Katar 2022: Wiemy już na jakich stadionach zagrają Polacy!

źródło: Stadiony.net; autor: Robert Saganowski

Katar 2022: Wiemy już na jakich stadionach zagrają Polacy! W piątek 1 kwietnia odbyło się losowanie grup, a dzień później oficjalnie potwierdzono stadiony, daty oraz godziny meczów fazy grupowej Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Polacy zmierzą się w grupie C z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną. Gdzie przyjdzie nam jednak rozegrać spotkania podczas mundialu?

Reklama

Reprezentacja Polski rozpocznie mistrzostwa od meczu z Meksykiem, już drugiego dnia turnieju. Spotkanie odbędzie się 22 listopada o godzinie 19:00 na Stadium 974 w Dausze. Pojedynek Polski z Meksykiem będzie znaczące w kontekście ewentualnego awansu „Biało-Czerwonych” do fazy pucharowej. Póki co bukmacherzy nie widzą faworyta w tym starciu, jednak na korzyść Latynosów może przemawiać fakt, iż na każdym z ostatnich 7 mundiali (począwszy od 1994 roku) zawsze wychodzili z grupy.

Stadium 974© Supreme Committee for Delivery and Legacy

40-tysięczny obiekt, położony we wschodniej części stolicy, zbudowany jest, jak sugeruje nazwa, z 974 kontenerów transportowych. Jest to także numer kierunkowy do Kataru. Arena posadowiona na sztucznym cyplu jest konstrukcją tymczasową, która po zakończeniu Mistrzostw Świata 2022 zostanie zdemontowana. To pierwszy taki przypadek w historii, gdy stadion mundialowy zostanie rozebrany od razu po finale.

Na Stadium 974 rozegranie zostanie także ostatnie grupowe starcie Polaków. 30 listopada o godzinie 22:00 przyjdzie nam się zmierzyć z reprezentacją Argentyny. Pojedynek Lewandowski – Messi na pewno elektryzuje już kibiców piłkarskich, nie tylko z naszego kraju. 

Warto nadmienić, że „kontenerowy” stadion nominowany był w naszym corocznym konkursie na Stadion Roku, jednak w tegorocznej edycji musiał uznać wyższość innych aren. Aby wprawić się w mundialową atmosferę, sprawdźcie również filmik na naszym kanale YouTube, w którym porównaliśmy projekty stadionów mundialu w Katarze z ich prawdziwymi zdjęciami.

Pomiędzy spotkaniami z zespołami z obu Ameryk przyjdzie nam rozegrać w teorii najłatwiejszy mecz grupowy, z Arabią Saudyjską, 26 listopada o 16:00. Kibice „Biało-Czerwonych” ze Stadium 974 na Education City Stadium (arenę spotkania z drużyną z Bliskiego Wschodu) będą musieli przebyć… zaledwie 20 kilometrów. Stadion powstał w Al-Rayyan, na przedmieściach Dauhy i 15 kilometrów od centrum stolicy.

Stadion zawdzięcza swoją nazwę położeniu w ogromnym kampusie uniwersyteckim, gdzie znajduje się aż 8 międzynarodowych uczelni. Sam obiekt, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, został oddany do użytku już w 2020 roku. Tak jak i Stadium 974, Education City Stadium został nominowany w konkursie na Stadion Roku i w zeszłorocznym plebiscycie zajął niezłe, 4. miejsce, przegrywając nieznacznie z położonym w pobliżu Ahmad bin Ali Stadium.

Education City Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Czy Polacy wyjdą z grupy podczas katarskiego mundialu? Tego nie wiemy. Wiemy jednak, że w razie awansu do 1/8 finału podopieczni Czesława Michniewicza rozegrają swoje spotkanie na wspomianym Ahmad bin Ali Stadium w Al-Rayyan (wyjście z grupy z 1. miejsca) lub Al Thumama Stadium w Dausze (2. pozycja w grupie). Trzymamy kciuki za „Biało-Czerwonych” i liczymy, że Lewandowskiemu i spółce uda się zagrać na więcej niż dwóch stadionach podczas mistrzostw!

Reklama