Al Thumama Stadium

Pojemność44 400
Kraj Katar
MiastoAd-Dauha
Kluby-
Inauguracja 22.10.2021 (Al-Sadd - Al-Rayyan, 1-1)
Czas budowy 01.03.2017 - 2021
Koszt 342 mln $
Projekt Ibrahim M. Jaidah (Arab Engineering Bureau), Fenwick Iribarren Architects, Heerim Architects
Wykonawca Al Jaber Engineering, Tekfen Construction

Reklama

Al Thumama Stadium – opis stadionu

Arena znajduje się w dzielnicy o takiej samej nazwie, która jest położona w południowo-zachodniej części Dauhy (12 km od centrum). Obiekt powstał w miejscu niedoszłego The Wall Stadium, który miał być wybudowany w przeważającej części poniżej poziomu ulicy.

Projekt Al Thumama Stadium został opracowany w Katarze, aczkolwiek w kooperacji z pracowniami o zasięgu globalnym. Budowa stadionu przez konsorcjum turecko-katarskie formalnie ruszyła 1 marca 2017 roku, choć prace przygotowawcze rozpoczęto już w 2016.

Pierwotnie stadion miał być oddany do użytku we wrześniu 2020 roku, ale realizację spowolniła pandemia koronawirusa. Ostatecznie arenę zainaugurowano 22 października 2021 roku meczem finałowym Pucharu Emira Kataru.

Stadion otrzymał bardzo czystą, ale jednocześnie wyrazistą formę na planie idealnego okręgu (średnica 240 m) pomimo piłkarskiego układu. Biała elewacja i dach nawiązują do ghafiji, tradycyjnego nakrycia głowy noszonego przez chłopców i mężczyzn w świecie arabskim.

W wyglądzie fasady o powierzchni ok. 25 tys. m2 na pierwszy plan wysuwa się śnieżna biel i bogactwo zdobień przypominających koronki. Dach areny jest konstrukcją linową pokrytą białą membraną, a w sumie zajmuje ok. 35 tys. m2. Wysokość stadionu wynosi 43 m.

Widownia podzielona na dwa poziomy - przedzielone pasem lóż biznesowych - liczy 44 400 miejsc. Najciekawszym aspektem stadionu z punktu widzenia inżynierii jest system chłodzenia trybun (Advanced Cooling Tech), który pozwala zachować we wnętrzu temperaturę ok. 18 stopni w trakcie rozgrywania meczów. W sumie na arenie zainstalowano 54 jednostki uzdatniania powietrza.

Wspomniana instalacja poprawia także jakość powietrza w pomieszczeniach pod trybunami. Co ciekawe, system chłodzenia wykorzystuje energię pochodzącą z przetwarzania promieniowania słonecznego.

Po Mistrzostwach Świata 2022 pojemność stadionu zostanie zredukowana do 20 000 w wyniku demontażu górnego poziomu trybun. Na miejscu powstanie klinika sportowa i 60-pokojowy butikowy hotel.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022

2021