Al Thumama Stadium
Pojemność | 40 000 |
---|---|
Kraj | Katar |
Miasto | Ad-Dauha |
Kluby | - |
Inauguracja | 22.10.2021 (Al-Sadd - Al-Rayyan, 1-1) |
Czas budowy | 01.03.2017 - 2021 |
Koszt | 342 mln $ |
Projekt | Ibrahim M. Jaidah (Arab Engineering Bureau), Fenwick Iribarren Architects, Heerim Architects |
Wykonawca | Al Jaber Engineering, Tekfen Construction |
Opis: Al Thumama Stadium
Arena znajduje się w dzielnicy o takiej samej nazwie, która jest położona w południowo-zachodniej części Dauhy (12 km od centrum). Obiekt powstał w miejscu niedoszłego The Wall Stadium, który miał być wybudowany w przeważającej części poniżej poziomu ulicy.
Projekt Al Thumama Stadium został opracowany w Katarze, aczkolwiek w kooperacji z pracowniami o zasięgu globalnym. Budowa stadionu przez konsorcjum turecko-katarskie formalnie ruszyła 1 marca 2017 roku, choć prace przygotowawcze rozpoczęto już w 2016.
Pierwotnie stadion miał być oddany do użytku we wrześniu 2020 roku, ale realizację spowolniła pandemia koronawirusa. Ostatecznie arenę zainaugurowano 22 października 2021 roku meczem finałowym Pucharu Emira Kataru.
Stadion otrzymał bardzo czystą, ale jednocześnie wyrazistą formę na planie idealnego okręgu (średnica 240 m) pomimo piłkarskiego układu. Biała elewacja i dach nawiązują do ghafiji, tradycyjnego nakrycia głowy noszonego przez chłopców i mężczyzn w świecie arabskim.
W wyglądzie fasady o powierzchni ok. 25 tys. m2 na pierwszy plan wysuwa się śnieżna biel i bogactwo zdobień przypominających koronki. Dach areny jest konstrukcją linową pokrytą białą membraną, a w sumie zajmuje ok. 35 tys. m2. Wysokość stadionu wynosi 43 m.
Widownia podzielona na dwa poziomy - przedzielone pasem lóż biznesowych - liczy 40 000 miejsc. Najciekawszym aspektem stadionu z punktu widzenia inżynierii jest system chłodzenia trybun (Advanced Cooling Tech), który pozwala zachować we wnętrzu temperaturę ok. 18 stopni w trakcie rozgrywania meczów. W sumie na arenie zainstalowano 54 jednostki uzdatniania powietrza.
Wspomniana instalacja poprawia także jakość powietrza w pomieszczeniach pod trybunami. Co ciekawe, system chłodzenia wykorzystuje energię pochodzącą z przetwarzania promieniowania słonecznego.
Po Mistrzostwach Świata 2022 pojemność stadionu zostanie zredukowana do 20 000 w wyniku demontażu górnego poziomu trybun. Na miejscu powstanie klinika sportowa i 60-pokojowy butikowy hotel.
Reklama
Zdjęcia
2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy
Powiązane aktualności
2022
-
Katar 2022: Na stadionach pojawią się systemy wykrywające spalonego
FIFA ogłosiła, że na tegorocznym mundialu zostanie użyta półautomatyczna technologia, służąca do wykrywania spalonego. Federacja szacuje, że to nowe rozwiązanie pomoże arbitrom podejmować szybsze, dokładniejsze i powtarzalne decyzje dotyczące ofsajdu. Wszystkie areny turnieju zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia.
-
Katar 2022: Krytyczny raport o wpływie mundialu na środowisko
Nadchodzący mundial w Katarze miał być najbardziej przyjaznym środowisku w historii. Jego organizatorzy chwalili się, że bilans emisji dwutlenku węgla związany z Mistrzostwami Świata, będzie zerowy. Opublikowany właśnie raport rozwiewa te nadzieje. Jak się okazuje, tzw. „ślad węglowy” turnieju może być nawet 8 razy większy niż zakładano!
-
Katar 2022: Walka o klimat czy ratowanie wizerunku?
Nadchodzący mundial w Katarze rodzi tyle samo kontrowersji i znaków zapytania, co pozytywnych skojarzeń z samym turniejem piłkarskim. Klimatyzowane stadiony, walka z ekologami, klimatyczna "neutralność" i wiele więcej. Poznajcie cienie i blaski pierwszych Mistrzostw Świata w historii, które zostaną rozegrane w grudniu.
-
Stadium of the Year 2021: Połowa głosowania już za nami!
Rozpoczął się marzec, a to oznacza, że połowa głosowania w konkursie na Stadion Roku 2021 już za nami. Dziękujemy Wam za dotychczasową aktywność! Jeśli jeszcze nie zagłosowałeś/aś, przypominamy, że masz czas tylko do 14 marca. Kto wie, być może to właśnie Twój głos zaważy na końcowej klasyfikacji?
-
Stadium of the Year 2021: Głosowanie publiczne otwarte, zapraszamy!
Przed nami miesiąc na podjęcie decyzji, który stadion zainaugurowany w 2021 najbardziej zasługuje na uznanie. Lista nie jest przesadnie długa, ale za to są na niej prawdziwe perełki. Jak zagłosujecie? To zostawiamy wyłącznie Wam!
-
Stadium of the Year 2021: Czekamy na Wasze nominacje!
Na naszym portalu styczeń to wyjątkowy czas, w którym rozpoczynamy proces rozpatrywania kandydatur w walce o miano Stadionu Roku. Które obiekty otwarte w 2021 roku powinny w Waszej opinii znaleźć się na liście do głosowania w konkursie Stadium of the Year?