Nowe listy: Kto dostał 4 i 5 gwiazdek od UEFA?

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe listy: Kto dostał 4 i 5 gwiazdek od UEFA? To łącznie tylko 38 stadionów w Europie, a więc grono bardzo elitarne. Sprawdźcie, komu UEFA przyznała najwyższe noty w Europie, kiedy jeszcze przyznawała je oficjalnie…

Reklama

Na których stadionach można rozegrać finał Ligi Europy albo Ligi Mistrzów? To pytanie zadawaliście nam wielokrotnie, a my zadawaliśmy je UEFA. Niestety, od 2007 roku takiej listy najlepszych stadionów Europy po prostu nie ma. Pod wodzą Michela Platini UEFA przestała publikować listy certyfikowanych stadionów, a ogólne przepisy infrastrukturalne zostały złagodzone.

Co ciekawe, wielu operatorów stadionów otwarcie informowało w ostatnich latach, że weszli na listy najlepszych aren kontynentu. Wśród nich byli m.in. zarządcy PGE Narodowego czy San Siro, który w tym roku miał otrzymać swoją piątą gwiazdkę. Prosiliśmy więc UEFA o wyjaśnienie, czy jest nowa lista, jakie są szczegółowe kryteria i… najzwyczajniej skąd mamy wiedzieć, który stadion ma szansę ugościć europejski finał, a który nie.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nie ma żadnej nowej listy i na tym „pomoc” UEFA się skończyła. Zacytowaliśmy więc sytuacje, w których przedstawiciele poszczególnych stadionów chwalili się dołączeniem do grona najlepszych, które zdaniem UEFA nie istnieje. Kontakt się urwał.

Dlatego postanowiliśmy, że w naszym dziale z listami stadionów skorzystamy z „historycznego” już rankingu UEFA z 2006/07. W nim federacja podzieliła najlepsze areny na te z czterema gwiazdkami (zdolne do organizacji finału Pucharu UEFA / Ligi Europy) oraz na te z pięcioma (finał Ligi Mistrzów). Warto przypomnieć UEFA, że przed rządami Platiniego robiła to dobrze i była bardziej transparentna. Oby wybrany właśnie nowy prezes Aleksander Čeferin wrócił do tradycji przejrzystego informowania o wymogach.

UEFA 5-star stadiums

Czy publikowane dziś listy są aktualne? Oczywiście nie. Nie ma na nich żadnego stadionu otwartego po 2006 roku, ponieważ te nie zdążyły otrzymać certyfikacji. Nie ma też aren, które funkcjonowały w chwili tworzenia rankingu, ale nie zabiegały o ocenę UEFA (nie starały się o organizację żadnego z finałów). Są za to obiekty, które z całą pewnością dziś nie mogłyby już organizować finałów, choćby dlatego, że podniesiony został wymóg pojemności – z 30 do 40 tys. dla Ligi Europy i z 50 do 60 tys. dla Ligi Mistrzów. I wreszcie jeden z certyfikowanych stadionów po prostu przestał istnieć…

Ale, pomimo wszystkich tych uwag, choć świadczy to nienajlepiej o UEFA, są to najbardziej precyzyjne listy, jakimi oficjalnie dysponujemy. Potraktujcie je jako punkt wyjścia, a my stawiamy sobie teraz za cel stworzenie nowej, możliwie rzetelnej listy stadionów, które mają możliwość zorganizować finał europejskich rozgrywek. Liczymy, że pojawi się na Stadiony.net na przełomie września i października.

UEFA 5-star stadiums

Reklama