Merck-Stadion am Böllenfalltor

Pojemność17 810
Kraj Niemcy
MiastoDarmstadt
KlubySV Darmstadt 98
Nazwy potoczne Bölle
Inauguracja 17.12.2022
Czas budowy 2016–2023
Koszt 50 mln € (55,6 mln $)
Projekt 1100 Architekten
Wykonawca Hellmich Unternehmensgruppe, Bauunternehmung Karl Gemünden i inne
Adres Nieder-Ramstädter Str. 170, 64285 Darmstadt

Reklama

Merck-Stadion am Böllenfalltor – opis stadionu

Jak prezentował się stary Stadion am Böllenfalltor?

Stary Stadion am Böllenfalltor został otwarty w 1921. Podczas przebudowy w latach 1950–1952 obiekt otrzymał owalny pierścień trybun oparty na wałach ziemnych, które otaczały bieżnię lekkoatletyczną. W 1975 powstała nowa trybuna główna, w 1978 podwyższono trybunę wschodnią, a w 1981 zainstalowano nowe oświetlenie. W takiej postaci obiekt przetrwał do XXI wieku.

W 2014 stadion wyposażono w podgrzewaną murawę, a powiększając przestrzeń wokół pola gry zlikwidowano bieżnię. Jesienią 2016 tuż za bramkami powstały dwie prowizoryczne trybuny. Choć z założenia nowe trybuny były tylko rozwiązaniem tymczasowym, stały się zalążkiem powstania nowego obiektu.

Kiedy powstały pierwsze plany przebudowy Stadion am Böllenfalltor?

Możliwość budowy nowego stadionu miasto sondowało już na przełomie 2012 i 2013. Pod uwagę brane były różne lokalizacje, ale za najlepszy pomysł uznano przebudowę Stadion am Böllenfalltor. W 2015 przeprowadzono konsultacje z klubem i kibicami, w wyniku których opracowano podstawowe kryteria, jakie powinien spełniać nowy stadion.

Wstępnie opracowana koncepcja zakładała budowę czterech nowych trybun w układzie typowo piłkarskim. Znaczna część trybun przewidziana była pod miejsca stojące, które zajmować miały dolne partie widowni.

Kiedy na Stadion am Böllenfalltor powstały nowe trybuny za bramkami?

W październiku 2016 na stadionie wybudowano nową, prowizoryczną trybunę południową. Stanęła ona tuż za bramką, zastępując dotychczasowy łuk. Nowa trybuna przewidziana była dla najzagorzalszych kibiców SV Darmstadt 98 i posiadała miejsca stojące, a także zadaszenie. W następnym miesiącu po przeciwnej stronie stanęła analogiczna konstrukcja, chociaż została ona wyposażona w plastikowe krzesełka.

Kiedy powstała ostateczna koncepcja przebudowy Stadion am Böllenfalltor?

W 2016 znów rozważana była idea budowy nowego stadionu w innej lokalizacji, ale ostatecznie taką koncepcję zarzucono i powrócono do planów przebudowy starego stadionu. Na przełomie 2017 i 2018 klub powołał do życia spółkę SV 98 Stadion GmbH, która miała się zająć przeprowadzeniem inwestycji, a także przejął Stadion am Böllenfalltor w użytkowanie wieczyste.

17 stycznia 2018 zaprezentowana została koncepcja nowego stadionu, przygotowana przez studio 1100 Architekten. Plan był bardzo pragmatyczny i zakładał zachowanie prowizorycznych trybun za bramkami na dłużej. Na stadionie pozostać miały również stare maszty oświetleniowe.

Wzdłuż boiska powstać miały jednak dwie zupełnie nowe, zadaszone trybuny, w tym nowa trybuna główna z lożami VIP i zapleczem. Pojemność przebudowanej areny miała wynosić ok. 18 000 widzów. Zgodnie z wytycznymi, jakie wypracowano podczas konsultacji w 2015, dolne rzędy trybuny wschodniej miały zawierać miejsca stojące.

Częścią planu była także budowa pawilonu biurowego za trybuną główną. Inwestycję zamierzano realizować etapowo, z zachowaniem funkcjonalności obiektu przez cały czas trwania prac.

Koncepcję architektoniczną przebudowy Stadion am Böllenfalltor można zobaczyć na osobnej podstronie

Jak przebiegała przebudowa Stadion am Böllenfalltor?

Realizacja koncepcji według początkowych szacunków miała kosztować 28,5 mln €. Pierwsze prace miały ruszyć już wiosną 2018. Procedury jednak nieco się przedłużyły, a koszty już na starcie wzrosły do ponad 40 mln €. Wykonawcę pierwszej z dwóch nowych trybun – trybuny wschodniej, tzw. „Gegengerade” – ogłoszono 1 listopada 2018 (zostało nim przedsiębiorstwo Hellmich Unternehmensgruppe).

Kiedy na Stadion am Böllenfalltor powstała nowa trybuna „Gegengerade”?

Rozbiórka trybuny wschodniej ruszyła 10 grudnia 2018, a po rozebraniu starej konstrukcji rozpoczęła się budowa nowej trybuny. Jej dolną część z miejscami stojącymi zainaugurowano na początku sezonu 2019/20, 4 sierpnia 2019, przy okazji meczu z Holstein Kiel (2:0). Pełne otwarcie nowej trybuny, wraz z górną częścią i zadaszeniem, miało miejsce 2 lutego 2020, podczas meczu ligowego z VfL Osnabrück (2:2).

31 października 2019 oddano także do użytku pawilon biurowy za trybuną główną, powstały w miejsce aneksu stojącej obok hali sportowej.

Kiedy na Stadion am Böllenfalltor powstała nowa trybuna główna?

Ostatnim etapem przebudowy stadionu była budowa nowej trybuny głównej. Rozbiórka starej trybuny rozpoczęła się 10 sierpnia 2020. Prace rozbiórkowe wykonała firma Wilhelm Knepper GmbH & Co. KG. W listopadzie 2020 rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową nowej trybuny. 1 marca 2021 na terenie budowy zorganizowano uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Konstrukcję w stanie surowym wykonało przedsiębiorstwo Karl Gemünden GmbH.

Za prace związane z metalowymi konstrukcjami odpowiedzialne było Metallbau Konrad GmbH. Prace wykończeniowe zostały rozdzielone pomiędzy różnych wykonawców. Nową trybunę po raz pierwszy częściowo udostępniono kibicom 8 października 2022 podczas meczu z Fortuną Düsseldorf (1:0).

Kiedy zakończyła się przebudowa Stadion am Böllenfalltor?

Oficjalne otwarcie nowej trybuny i całego przebudowanego stadionu miało miejsce 17 grudnia 2022. Na inaugurację odbył się mecz towarzyski SV Darmstadt 98 ze szwajcarskim BSC Young Boys, wygrany przez gospodarzy 2:0. Wybór rywala na otwarcie stadionu nie był przypadkowy, gdyż kibice obu drużyn darzą siebie sympatią.

W momencie oficjalnej inauguracji nowa trybuna główna nie była jeszcze w pełni ukończona. Nowe loże i strefy hospitality udostępniono po raz pierwszy 18 marca 2023 przy okazji spotkania ligowego z 1. FC Kaiserslautern (2:0).

Jak wygląda nowy Stadion am Böllenfalltor?

Nowy Stadion am Böllenfalltor posiada typowo piłkarski układ. Cztery odrębne trybuny położone są wzdłuż każdej z linii boiska. Te, które znajdują się wzdłuż pola gry, są znacznie wyższe i mają charakter stały – wykonane są z żelbetowych elementów. Trybuny za bramkami mają bardziej prowizoryczny charakter.

Wszystkie miejsca dla kibiców przykryte są dachem. Całkowita pojemność stadionu wynosi 17 810 widzów, w tym ponad połowa (9132) to miejsca stojące. W narożnikach stoją cztery maszty oświetleniowe zachowane ze starego obiektu. Boisko stadionu wyposażone jest w system podgrzewania.

Trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Znajdują się na niej łącznie 2982 miejsca dla widzów, w tym 1030 miejsc biznesowych, 264 w lożach, 50 miejsc dla dziennikarzy i 106 dla osób niepełnosprawnych oraz ich towarzyszy. Strefa hospitality posiada swojego sponsora tytularnego i nosi nazwę ENTEGA VIP-Lounge. Na zapleczu trybuny znajdują się szatnie dla zawodników, sala konferencyjna i inne pomieszczenia funkcyjne.

Trybuna po stronie wschodniej, tzw. Gegengerade, mimo podobnych rozmiarów mieści znacznie więcej, bo 8318 widzów. Wynika to z braku lóż i miejsc premium, a także z obecności sektorów stojących, które zajmują całą jej dolną część. W północnym fragmencie tej trybuny ulokowano sektor gości.

Trybuna południowa oferuje miejsca stojące i może pomieścić 3698 widzów. Jest ona przewidziana dla najzagorzalszych kibiców SV Darmstadt 98. Od 2017 nosi ona imię Jonathana Heimesa (Jonathan-Heimes-Tribüne), kibica klubu, zmarłego w wieku 26 lat po długiej walce z rakiem. Trybuna po stronie północnej wyposażona jest w krzesełka i może pomieścić 2812 osób.

Ostateczny koszt przebudowy areny wyniósł ok. 50 mln €, z czego 21 mln pochodziło z budżetu miasta, 3,5 mln od landu Hesji, a resztę pokrył klub. Sponsorem tytularnym od 2014 jest Merck, firma z branży chemicznej i farmaceutycznej z siedzibą w Darmstadt, stąd nazwa stadionu brzmi Merck-Stadion am Böllenfalltor.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2021

2020

2018

2017

2016

2015