Lista 4-gwiazdkowych Stadionow wg UEFA

Które stadiony są najlepsze w Europie? Wszystkie dostępne informacje od operatorów stadionów sugerują, że UEFA ma nową listę elitarnych aren, które mogą organizować finały Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Jednak pomimo naszych próśb europejska centrala nie zdecydowała się udostępnić żadnej tego rodzaju listy.

W związku z tym postanowiliśmy przypomnieć tę ostatnią, jaka w ogóle została opublikowana. Aktualizowana po raz ostatni w 2007 roku, ta lista przedstawia wszystkie europejskie stadiony nagrodzone standardem 4 gwiazdek, a więc te, które mogły w 2007 roku starać się o organizację finału Ligi Europy (wtedy jeszcze Pucharu UEFA).

Naczelnym wymogiem w tamtym okresie była pojemność co najmniej 30 tys. widzów (dziś wymóg podniesiony do 40 tys. miejsc, a optymalnie 50 tysięcy lub więcej). Komplet wymagań przewidzianych dla standardu 4 gwiazdek znajdziecie pod listą, a teraz zapraszamy na zestawienie 14 4-gwiazdkowych stadionów Europy z 2007 roku. Stadiony nie są uszeregowane od najlepszego do najgorszego – wszystkie prezentują ten sam poziom, dlatego uszeregowaliśmy je pod względem pojemności.

 1. Etihad Stadium 55 097

  Manchester, Anglia | Długo zanim zaczęli myśleć o rozbudowie trybun za bramkami, w Manchesterze mogli cieszyć się z finału Pucharu UEFA 2008. Nic dziwnego, w końcu stadion (wtedy mieszczący ok. 46 tys. widzów) miał wówczas zaledwie 5 lat.

 2. Anfield 54 074

  Liverpool, Anglia | Koszmarne doświadczenia lat 80. zaowocowały gruntowną przebudową Anfield w kolejnej dekadzie. Dzięki temu, jeszcze z pojemnością ok. 45 tys. widzów, stadion otrzymał 4 gwiazdki UEFA. Finału europejskich pucharów nie, ale w 1996 odbył się tu ćwierćfinał Euro.

 3. Stadium of Light 48 707

  Sunderland, Anglia | Największy nowy stadion otwarty w Anglii w latach 90. był pewniakiem do otrzymania 4 gwiazdek od UEFA. Do tej piątej brakło nieco pojemności i do dziś nie odbył się tu żaden z finałów europejskich pucharów.

 4. Parc des Princes 47 929

  Paryż, Francja | Zbudowany w latach 70., największy stadion w granicach administracyjnych Paryża przeszedł modernizację przed Mistrzostwami Świata 1998. Wystarczyło, by zdobyć uznanie UEFA i zorganizować w tym samym roku również finał Pucharu UEFA.

 5. Nya Ullevi 43 200

  Goeteburg, Szwecja | Zbudowany w 1958 roku stadion gościł Euro 1992, dzięki czemu jego standard był odpowiednio wysoki dla UEFA. Jeden z najważniejszych stadionów Szwecji doczekał się czterech gwiazdek i finału Pucharu UEFA 2004.

 6. Stade de Gerland 43 051

  Lyon, Francja | Przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata 1998 w Lyonie zburzono stare łuki, które zastąpiły nowe trybuny bliżej boiska. Zmodernizowany stadion przeszedł sprawdziany jakościowe FIFA i UEFA, choć żaden finał imprezy klubowej tu nie zawitał.

 7. Villa Park 42 682

  Birmingham, Anglia | Po serii modernizacji lat 90. stadion Aston Villa był jednym z najlepszych w Anglii. Dzięki uznaniu od UEFA w 1999 odbył się tutaj ostatni w historii finał Pucharu Zdobywców Pucharów.

 8. Parken Stadion 38 009

  Kopenhaga, Dania | Otwarty w 1992 roku narodowy stadion Danii był drugim co do wielkości placem budowy w kraju, więc nic dziwnego, że efekt był okazały. Już w 1994 odbył się tu finał Pucharu Zdobywców Pucharów, a w 2000 jedyny dotąd finał Pucharu UEFA / Ligi Europy.

 9. Råsunda 36 608

  Solna, Szwecja | Legendarny sztokholmski stadion kiedyś gościł nawet finał Mistrzostw Świata. W 1992 był też areną Euro, dlatego nie powinno dziwić, że odbył się tu przedostatni finał Pucharu Zdobywców Pucharów w 1998. Stąd też 4 gwiazdki UEFA dla dziś już nieistniejącego stadionu.

 10. Philips Stadion 35 119

  Eindhoven, Holandia | Dzięki zabudowie narożników i poprawie zaplecza w latach 1995-2002 stadion w Eindhoven otrzymał 4 gwiazdki od UEFA. Opłaciło się: w 2006 roku odbył się tu jeden z ostatnich finałów Pucharu UEFA.

 11. Stádio Georgios Karaiskakis 33 334

  Pireus, Grecja | To największy stadion zbudowany w Grecji w XXI wieku, a że powstał tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atenach, spełnił wszystkie obowiązujące przed 2006 rokiem normy dla europejskich turniejów. Finału Pucharu UEFA jednak nigdy nie otrzymał.

 12. St. Mary’s Stadium 32 384

  Southmpton, Anglia | Otwarcie w 2001 roku pozwoliło Southampton FC spełnić wszystkie istotne warunki infrastrukturalne UEFA i uzyskać wysoką certyfikację, podczas gdy inne angielskie stadiony tej wielkości nie mogły liczyć na gwiazdki.

 13. Gelredome 25 500

  Arnhem, Holandia | Po inauguracji w 1998 był najmniejszym stadionem na świecie z ruchomym dachem i wysuwanym boiskiem. Z pojemnością 30 tys. miejsc spełniał wymogi UEFA, ale poza Euro 2000 i meczami miejscowych klubów nie było tu wielkiej piłki. Do tego stopnia, że pojemność spadła o ok. 5 tys. miejsc.

Wymogi dla stadionów czterogwiazdkowych.

 1. Pojemność minimalna 30 000.
 2. Każde miejsce to indywidualne siedzisko z oparciem (nie są brane po uwagę ławki).
 3. Wymiary boiska 105x68m.
 4. Minimalne odległości między boiskiem a trybunami: 6m wzdłuż boiska i 7,5m za bramkami.
 5. Żadnych ogrodzeń wokół boiska (dopuszczalne są tzw. fosy).
 6. Najwyższej klasy szatnie dla zespołów i sędziów (jednakowy wystrój dla obu zespołów, przestrzenne i jasne). Obie powinny mieć minimum ok. 100m2.
 7. Bezpośrednie, oddzielone i chronione drogi dojścia dla piłkarzy i sędziów: z parkingu (od wejścia na stadion) do szatni i z szatni na boisko.
 8. Odpowiednie i dobrze wyposażone pomieszczenie dla kontroli antydopingowej.
 9. Analogicznie dla delegata UEFA.
 10. Oświetlenie minimum 1400 lux do głównej kamery i minimum 1000 lux w pozostałych miejscach stadionu. Do tego awaryjny system oświetlenia możliwy do uruchomienia w każdej chwili i zapewniający takie same parametry.
 11. Nowoczesny i wydajny system nagłośnienia umożliwiający przekazywanie informacji zarówno na trybunach, pod nimi, jak i wokół stadionu (cała przestrzeń publiczna, nie dotyczy poszczególnych pomieszczeń dla użytkowników obiektu). Przekaz ma być wyraźny i zrozumiały, słyszlany niezależnie od poziomu hałasu w tłumie. System ma być niezależny od głównego źródła zasilania, ponieważ w razie awarii na stadionie musi działać, by umożliwić komunikację z kibicami.
 12. System stałego nadzoru (tzw. telewizja przemysłowa lub prościej- monitoring) w kolorze, który zasięgiem obejmuje całość przestrzeni publicznej na stadionie i wokół niego. System ma być zdolny do wykonywania wyraźnych zdjęć obserwowanych terenów w dowolnej chwili.
 13. Pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa na stadionie z monitorami dla wymienionego wyżej systemu nadzoru, stanowiskiem dla spikera, tablicą wideo z informacjami. Do tego policja, straż pożarna i pogotowie powinny mieć swoje miejsce albo w tym samym pomieszczeniu, albo zaraz obok niego. Pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa musi mieć bezpośredni, niczym nie zakłócony widok na wnętrze stadionu.
 14. Zrozumiałe międzynarodowo oznaczenia w przestrzeni publicznej stadionu i wokół niego (łącznie z okolicą).
 15. Minimum dwa sektory, po 50 miejsc w każdym, dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Muszą być to miejsca kryte i wyposażone w odpowiednie punkty sanitarne.
 16. Sanitariaty dla kibiców obojga płci w odpowiedniej liczbie i o odpowiednim standardzie. Toalety bez muszli nie będą akceptowane.
 17. Zapewnienie najwyższej jakości przestrzeni pracy dla mediów, czyli odpowiednio rozmieszczonych miejsc dla kamer, pomieszczeń użytkowych i studia/ów TV. Ilość miejsc pracy dla TV może się różnić zależnie od meczu i stadionu. (Szczegóły można znaleźć w UEFA Guidelines for Media Facilities, do pobrania na stronie UEFA)
 18. Na stadionie muszą być najwyższej jakości pomieszczenia dla VIPów, w tym minimum 200 miejsc w loży VIP. Do tego sala bankietowa (ang: hospitality area) dla 400 osób, możliwość urządzenia takich miejsc dla obu drużyn (2x200 miejsc).