Stadium Shah Alam

Pojemność69 372
Kraj Malezja
MiastoShah Alam
KlubySelangor FC
Inauguracja 16.07.1994 (Selangor FA - Dundee United, 1-1)
Czas budowy 01.01.1990 - 1994
Koszt 460 mln MYR
Projekt Hijjaz Kasturi

Reklama

Opis: Stadium Shah Alam

Prace nad budową wielkiego stadionu w Shah Alam (zachodnie obrzeża aglomeracji Kuala Lumpur) ruszyły w 1991 roku. W ciągu kolejnych trzech lat według projektu uznanego malajskiego architekta Hijjaza Kasturiego powstał tu obiekt z zadaszeniem opartym o największy wówczas łuk na świecie.

Z uwagi na swój rozmiar stadion zdominował krajobraz nisko zabudowanej okolicy, a jego trybuny – częściowo wkopane w ziemię – mogły pomieścić najwięcej widzów w kraju aż do otwarcia nowego stadionu narodowego w Bukit Jalil. Dziś pojemność podczas zwykłych meczów dochodzi do 70 tysięcy, jednak w wyjątkowych okolicznościach trybuny są dopuszczane do przyjęcia nawet 80 tysięcy, wliczając część widzów stojących.

Na co dzień wykorzystanie obiektowi zapewnia zespół Selangor FA, jeden z najbardziej popularnych w Azji. Jednak z uwagi na rozmiar i stosunkowo nowoczesną infrastrukturę do Shah Alam często zjeżdżały reprezentacja Malezji czy krajowe finały rozgrywek, później przeniesione na nowszy i większy obiekt. Wciąż na stadionie odbywają się jednak mecze międzynarodowe, m.in. w ramach towarzyskich turniejów przed sezonem.

Wokół stadionu może zaparkować ok. 5,5 tys. aut. Na południowym zachodzie funkcjonuje tor wyścigowy, a na południowym wschodzie – hala widowiskowa.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2015

2011