Lista 4-gwiazdkowych Stadionow wg UEFA
Które stadiony są najlepsze w Europie? Wszystkie dostępne informacje od operatorów stadionów sugerują, że UEFA ma nową listę elitarnych aren, które mogą organizować finały Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Jednak pomimo naszych próśb europejska centrala nie zdecydowała się udostępnić żadnej tego rodzaju listy.
W związku z tym postanowiliśmy przypomnieć tę ostatnią, jaka w ogóle została opublikowana. Aktualizowana po raz ostatni w 2007 roku, ta lista przedstawia wszystkie europejskie stadiony nagrodzone standardem 4 gwiazdek, a więc te, które mogły w 2007 roku starać się o organizację finału Ligi Europy (wtedy jeszcze Pucharu UEFA).
Naczelnym wymogiem w tamtym okresie była pojemność co najmniej 30 tys. widzów (dziś wymóg podniesiony do 40 tys. miejsc, a optymalnie 50 tysięcy lub więcej). Komplet wymagań przewidzianych dla standardu 4 gwiazdek znajdziecie pod listą, a teraz zapraszamy na zestawienie 14 4-gwiazdkowych stadionów Europy z 2007 roku. Stadiony nie są uszeregowane od najlepszego do najgorszego – wszystkie prezentują ten sam poziom, dlatego uszeregowaliśmy je pod względem pojemności.
-
Etihad Stadium 55 097
Manchester, Anglia | Długo zanim zaczęli myśleć o rozbudowie trybun za bramkami, w Manchesterze mogli cieszyć się z finału Pucharu UEFA 2008. Nic dziwnego, w końcu stadion (wtedy mieszczący ok. 46 tys. widzów) miał wówczas zaledwie 5 lat.
-
Anfield 54 074
Liverpool, Anglia | Koszmarne doświadczenia lat 80. zaowocowały gruntowną przebudową Anfield w kolejnej dekadzie. Dzięki temu, jeszcze z pojemnością ok. 45 tys. widzów, stadion otrzymał 4 gwiazdki UEFA. Finału europejskich pucharów nie, ale w 1996 odbył się tu ćwierćfinał Euro.
-
Stadium of Light 48 707
Sunderland, Anglia | Największy nowy stadion otwarty w Anglii w latach 90. był pewniakiem do otrzymania 4 gwiazdek od UEFA. Do tej piątej brakło nieco pojemności i do dziś nie odbył się tu żaden z finałów europejskich pucharów.
-
Parc des Princes 47 929
Paryż, Francja | Zbudowany w latach 70., największy stadion w granicach administracyjnych Paryża przeszedł modernizację przed Mistrzostwami Świata 1998. Wystarczyło, by zdobyć uznanie UEFA i zorganizować w tym samym roku również finał Pucharu UEFA.
-
Nya Ullevi 43 200
Goeteburg, Szwecja | Zbudowany w 1958 roku stadion gościł Euro 1992, dzięki czemu jego standard był odpowiednio wysoki dla UEFA. Jeden z najważniejszych stadionów Szwecji doczekał się czterech gwiazdek i finału Pucharu UEFA 2004.
-
Stade de Gerland 43 051
Lyon, Francja | Przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata 1998 w Lyonie zburzono stare łuki, które zastąpiły nowe trybuny bliżej boiska. Zmodernizowany stadion przeszedł sprawdziany jakościowe FIFA i UEFA, choć żaden finał imprezy klubowej tu nie zawitał.
-
Villa Park 42 682
Birmingham, Anglia | Po serii modernizacji lat 90. stadion Aston Villa był jednym z najlepszych w Anglii. Dzięki uznaniu od UEFA w 1999 odbył się tutaj ostatni w historii finał Pucharu Zdobywców Pucharów.
-
Parken Stadion 38 009
Kopenhaga, Dania | Otwarty w 1992 roku narodowy stadion Danii był drugim co do wielkości placem budowy w kraju, więc nic dziwnego, że efekt był okazały. Już w 1994 odbył się tu finał Pucharu Zdobywców Pucharów, a w 2000 jedyny dotąd finał Pucharu UEFA / Ligi Europy.
-
Råsunda 36 608
Solna, Szwecja | Legendarny sztokholmski stadion kiedyś gościł nawet finał Mistrzostw Świata. W 1992 był też areną Euro, dlatego nie powinno dziwić, że odbył się tu przedostatni finał Pucharu Zdobywców Pucharów w 1998. Stąd też 4 gwiazdki UEFA dla dziś już nieistniejącego stadionu.
-
Philips Stadion 35 119
Eindhoven, Holandia | Dzięki zabudowie narożników i poprawie zaplecza w latach 1995-2002 stadion w Eindhoven otrzymał 4 gwiazdki od UEFA. Opłaciło się: w 2006 roku odbył się tu jeden z ostatnich finałów Pucharu UEFA.
-
Stádio Georgios Karaiskakis 33 334
Pireus, Grecja | To największy stadion zbudowany w Grecji w XXI wieku, a że powstał tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atenach, spełnił wszystkie obowiązujące przed 2006 rokiem normy dla europejskich turniejów. Finału Pucharu UEFA jednak nigdy nie otrzymał.
-
St. Mary’s Stadium 32 384
Southmpton, Anglia | Otwarcie w 2001 roku pozwoliło Southampton FC spełnić wszystkie istotne warunki infrastrukturalne UEFA i uzyskać wysoką certyfikację, podczas gdy inne angielskie stadiony tej wielkości nie mogły liczyć na gwiazdki.
-
Gelredome 25 500
Arnhem, Holandia | Po inauguracji w 1998 był najmniejszym stadionem na świecie z ruchomym dachem i wysuwanym boiskiem. Z pojemnością 30 tys. miejsc spełniał wymogi UEFA, ale poza Euro 2000 i meczami miejscowych klubów nie było tu wielkiej piłki. Do tego stopnia, że pojemność spadła o ok. 5 tys. miejsc.
Wymogi dla stadionów czterogwiazdkowych.
- Pojemność minimalna 30 000.
- Każde miejsce to indywidualne siedzisko z oparciem (nie są brane po uwagę ławki).
- Wymiary boiska 105x68m.
- Minimalne odległości między boiskiem a trybunami: 6m wzdłuż boiska i 7,5m za bramkami.
- Żadnych ogrodzeń wokół boiska (dopuszczalne są tzw. fosy).
- Najwyższej klasy szatnie dla zespołów i sędziów (jednakowy wystrój dla obu zespołów, przestrzenne i jasne). Obie powinny mieć minimum ok. 100m2.
- Bezpośrednie, oddzielone i chronione drogi dojścia dla piłkarzy i sędziów: z parkingu (od wejścia na stadion) do szatni i z szatni na boisko.
- Odpowiednie i dobrze wyposażone pomieszczenie dla kontroli antydopingowej.
- Analogicznie dla delegata UEFA.
- Oświetlenie minimum 1400 lux do głównej kamery i minimum 1000 lux w pozostałych miejscach stadionu. Do tego awaryjny system oświetlenia możliwy do uruchomienia w każdej chwili i zapewniający takie same parametry.
- Nowoczesny i wydajny system nagłośnienia umożliwiający przekazywanie informacji zarówno na trybunach, pod nimi, jak i wokół stadionu (cała przestrzeń publiczna, nie dotyczy poszczególnych pomieszczeń dla użytkowników obiektu). Przekaz ma być wyraźny i zrozumiały, słyszlany niezależnie od poziomu hałasu w tłumie. System ma być niezależny od głównego źródła zasilania, ponieważ w razie awarii na stadionie musi działać, by umożliwić komunikację z kibicami.
- System stałego nadzoru (tzw. telewizja przemysłowa lub prościej- monitoring) w kolorze, który zasięgiem obejmuje całość przestrzeni publicznej na stadionie i wokół niego. System ma być zdolny do wykonywania wyraźnych zdjęć obserwowanych terenów w dowolnej chwili.
- Pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa na stadionie z monitorami dla wymienionego wyżej systemu nadzoru, stanowiskiem dla spikera, tablicą wideo z informacjami. Do tego policja, straż pożarna i pogotowie powinny mieć swoje miejsce albo w tym samym pomieszczeniu, albo zaraz obok niego. Pomieszczenie kontroli bezpieczeństwa musi mieć bezpośredni, niczym nie zakłócony widok na wnętrze stadionu.
- Zrozumiałe międzynarodowo oznaczenia w przestrzeni publicznej stadionu i wokół niego (łącznie z okolicą).
- Minimum dwa sektory, po 50 miejsc w każdym, dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. Muszą być to miejsca kryte i wyposażone w odpowiednie punkty sanitarne.
- Sanitariaty dla kibiców obojga płci w odpowiedniej liczbie i o odpowiednim standardzie. Toalety bez muszli nie będą akceptowane.
- Zapewnienie najwyższej jakości przestrzeni pracy dla mediów, czyli odpowiednio rozmieszczonych miejsc dla kamer, pomieszczeń użytkowych i studia/ów TV. Ilość miejsc pracy dla TV może się różnić zależnie od meczu i stadionu. (Szczegóły można znaleźć w UEFA Guidelines for Media Facilities, do pobrania na stronie UEFA)
- Na stadionie muszą być najwyższej jakości pomieszczenia dla VIPów, w tym minimum 200 miejsc w loży VIP. Do tego sala bankietowa (ang: hospitality area) dla 400 osób, możliwość urządzenia takich miejsc dla obu drużyn (2x200 miejsc).