Katar 2022: Walka o klimat czy ratowanie wizerunku?

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Katar 2022: Walka o klimat czy ratowanie wizerunku? Nadchodzący mundial w Katarze rodzi tyle samo kontrowersji i znaków zapytania, co pozytywnych skojarzeń z samym turniejem piłkarskim. Klimatyzowane stadiony, walka z ekologami, klimatyczna "neutralność" i wiele więcej. Poznajcie cienie i blaski pierwszych Mistrzostw Świata w historii, które zostaną rozegrane w grudniu.

Reklama

Najlepszy mundial w historii zobaczymy na przełomie listopada i grudnia w Katarze. Najlepsze Mistrzostwa Świata w historii oznaczają Mistrzostwa Świata z pełnymi stadionami. Jestem tego w 100% pewien – tak o turnieju w Katarze wypowiada się sternik FIFA, Gianni Infantino, który już od pewnego czasu sam jest rezydentem tego nadmorskiego kraju. Powiedzmy sobie szczerze - biorąc pod uwagę takie okoliczności jego opinia nie może być obiektywna.

O ile słowa Szwajcara można traktować z przymrużeniem oka, to jeśli chodzi o infrastrukturę sportową Katarczycy zdecydowanie nie muszą się wstydzić. Ich stadiony są estetyczne, pojemne, a także pod wieloma względami innowacyjne. Stadium 974 w Dausze, na którym swoje spotkania rozgrywać będzie m.in. reprezentacja Polski zbudowany został z 974 kontenerów transportowych, a po mistrzostwach zostanie całkowicie zdemontowany.

Stadium 974© Politics of Sports

Wszystkie 8 stadionów, na których już za kilka miesięcy ujrzymy najlepszych piłkarzy świata, jest klimatyzowanych. Co prawda temperatury na przełomie listopada i grudnia nie powinny przekraczać 30 stopni Celsjusza, jednak organizatorzy dmuchają na zimno i chcą zapewnić sportowcom najlepsze możliwe warunki do gry. Gdyby mundial był rozgrywany latem, nie dość, że na porządku dziennym byłyby regularne przerwy na nawodnienie, to różnica temperatur mogłaby sprawić, że piłkarze nabawiliby się przeziębienia.

Tematem wynoszonym na piedestał przez Katarczyków jest także ekologia sensu stricto. Sam turniej ma być pierwszym w historii wydarzeniem tego typu, neutralnym pod względem emisji CO2. Energooszczędne stadiony i zrównoważone praktyki zarządzania odpadami to podstawy, które wymieniają przedstawiciele katarskiego Najwyższego Komitetu ds. Dostaw i Dziedzictwa.

Ponadto dużą rolę mają odegrać niskie koszty transportu. 8 obiektów zlokalizowanych jest w promieniu zaledwie 75 km, z czego większość z nich znajduje się w Dausze lub na jej przedmieściach. Katarczycy podkreślili także, że wszystkie emisje gazów, których nie da się uniknąć, zostaną odpowiednio zrekompensowane.

Climatisation

Organizatorzy podpadli jednak ekologom z całego świata, deklarując zasadzenie 1 mln drzew. Brzmi szlachetnie? No nie do końca. Specjaliści uważają, że milion nowych roślin to zdecydowanie za mało. Zamiast wykorzystać inny typ energii (np. słonecznej lub wiatrowej), aby skutecznie chłodzić stadiony podczas mundialu, Katar postawił na swoim, dzięki czemu może pośrednio przyczynia się do kolejnych debat nt. zmiany klimatu na świecie.

Ekolodzy uważają, że największym wyzwaniem będzie zrównoważenie nieuniknionych emisji spowodowanych budową nowych obiektów oraz transportem. Według założeń, do Kataru przybyć mają przecież setki tysięcy kibiców! Bodour Al-Meer, szefowa ds. zrównoważonego rozwoju w lokalnym komitecie organizacyjnym zapewnia, że „Katar jest małym i szybko rozwijającym się krajem, a organizacja Mistrzostw Świata przyspieszyła nasze krajowe plany rozwoju”. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się już za 7 miesięcy.

Aby wprawić się w mundialową atmosferę, sprawdźcie również filmik na naszym kanale YouTube, w którym porównaliśmy projekty stadionów mundialu w Katarze z ich prawdziwymi zdjęciami:

Reklama