Ahmad bin Ali Stadium (Al-Rayyan Stadium)

Pojemność45 032
Kraj Katar
MiastoAl-Rayyan
KlubyAl-Rayyan SC
Inauguracja 18.12.2020 (Al Sadd - Al Arabi, 2-1)
Czas budowy 30.09.2014 - 11.2020
Projekt Pattern Design
Konstruktor Schlaich Bergemann Partner (stal), Matejko & Wesoły Biuro (żelbet)
Wykonawca Al-Balagh and Larsen & Toubro
Inne zaangażowane firmy KSS Design Group (projekt wnętrz), Hoare Lea (mechanika, elektryka, hydraulika, ppoż, akustyka, building physics)

Reklama

Ahmad bin Ali Stadium – opis stadionu

Stadion powstał w miejscu dawnego Ahmad bin Ali Stadium w Al Rayyan, niewielkiej miejscowości, 20 km na zachód od Dauhy. Obiekt ze względu na otaczającą scenerię jest niekiedy nazywany "bramą na pustynię". Al-Rayyan Stadium jest zlokalizowany obok największego centrum handlowego w kraju. Jest dobrze skomunikowany ze stolicą dzięki znajdującej się niedaleko stacji metra Al Riffa.

Według pierwotnych planów z 2010 roku, stadion w Al Rayyan miał zostać zachowany na Mistrzostwa Świata 2022. Był wtedy zaledwie 7-letnim obiektem, uznawanym za jeden z najlepszych w kraju. Planowano nadbudowę ok. 20 000 miejsc tymczasowych oraz gruntowną modernizację jego istniejącej infrastruktury.

Jednak w 2014 roku zapadła decyzja, że korzystniej będzie obiekt wyburzyć i zbudować od podstaw. 90% Ahmad bin Ali Stadium zostało wykorzystane w innych stadionach (oświetlenie, krzesełka, transformatory) oraz w budowie obecnej areny Mistrzostw Świata (gruz), która znajduje się w tym samym miejscu. Część elementów przekazano również na projekty artystyczne.

Rozbiórka starych trybun ruszyła 30 września 2014. Operacja trwała pół roku. Pokruszony beton stał się budulcem pod podłoże nowego stadionu. Nawet ziemia wykopana przy okazji usuwania fundamentów była albo sprzedawana do ponownego użytku, albo zachowana z przeznaczeniem na prace krajobrazowe po wybudowaniu nowego stadionu.

Ostateczna koncepcja nowego obiektu została zaprezentowana w kwietniu 2015 roku. Pierwotnie Al-Rayyan Stadium miał być oddany do użytku w marcu 2019 roku. Później jednak kilkakrotnie przesuwano termin ukończenia. W końcu udało się skończyć inwestycję pod koniec 2020 roku, a 18 grudnia doszło do rozegrania pierwszego meczu, w dzień Święta Narodowego Kataru.

Ahmed bin Ali StadiumStała pojemność stadionu ma wynieść 21 000 miejsc, a tymczasowa na czas Mistrzostw Świata 2022 - 40 740. Krzesełka, które zostały zainstalowane na obiekcie powstały częściowo w Polsce. Ich kolorystyka i symbole lwa umieszczone za bramkami nawiązują do tożsamości klubu-gospodarza, Al-Rayyan SC. Po turnieju modułowa górna kondygnacja obiektu zostanie rozebrana, a siedziska będą przekazane innym obiektom sportowym w kraju i za granicą. Na budowę górnych trybun oraz dachu zużyto w sumie ok. 9 tys. ton stali, w całości importowanej jako prefabrykaty z Chin.

Koncepcja opracowana przez Pattern Design łączy prostą, zwartą bryłę z finezyjną elewacją w formie lekkiej siatki i dachu opartego o efektowny stalowy pierścień. Jego powierzchnia wynosi 32 700 m2. Dzięki powyższym budynek nabiera dynamiki w odbiorze wizualnym, a jednocześnie ma stosunkowo jednolitą, prawie prostopadłościenną konstrukcję. Co ciekawe, w toku prac projektowych kompletnie zmieniono konstrukcję dachu - pierwotnie miał być oparty o tradycyjne kratownice zamocowane w narożnikach.

Strefy VIP będą zlokalizowane na szczycie dolnej kondygnacji. Strefy hospitality i usługowe będą częściowo zlokalizowane na zewnątrz stadionu w strukturach przypominających wydmy. Podobnie jest z klatkami schodowymi dla tymczasowych górnych trybun - część ruchu pieszego wyprowadzono do wież na zewnątrz stadionu. To, mimochodem, nawiązanie do starego stadionu, który również miał schody na zewnątrz.

Najbardziej charakterystycznym elementem stadionu jest rozświetlona fasada o powierzchni 39 000 m2, która składa się z multimedialnych ekranów przysłoniętych prześwitującą plecioną osłoną metalową. W przypadku tej ostatniej mamy odwołania do wartości wyznawanych w Katarze, a także elementów charakterystycznych dla krajobrazu kraju. “Plecionka” jest gęsta u podstawy stadionu i rozrzedza się ku górze, dając wrażenie rozpraszającego się obiektu.

Wśród motywów, jakie pojawiły się na metalowej osłonie, są: wartości rodzinne, piękno pustyni, rodzima flora i fauna oraz handel lokalny i międzynarodowy. Wszystkie te motywy łączy ostatni element, którym jest tarcza. Symbolizuje ona siłę i jedność. Wzory te nie będą odcinać dostępu światła słonecznego do zaplecza stadionu. Słońce będzie także zasilać ułożone na dachu baterie, które pomogą w codziennym utrzymaniu obiektu.

Obiekt wykorzystuje przyjazną środowisku technologię chłodzenia (DC) za pośrednictwem centralnej stacji o wydajności chłodniczej 16 000 ton. Stacja doprowadza schłodzoną wodę na stadion przez stację zasilania, a stamtąd do jednostek uzdatniania powietrza rozmieszczonych na obiekcie, aby zapewnić wymaganą temperaturę dla obszaru trybun i boiska. Przy tym, budynek jest o 20% bardziej energooszczędny w porównaniu z innymi obiektami tego typu, zużywa także o 20% mniej wody.

Po Mistrzostwach Świata, okolica stadionu ma służyć jako regionalne centrum sportowo-rekreacyjne. Planuje się udostępnienie okolicznym mieszkańcom m.in. sześciu boisk do piłki nożnej, boiska do krykieta, toru do jazdy konnej i bieżni lekkoatletycznej.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022

2021