imieniem Domenico Luzzara, prezydenta US Cremonese w latach 1967–2002.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022